System zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych
Ministerstwo Zdrowia uruchamia program stypendialny dla osób podejmujących studia na kierunkach medycznych pn.: „System zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych”.
Celem programu jest wdrożenie systemu zachęt do podejmowania studiów szczególnie na kierunkach medycznych takich jak pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne, w związku z zachodzącym niekorzystnym trendem spadkiem zainteresowania studiami tego typu. Program przewiduje również dodatkowe działania mające zachęcić absolwentów tych kierunków studiów do podjęcia i kontynuowania pacy w zawodzie.
W przypadku PWSZ w Koszalinie program będzie realizowany dla studentów kierunków:
- fizjoterapia
- ratownictwo medyczne
- pielęgniarstwo.
- Fizjoterapia
Stypendium może otrzymać nie więcej niż 2.000 studentów ww. kierunku (łącznie). Maksymalna miesięczna wysokość stypendium wynosi 3.000zł, przez okres 9-mcy roku akademickiego (od października do czerwca), przyznawane na 3 lata.
- Pielęgniarstwo i Ratownictwo medyczne
Stypendium może otrzymać nie więcej niż 4.000 studentów ww. kierunków (łącznie).
Stypendium będzie przyznawane studentom I roku studiów licencjackich na okres 3 lat.
Miesięczna kwota stypendium będzie wynosiła 1.500 zł.
O stypendium czy dofinansowanie może ubiegać się osoba rekrutująca się na I rok studiów stacjonarnych. Będzie ono przyznawane określonemu procentowi najlepszych studentów w każdej uczelni, kryterium otrzymania stypendium będzie największa liczba punktów uzyskana w procesie rekrutacji na dany kierunek.
Ministerstwo Zdrowia określi jednolity dla wszystkich uczelni procent najlepszych studentów, którzy będą mogli otrzymać stypendiów.
Uczelnia wnioskuje do Ministerstwa Zdrowia o przyznanie stypendiów dla swoich studentów.
Treść dokumentu „System zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych” publikowany jest na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Zapraszamy do zapoznania się z treścią (w załączniku).
Publikowany dokument może ulegać modyfikacjom w toku konsultacji z Komisją Europejską.