Uniwersytet III Wieku

Nabór do UTW PWSZ w Koszalinie

UWAGA

Osoby zainteresowane dołączeniem do grupy Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w PWSZ w Koszalinie
w roku akademickim 2023/2024 zapraszamy do kontaktu z:

 mgr Anna Wiśniewska 

Referat ds. Nauczania

tel. +48 342 67 66 wew. 124,

email: u3w@pwsz-koszalin.pl

 

Opłaty w roku akademickim 2023/2024:

 • dla nowoprzyjętych – 50 zł (10 zł wpisowe + 40 zł opłata roczna)
 • dla dotychczasowych członków (opłata roczna za udział w wykładach UTW) - 40 zł

 

Czesne w UTW w PWSZ w Koszalinie należy wpłacać na

Numer konta:

PKO BP S.A. Oddział I w Koszalinie

69 1020 2791 0000 7102 0193 0866

Tytuł przelewu:

imię i nazwisko,

czesne 2023/2024 

 


Zakończenie roku akademickiego 2023/2024

W dniu 18 czerwca Uniwersytet Trzeciego Wieku uroczyście zakończył rok

akademicki 2023/2024. Słuchaczom życzymy udanych i spokojnych wakacji.

Do zobaczenia w październiku!

 


Świąteczne spotkanie Słuchaczy UTW

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku podczas świątecznego spotkania zamykającego mijający rok mieli okazję poznać instrument rzadko spotykany poza salą filharmonii. Pan Łukasz Piotrowicz grający na
fagocie, przybliżył Słuchaczom specyfikę tego instrumentu i umilił czas grając kolędy, świąteczne piosenki oraz znane standardy jazzowe. 

Pan Rektor dr Jan Kuriata, prof. PWSZ złożył Słuchaczom świąteczne i noworoczne życzenia: 

Obyśmy w zdrowiu, z radością i energią spotkali się w Nowym Roku!


Uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 UTW

Wykładem inauguracyjnym pt.: "Konstytucja RP - akt najwyższej rangi" prof. dr. hab. Piotr Zientarski - polski polityk i prawnik, adwokat, senator I, VII, VIII i IX kadencji, poseł na Sejm IX kadencji, otworzył nowy rok akademicki 2023/2024 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. 
Zapoznał słuchaczy z meandrami prawa w kontekście Konstytucji RP, obowiązkiem jej przestrzegania i ciekawostkami z nią związanymi. Zaprezentował również bogato zdobioną togę jaką otrzymał wraz z tytułem doktora honoris causa Narodowego Uniwersytetu Kazachskiego Al-Farabi w Ałmatach w Kazachstanie. Profesor Zientarski został wyróżniony tym tytułem jako pierwszy Polak w 80-letniej historii tego najstarszego uniwersytetu w Kazachstanie.


Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 PWSZ w Koszalinie

4.10.2023r.  odbyła się XV uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie. Zgodnie ze słowami Rektora PWSZ dr Jana Kuriaty, prof. PWSZ uczelnia z nadzieją wchodzi w kolejny jubileuszowy 15 rok działalności, rok ważnych wyzwań i  kolejnych inwestycji. 

W uroczystości udział wzięła Pani Violetta Pacholec z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która podczas swojego przemówienia powiedziała: Dziękujemy za dobre, wspólne 9 lat przy uczelni. Teraz wchodzimy w rok jubileuszowy, dziesiąty. To dla nas ekscytująca przygoda: z nauką, kulturą, sztuką, medycyną i przyrodą. Wiek to tylko liczba. Mamy tyle lat, na ile się czujemy. Wciąż mamy ochotę na nowe przygody i doznania - podsumowała.


Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2022/2023

W dniu 20 czerwca 2023 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2022/2023  Uniwersytetu Trzeciego Wieku w PWSZ w Koszalinie. Podczas spotkania Rektor dr Jan Kuriata, prof. PWSZ pogratulował Słuchaczom ukończenia kolejnego roku i wręczył pamiątkowe dyplomy. Do zobaczenia po wakacjach!


Panie z UTW modelkami - makijaż kobiety dojrzałej

Zajęcia praktyczne „Wizażu z elementami stylizacji” studentek 3 roku #Kosmetologia PWSZ w Koszalinie to przede wszystkim praktyka. Dzięki uprzejmości Pań z Uniwersytetu III Wieku PWSZ w Koszalinie nasze przyszłe kosmetolożki miały okazję wykonać makijaż kobiety dojrzałej. Efekty same mówią za siebie :)


Spotkanie Wigilijne 2022

Ostatnie w tym roku spotkanie miało świąteczny charakter i upłynęło na wspólnym kolędowaniu. Pan Rektor dr Jan Kuriata, prof. PWSZ złożył wszystkim Słuchaczom życzenia świąteczne i noworoczne. Słodkości, kolędy i dzielenie się życzeniami – to już zdecydowanie Święta!


Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 UTW PWSZ

18 października 2022r. odbyła się IX uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 UTW PWSZ w Koszalinie. Przybyłych gości przywitały włądze Uczelni:  Rektor dr Jan Kuriata, prof. PWSZ oraz panie prorektorki: dr Magdalena Łuczkowska i dr Monika Pawłowska.

W trakcie pierwszego w nowym roku akademickim spotkania wybrzmiało uroczyste Gaudeamus, a nowi studenci otrzymali indeksy z rąk JM Rektora dr Jana Kuriaty, prof. PWSZ. Pan Rektor przedstawił studentom informacje na temat działalności UTW w bieżącym roku akademickim. Ponadto przybliżył zakres zmian i modernizacji Uczelni, a także omówił perspektywy jej rozwoju. Wyraził także nadzieję, że tematyka wykładów  zaspokoi oczekiwania studentów i pozwoli na poszerzanie wiedzy w wielu różnorodnych obszarach.

Spotkanie przy kawie i herbacie było także okazją do podzielenia się opowieściami z minionych wakacji oraz zacieśniania wzajemnych relacji.

Wszystkim studentom życzymy wiele zapału i czerpania radości z nadchodzących spotkań.

       UTW PWSZ w Koszalinie z nadzieją wchodzi w 9 rok działalności.


Zakończenie roku akademickiego 2021/2022

Dnia 21 czerwca br.odbyło sie uroczyste  zakończenie roku akademickiego 2021/2022  Uniwersytetu Trzeciego Wieku  w PWSZ w Koszalinie. Rektor dr Jan Kuriata, prof. PWSZ  wręczył Słuchaczom  dyplomy ukończenia UTW. Utalentowani studenci  naszej Uczelni, duet "Twins Brothers" umilił muzycznym występem spotkanie, a znane przeboje zachęciły do wspólnej zabawy.


Warsztaty Wielkanocne

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Warsztatów Wielkanocnych zorganizowanych dla Naszych Gości z Ukrainy, mieszkających w Domu Studenta PWSZ w Koszalinie. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku razem ze studentami kierunku pedagogika przygotowali wesołe i słodkie niespodzianki: poszukiwanie czekoladowych jajek w trawie, warsztaty plastyczne, upominki świąteczne i duuuuużżżo czekolady!!!!! Wszyscy Razem świetnie się bawili!


Serdeczności urodzinowe

Serdeczne życzenia w dniu 60 urodzin dla Naszej Kochanej Pani Skarbnik Violetty Pacholec


Mikołajkowy  Konkurs Muzyki Filmowej

Mikołajkowy  Konkurs Muzyki Filmowej. Drużyny: "Śnieżynek", "Mikołajków","Zadyma" i "Elfików" walczyły dzielnie o czekoladowe trofea. 


Internetowa Akademia ABC Senior

Zapraszamy Słuchaczy UTW PWSZ w Koszalinie do korzystania ze strony Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, który uruchomił internetowe Centrum Edukacyjno-Integracyjne pod nazwą ABCsenior.com Jest to miejsce, gdzie można znaleźć ważne informacje oraz wiedzę: naukę przez Internet podstawowych kroków w obsłudze smartfona, konta w banku i zakupów. Platforma dedykowana jest osobom dojrzałym. Internetowa Akademia ABC prowadzi kursy i wykłady na żywo i nagrywane. Po ukończeniu kursu można otrzymać certyfikat.

Strona internetowa ABCsenior - link do strony :)


Bingo, Bingo, Bingo i udana zabawa!


Dzień Babci i Dziadka

Spektakl dedykowany Babciom i Dziadkom przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 9. Opiekunowie: grupa baletowej Irina i Valerii Niekrasov, grupa recytująca Leszek Żentara, zespół "Śpiewające Nutki" Beata Niebieszczańska. Dziękujemy za wspaniałe przedstawienie!!! 


Udział Słuchaczy UTW w WOŚP


Wigilia UTW PWSZ


Zajęcia ruchowe

Zajęcia ruchowe Słuchaczy UTW w świątecznym nastroju?!

Nie, nic z tego - dr Tomasz Jędrzejczak nie pozwoli... Gimnastyka i ruch są (przed świętami) najważniejsze -  rączka, nóżka w górę, nóżka, rączka w dół ...Ruch jest najważniejszy :)


Zajęcia języka angielskiego

Zajęcia języka angielskiego z p.Olafem Pyszem w świątecznym nastroju :)

Merry Christmas and Happy New Year 2020!


Mikołajkowy turniej gier planszowych UTW

Mikołajki i Mikołaje opanowali turniej gier planszowych, karcianych i innych na Uniwersytetecie Trzeciego Wieku w PWSZ w Koszalinie. Przy dobrej zabawie Mikołaj rozdawał prezenty!


Zajęcia wizażu

Zajęcia "Wizażu z elementami stylizacji" studentek 3 roku kosmetologii PWSZ z mgr Switłaną Werk - w roli modelek Słuchaczki UTW PWSZ w Koszalinie


Zabiegi pielęgnacyjne

Zabiegi pielęgnacyjne twarzy i dłoni  w ramach zajęć "Kosmetologia Pielęgnacyjna" z mgr Magdalena Mielniczuk Goncalves - w roli modelek  Słuchaczki UTW PWSZ w Koszalinie


Jubileusz 10-lecia PWSZ w Koszalinie


Słuchaczki UTW modelkami na zajęciach u studentek kosmetologii

Słuchaczki UTW zostały modelkami na zajęciach praktycznych studentek kosmetologii. Praktyczna nauka zawodu na najwyższym poziomie - manicure zrobiony.


Senioralia UTW PWSZ

 

SENIORALI A   UTW PWSZ w Koszalinie   pod hasłem:  SPOTKANIE POKOLEŃ

ZMAGANIA „PRAWIE OLIMPIJSKIE” NA WESOŁO

 

Z okazji 10-lecia PWSZ w Koszalinie dnia 9.10.2019 roku odbyły się Senioralia - zabawa  sportowo – rekreacyjna pod hasłem integracja pokoleń, w której  uczestniczyli Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz studenci kierunku wychowania fizycznego, fizjoterapii, pedagogiki PWSZ  w Koszalinie oraz zaproszeni goście. Były to zmagania prawie olimpijskie na wesoło.


Nowy Samorząd Słuchaczy UTW PWSZ

Nowy Samorząd Słuchaczy UTW w PWSZ w Koszalinie na rok akademicki 2019/2020:

 • Przewodnicząca Samorządu Słuchaczy - Pani Elżbieta Uziębło-Pawlaczyk
 • Z-ca Przewodniczącej - Pani Teresa Koniewska
 • Skarbnik - Pani Violetta Pacholec
 • Sekretarz FB - Pani Maria Szczepańska

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020

8 października 2019r. odbyła się VI uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020 UTW PWSZ w Koszalinie. Przybyłych gości przywitał Rektor dr Jan Kuriata.

        Podczas uroczystości nastąpiła immatrykulacja Słuchaczy UTW pierwszego roku, którzy odśpiewali uroczyste „Gaudeamus". Żacy - seniorzy złożyli ślubowanie, że "będą wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy”, a następnie odebrali indeksy z rąk Rektora PWSZ. Wystąpienie wygłosiła Przewodnicząca UTW PWSZ p. Elżbieta Uzięmbło-Pawlaczyk.  Wykład inauguracyjny nt. roli suplementów wygłosiła prof. dr  hab. Anna Lebiedzińska  pt. "Nowy styl życia – żywność nowej generacji” UTW PWSZ w Koszalinie z nadzieją wchodzi w 6 rok działalności.


Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych

najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pogody ducha  i wielu powodów do uśmiechu

składa

Wszystkim Słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w PWSZ w Koszalinie
J.M Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie

dr Jan Kuriata
oraz cała społeczność akademicka


Nabór uzupełniający na rok akademicki 2019/2020

Uniwersytet Trzeciego Wieku w PWSZ w Koszalinie

 

Osoby zainteresowane dołączeniem do grona Słuchaczy w roku akademickim 2019/2020 proszone są  o:

 • Złożenie kwestionariusza osobowego (załącznik nr 1 - do pobrania)
 • Złożenia oświadczenia słuchacza (załącznik nr 3 - do pobrania)
 • Dołączenie do dokumentów 1 zdjęcia legitymacyjnego
 • Złożenie potwierdzenia o dokonaniu
  opłaty za rok akademicki 2019/2020 w wysokości 90 zł

 

Numer rachunku bankowego:

PKO BP S.A oddział I w Koszalinie

69 1020 2791 0000 7102 0193 0866

z dopiskiem: imię i nazwisko, UTW 2019/2020

 

Prosimy o złożenie dokumentów oraz potwierdzenia dokonania płatności w sekretariacie  ds. studentów pok. 1, 2 PWSZ w Koszalinie, ul. Leśna 1

 

Wymagane dokumenty (załącznik 1, załącznik 3) można pobrać  - wyżej
lub
otrzymać wydruk w sekretariacie  ds. studentów
pok. 1,2 PWSZ w Koszalinie, ul. Leśna 1

 

Numery telefonów  czynne  są w godz. 8.00-15.00
w dni robocze tj. od poniedziałku do piątku

Sekretariat  ds.  Nauczania i Studentów PWSZ  

tel. bezpośredni (94) 341 86 33

tel. (94) 342 67 66  w. 124

 

wew. 130  -  Pełnomocnik Rektora ds. Uniwersytetu III Wieku
d
r Monika Pawłowska

email:  u3w@pwsz-koszalin.pl


Zakończenie roku akademickiego 2018/2019

Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2018/2019 UTW PWSZ w Koszalinie

11 czerwca 2019


Słuchaczki UTW PWSZ laureatkami Konkursu Fotograficznego

Słuchaczki UTW PWSZ w Koszalinie Panie Stanisława Niziołek i Maria Szczepańska zostały laureatkami Konkursu Fotograficznego ph. "PWSZ w oczach Studentów i Słuchaczy UTW PWSZ” organizowanego pod patronatem honorowym Rektora. Pani Stanisława zajęła 1 miejsce za zdjęcie "Uczelnia w rozkwicie", a Pani Maria otrzymała wyróżnienie za zdjęcie "Koń trojański". Tematem konkursu była prezentacja miejsc i sytuacji związanych z uczelnią w 10-rocznicę istnienia PWSZ w Koszalinie. Nagrodzonym i wyróżnionym Paniom gratulujemy.


Zajęcia ruchowe z dr Tomaszem Jędrzejczakiem

Ostatnie przed wakacjami zajęcia ruchowe Słuchaczy UTW PWSZ z dr Tomaszem Jędrzejczakiem odbyły się już w wakacyjnej atmosferze - nic tylko podziwiać i pozazdrościć humoru i umiejętności naszym Seniorom


Poznawanie kultury francuskiej

A po wykładzie o muzyce francuskiej .... "smakujemy" kulturę francuską - czerwone wino z truskawkami
we wspólnym towarzystwie jest boskie!


Zajęcia ruchowe - Nordic Walking

Zajecia ruchowe - Nordic Walking z dr Agnieszką Połaniecką


Słuchacze UTW w koszalińskiej Radzie Seniorów

Reprezentacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku w PWSZ w Koszalinie w Koszalińskiej Radzie Seniorów:

 • Pan Ryszard Popik - przewodniczący Rady Seniorów
 • Pani Violetta Pacholec
 • Pani Teresa Koniewska
 • Pani Irena Sochańska
 • Pani Elżbieta Uziębło-Pawlaczyk.

Wiosenne zajęcia ruchowe z dr Tomaszem Jędrzejczakiem


Turniej gier planszowych, karcianych i innych

W przyjaznej i wesołej atmosferze upłynął kolejny "Turniej gier planszowych, karcianych i innych..." w Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie.


Pokaz mody Słuchczek UTW PWSZ

 


Dlaczego warto być studentem UTW PWSZ (sonda)

Dlaczego warto być studentem Uniwersytetu Trzeciego Wieku - sonda   KoszalinInfo TV wśród Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie. 
 

 


Dzień Babci i Dziadka

To był niezapomniany Dzień Babci i Dziadka w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w PWSZ w Koszalinie. Najodważniejsze Maluszki ze żłobka "Smyk" odwiedziły Naszych Słuchaczy. Usłyszeliśmy uroczy wierszyk. Każdy Słuchacz otrzymał kolorowe serduszko z życzeniami, a UTW śliczny obraz namalowany przez Wszyskie dzieci. Jak przystało na rozpieszczajacych dziadków, Słuchacze odwdzięczyli się wielką torbą słodyczy -   film - koszalininfo.pl
 

 

 


Zajęcia ruchowe

Słuchacze UTW PWSZ dbają o swoją kondycję fizyczną! Zajęcia ruchowe z dr. Tomaszem Jędrzejczakiem :)


Uroczyste spotkanie Wigilijne UTW PWSZ 2018


Świąteczne warsztaty plastyczne Słuchaczy UTW


Mikołajkowo w UTW PWSZ

Mikołajkowo - czekoladowo w UTW już 4 grudnia


Dzień Nauczyciela

Serdecznie dziękuję Wszystkim Słuchaczom za życzenia i kwiaty z okazji Dnia Nauczyciela


Podziękowania dla Pani Ireny Sochańskiej

Podziękowania dla Pani Ireny Sochańskiej za pełnienie przez ostatnie cztery lata funkcji Przewodniczącej Samorządu Słuchaczy UTW przy PWSZ w Koszalinie.


Senioralia UTW PWSZ

9.10.2018r. w PWSZ odbyły się SENIORALIA Uniwersytetu Trzeciego Wieku PWSZ w Koszalinie 
pod hasłem SPOTKANIE POKOLEŃ CZYLI ZMAGANIA „PRAWIE OLIMPIJSKIE” na wesoło.  

W zmaganiach uczestniczyło 5 drużyn w składzie: Seniorzy, Studenci oraz zaproszeni Goście, którzy brali udział w następujących  konkurencjach: rzut ringo do celu, rzut woreczkami do koszyków, strzał do bramki, kręcenie hula-hop, obranie jak najdłuższej skórki z jabłka, szydełkowy łańcuszek na czas oraz artystyczne ozdabianie pudełka. Po sportowych konkurencjach Słuchacze UTW zwiedzili Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej oraz zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. 

 

 

Lokalne media o imprezie:

1) Aktywny senior - Nagranie Tv Max - 14.10.2018

2) Senioralia UTW - GK z dn. 10.10.2018

3) Senioralia UTW - GK z dn. 10.10.2018

4) Działo się - Senioralia UTW - GK z dn.12.10.2018

5) Nagranie TV Max z dn.9.10.2018

 

 

 


Inauguracja roku akademickiego UTW PWSZ 2018/2019

4 października 2018r. odbyła się 5 Uroczysta Inauguracja Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz  10 Uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2018/2019 w PWSZ w Koszalinie.

 Przybyłych gości przywitał Rektor dr Jan Kuriata. W imieniu Słuchaczy UTW głos zabrała Pani Przewodnicząca Samorządu Słuchaczy – Pani Irena Sochańska. Na inauguracji obecni byli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Tomasz Sobieraj, zastępca Prezydenta Koszalina - Przemysław Krzyżanowski, Prorektor Politechniki Koszalińskiej prof. Tomasz Królikowski, Przewodniczący Koszalińskiej Rady Seniorów – Tadeusz Motyczyński  i inni zaproszeni goście - przedstawiciele jednostek współpracujących z uczelnią, placówek oświatowych i kulturalnych Koszalina. Podczas uroczystości nastąpiła immatrykulacja przedstawicieli Słuchaczy  przystępujących do UTW, którzy odśpiewali uroczyste „Gaudeamus". Słuchacze złożyli ślubowanie, że "będą wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy”, a następnie odebrali indeksy z rąk Rektora PWSZ i Pani Pełnomocnik ds. UTW dr Moniki Pawłowskiej.    Wykład inauguracyjny wygłosił   mgr Marek Dąbrowski  - wykładowca Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu pt. "Czy należy bać się symulacji medycznej? Wyzwania i możliwości.”

 


Międzynarodowy Dzień Osób Starszych


Opłaty edukacyjne

Opłaty edukacyjne:

czesne oraz płatności za zajęcia dodatkowe w UTW w PWSZ w Koszalinie

należy wpłacać na:

Numer konta

PKO BP S.A. Oddział I w Koszalinie

69 1020 2791 0000 7102 0193 0866

Tytuł przelewu: imię i nazwisko,

czesne 2018/2019 lub nazwa zajęć dodatkowych


Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2017/2018 UTW PWSZ

12.06.2018r. odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2017/2108

na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy PWSZ w Koszalinie.  Było podsumowanie roku akademickiego w postaci prezentacji multimedialnej, uroczyste wręczenie dyplomów, upominki dla najbardziej zaangażowanych i słodkie co nie co w sympatycznym gronie :) Do zobaczenia jesienią!


Dzień zdrowia w PWSZ


Zajęcia języka angielskiego

Zajęcia języka angielskiego z wykorzystaniem aplikacji online to atrakcyjne zajęcia! 


Zajęcia ruchowe

Poranny rozruch Słuchaczy UTW z dr T. Jędrzejczakiem na świeżym powietrzu to sama przyjemność!


Turniej Bingo

Turniej BINGO Słuchaczy Naszego UTW, były wielkie emocje a... "Fortuna kołem się toczy"  :)


Zajęcia ruchowe

Słuchacze UTW PWSZ ćwiczą już od rana - poranne zajęcia ruchowe z dr Tomaszem Jędrzejczakiem - jest energia!


Spotkanie z europosłem prof. Dariuszem Rosatim

9 maja 2018r. odbyło się spotkanie Słuchaczy UTW PWSZ w Koszalinie z europosłem prof. Dariuszem Rosatim. Spotkanie odbyło się pod hasłem "zobacz, jak Polska i Koszalin zmieniają się dzięki funduszom europejskim".


Warsztaty malowania pastelą

Malowanie pastelami to sama przyjemność :)

Pierwsze prace uzdolnionych Słuchaczek UTW wykonane suchymi pastelami


Wystawa malarska Seniorów

W Galerii Ratusz w Urzędzie Miejskim w Koszalinie odbyło się uroczyste otwarcie wędrującej wystawy malarskiej Słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku  pn. Configuracje.  Wystawa  prezentuje  dokonania słuchaczy z jedenastu uniwersytetów trzeciego wieku z województwa zachodnio-pomorskiego pokazując, że na sztukę nigdy za późno. Obrazy są zwieńczeniem pleneru malarskiego, który odbył się we wrześniu ubiegłego roku w Dziwnówku w ramach III Letniej Szkoły Seniora. Wśród prac znajduje się obraz Słuchacza UTW PWSZ Pana Józefa Szary. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia galerii prac. Wystawa objazdowa w Ratuszu będzie dostępna do końca kwietnia br. 


Dzień Mężczyzn

"Dzień Mężczyzny" w Naszym Uniwersytecie uczciliśmy słodkim poczęstunkiem dla wszystkich Panów


Warsztaty plastyczne

Malowanie na szkle i ceramice czyli techniki zdobienia szkła


Zajęcia ruchowe

Zajęcia ruchowe z dr Agnieszką Połaniecką

to zawsze ruch, energia i dobry humor :)


Język angielski

Do you speak English?

czyli zajęcia języka  angielskiego z mgr Moniką Karwowską :)


Wigilia UTW PWSZ

Wigilię Słuchacze UTW PWSZ spędzili w rodzinnej atmosferze: jak zawsze było nastrojowo, radośnie i świątecznie. Na spotkaniu obecni byli zaproszeni goście: Rektor PWSZ dr Jan Kuriata, Przewodnicząca UTW Politechniki Koszalińskiej p. Irena Ciesielska i wykładowcy PWSZ. Świąteczna wystawa prac plastycznych i konkurs nt. tradycji świątecznych przygotowany i prowadzony przez p.Eugenię umiliły wspólny wieczór.


Zajęcia ruchowe

Zajęcia ruchowe naszych Seniorów z dr Agnieszką Połaniecką :)  przedświąteczne tańce :)


Warsztaty plastyczne


E-kartki świąteczne uczestniczek kursu komputerowego

E-karki świąteczne wykonane przez Słuchaczki UTW PWSZ - uczestniczki kursu komputerowego


Wyróżnienie dla Słuchacza UTW PWSZ Józefa Szarego

Słuchacz  UTW PWSZ - Pan Józef Szary był uczestnikiem pleneru malarskiego w Dziwnówku. Rezultat prac, piękny kalendarz, praca Pana Józefa stała się logo wystawy i króluje w marcu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom pleneru wspaniałych prac! W kwietniu wystawa wszystkich prac zawita do Ratusza Naszego Miasta.


I Mikołajkowe Zmagania Sportowe o Nagrody Rektora PWSZ

6 grudnia 2017r. na terenie Wodnej Doliny odbyły się pierwsze Mikołajkowe Zmagania Sportowe o Nagrody Rektora PWSZ w Koszalinie, które  obejmowały: Mikołajkowy Marsz Nordic Walking o Złote Kije Rektora PWSZ w Koszalinie i  Mikołajkowy Bieg o Puchar Rektora PWSZ w Koszalinie. Sportowa rywalizacja organizowana we współpracy z Towarzystwem Krzewienia Kultury Fizycznej w Koszalinie, UM w Koszalinie i Centrum Rekreacji Forma, która zapewniła rozgrzewkę, miała na celu popularyzację aktywności fizycznej w ramach promowania zdrowego stylu życia wśród studentów PWSZ, Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańców Koszalina i okolic.

      Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali mikołajowe czapeczki, a uczestniczący w marszu nordic walking pamiątkowe medale. Zwycięzcy w kategorii kobiet i mężczyzn wywalczyli złote kije, które odebrali  z rąk Rektora PWSZ dr Jana Kuriaty. 

   Na starcie zjawiło sie ok. 100 uczestników,  którym nie przeszkadzała pogoda: zacinający deszcz i porywisty wiatr...  W I Mikołajkowym Marszu Nordic Walking o Złote Kije Rektora PWSZ w Koszalinie na dystansie 3,2 km udział wzięło  45 osób, w tym 14 Pań - Słuchaczek UTW PWSZ w Koszalinie. Brawa dla Pań!

 

Mikołajkowy Marsz Nordic Walking o Złote Kije Rektora PWSZ w Koszalinie

 1. Teresa Koniewska               UTW PWSZ Koszalin             00:26:46.30
 2. Bogusława  Wawrzyn          UTW PWSZ Koszalin             00:26:52.25
 3. Ewa Pakulska                      UTW PWSZ Koszalin             00:27:07.75

Miejmy nadzieję, że nasze sportowe zmagania staną się cyklicznym elementem aktywności fizycznej - do zobaczenia za rok, w lepszych warunkach atmosferycznych!

 


Słuchacze UTW PWSZ czytają przedszkolakom

Wizyta Pani Eugenii z  Uniwersytetu Trzeciego Wieku PWSZ u przedszkolaków - temat bardzo ważny o sprawiedliwości.


Mikołajki Słuchaczy UTW PWSZ

Takich Wspaniałych Mikołajów ma tylko Nasze UTW!!!

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w PWSZ w Koszalinie "Mikołajki" świętują już od 5 grudnia!!!


Pani Maria Piasecka - "Mistrzyni Słodkich Wypieków"

Pani Maria Piasecka - "Mistrzyni Słodkich Wypieków", szczególnie w kategorii - rogaliki otrzymała specjalne podziękowania za przygotowanie na turniej gier planszowych, karcianych i innych przesmaczny poczęstunek. Pani Mario, zachęcamy do zapisywania przepisów przy filiżance herbaty z logo naszej Uczelni.


Umuzykalnieni Słuchacze UTW PWSZ Koszalin

Zespół fletów prostych pn.„Czarodziejskie flety" reprezentowany przez Słuchaczy UTW PWSZ w Koszalinie: w składzie Krystyna Kowalska, Anna Kamińska,  Elżbieta Pściuk zdobył 3 miejsce w II Regionalnym Przeglądzie Muzykujących Seniorów - Instrumentalistów, który odbył się w Filharmonii Koszalińskiej 18 listopada br. W przeglądzie wy­stąpiło siedem ze­społów i dziewięcioro solistów. Naszym zdolnym umuzykalnionym Seniorom gratulujemy!

 

 

Umuzykalnieni Słuchacze UTW PWSZ Koszalin - Miasto z dn.24-30.11.2017


Turniej gier planszowych, karcianych i innych - 21.11.2017

Pierwszy "Turniej gier planszowych, karcianych i innych" za nami - to było baaardzo udane, beztroskie i wesołe spotkanie Słuchaczy UTW PWSZ :)


Słuchacze UTW z muzyką w przedszkolu

Nasz Słuchacz UTW PWSZ Pan Witold z "Akademii Dźwięku", na spotkaniu z przedszkolakami nie czytał bajek za to starał się uwrażliwić Maluchy na otaczający ich świat za pomocą wibracji dźwięku. Dzieci z dużym zainteresowaniem przyjęły to spotkanie.


Słuchacze UTW czytają bajki przedszkolakom

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku PWSZ w Koszalinie  włączyli się w akcję czytania bajek przedszkolakom ph. "Cała Polska czyta dzieciom". W przedszkolu Nr 9 w Koszalinie - Pani Alicja - "magicznie"  przeczytała Maluchom opowieść pt. "Wielki wulkan gniewu". 


Pierwsze powakacyjne spotkanie

Inauguracja Nowego Roku Akademickiego już za nami!  Rozpoczynamy wykłady dla Naszych Słuchaczy. Pierwszy wykład był też okazją do powitania Nowych Słuchaczy i poznania się.
Serdecznie witamy i życzymy dobrej zabawy ..... przy okazji nauki!

 

Serdecznie dziękuję za pamięć, przepiękny bukiet i życzenia z okazji „Dnia Nauczyciela”
od Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w PWSZ w Koszalinie. 

dr Monika Pawłowska


Inauguracja roku akademickiego UTW PWSZ 2017/2018


  5 października 2017r. odbyła się IV uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 Uniwersytetu Trzeciego Wieku PWSZ w Koszalinie. Przybyłych gości przywitał Rektor dr Jan Kuriata. Na inauguracji obecni byli: Prezydent Koszalina Piotr Jedliński, vicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj, rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Tadeusz Bohdal  i inni zaproszeni goście - przedstawiciele jednostek współpracujących z uczelnią oraz służby zdrowia, placówek oświatowych i kulturalnych Koszalina. Podczas uroczystości nastąpiła immatrykulacja studentów i Słuchaczy UTW pierwszego roku, którzy odśpiewali uroczyste „Gaudeamus". Żacy złożyli ślubowanie, że "będą wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy”, a następnie odebrali indeksy z rąk Rektora PWSZ. Wystąpienie Przewodniczącej Samorządu Słuchaczy UTW PWSZ p. Ireny Sochańskiej przypomniało zgromadzonym, że starość to nie PESEL a stan umysłu. A  przytoczone słowa Papieża Franciszka uświadomiły, że "wejściu w wiek podeszły nie trzeba się opierać, trzeba się do tego przygotować, a nie być winem kwaśnym, tylko dojrzałym". Wykład inauguracyjny wygłosiła dr hab. Wioletta Mędrzycka-Dąbrowska  prof. PWSZ w Koszalinie pt. "Bariery w zapewnieniu skutecznego leczenia bólu ostrego - czy tylko problem krajowy, czy też międzynarodowy?". Naszym Seniorom życzymy w nowym roku akademickim zdrowia i pogody ducha.

   


Samorząd Słuchaczy UTW PWSZ w Koszalinie

Skład Samorząd Słuchaczy UTW PWSZ w Koszalinie na rok akademicki 2017/2018:

 

Przewodnicząca - Pani Irena Sochańska (1 od lewej na pierwszym zdjęciu)

Skarbnik - Pani Violetta Pacholec (1 od prawej na pierwszym zdjęciu)

Sekretarz- kronikarz Facebook`a - Pani Maria Szczepańska (w środku na pierwszym zdjęciu)            

Gratulujemy wyboru i życzymy udanej współpracy!


Wydarzenia z roku akademickiego 2016/2017

Przegląd i fotorelacja wydarzeń UTW PWSZ w Koszalinie (w załączniku)


Wydarzenia z roku akademickiego 2015/2016

Przegląd i fotorelacja wydarzeń UTW PWSZ w Koszalinie (w załączniku)


Wydarzenia z roku akademickiego 2014/2015

 Przegląd i fotorelacja wydarzeń UTW PWSZ w Koszalinie (w załączniku)


Wykłady w roku akademickim 2023/2024

Tematy i terminarz wykładów w  roku  akademickim 2023/2024

godz. 17.00-18.30

 

Lp.

Daty wykładów

Dzień tygodnia

 1.  

10.10.2023

Spotkanie organizacyjne.
 Uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2023/2024

Wykład inauguracyjny wygłosi

prof. dr hab. Piotr Zientarski

polski polityk i prawnik, adwokat,

senator VI, VII, VIII i IX kadencji,

poseł na Sejm IX kadencji

 1.  

24.10.2023

Elżbieta Miarka

 „Biodanza - prezentacja metody.

Więcej ŻYCIA w Życiu”

 1.  

7.11.2023

dr hab. Zbigniew Danielewicz

 „Czy kiedyś było lepiej, czy gorzej?

Meandry idei postępu

w kulturze Zachodu”

 1.  

21.11.2023

Ewa Kreft

„Poznaj moc olejków eterycznych.

Naturalne wsparcie organizmu”

 1.  

5.12.2023

mgr Monika Lipiec-Karwowska "Islandia - kraina lodu i ognia"

 1.  

19.12.2023

Spotkanie świąteczne

 1.  

16.01.2024

lek. spec. chorób zakaźnych Jacek Wróblewski
"Profilaktyka chorób zakaźnych"

 1.  

30.01.2024

Monika Przyjemska
"Pielęgnacja zwierząt domowych"

 1.  

13.02.2024

dr Anna Góralczyk
"Zarys anatomii i prezentacja stołu anatomicznego"

 1.  

27.02.2024

Maja Giełdon - Bechler
"Zdrowe biodra -profilaktyka, leczenie i rehabilitacja"

 1.  

14.03.2024

Występ chóru męskiego „Karpaty”

 1.  

26.03.2024

mgr Lucyna Górska, mgr Magdalena Bortnowska
wykład, koncert - "Różne oblicza miłości" 

 1.  

9.04.2024

SM i udar – zderzenie z rzeczywistością

Polskie Stowarzyszenie Stwardnienia Rozsianego Oddział Kaszubski w Luzinie

 1.  

23.04.2024

Łukasz Cieśliński

"Aktywność społeczna seniorów i seniorek, Koszaliński Budżet Obywatelski 2025"

 1.  

7.05.2024

dr Remigiusz Szauer
"Konflikt pokoleń - jak rozmawiać z młodzieżą"

 1.  

21.05.2024

dr Zdzisław Jordanek 

"Zmagania o Polskę. Odrodzenie Rzeczypospolitej"

 1.  

4.06.2024

dr hab. Krzysztof Waleron

 "Era postantybiotykowa - nowe wyzwania

i zagrożenia  dla ludzkości"

 1.  

18.06.2024

Uroczyste zakończenie

roku akademickiego 2023/2024

 


Wykład - 4.06.2024

Czy antybiotyki są wsparciem dla naszego zdrowia czy też zagrożeniem?
Z wykładu Prof. Krzysztofa Walerona dowiedzieliśmy się jakie są rodzaje antybiotyków oraz jak na przestrzeni lat przebiegały badania nad nimi. Najciekawsze okazały się jednak zagrożenia jakie ze sobą niosą jeśli zażywamy je w niewłaściwych ilościach i w niewłaściwy sposób.


Wykład - 21.05.2024

Dr Zdzisław Jordanek podczas wykładu na temat „Zmagania o Polskę. Odrodzenie Rzeczpospolitej” przedstawił trudną drogę do odzyskania niepodległości. Wskazał na wiele czynników, które miały wpływ na długotrwałość procesu oraz uwarunkowania geopolityczne związane z interesami poszczególnych państw, od których zależało uzyskanie niepodległości.


Wykład - 7.05.2024

O różnicach między pokoleniami z punktu widzenia socjologii opowiedział słuchaczom UTW dr Remigiusz Szauer. Okazuje się, że międzypokoleniowa odmienność poglądów nie jest niczym nowym, a odwieczny konflikt i brak zrozumienia w kalejdoskopie zmieniającego się świata jest czymś zupełnie naturalnym.


Wykład - 23.04.2024

Pan Łukasz Cieśliński przedstawił słuchaczom UTW różne możliwości i formy aktywności społecznej osób 50+. Opowiedział również o wnioskach złożonych do Budżetu Obywatelskiego i dotychczas zrealizowanych projektach, a także zachęcał do podejmowania działań na rzecz realizacji własnych pomysłów i potrzeb.


Wykład - 9.04.2024

O swojej działalności na rzecz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego opowiedzieli wyjątkowi goście - członkowie Oddziału Kaszubskiego PTSR z Luzina. Słuchacze UTW zostali zapoznani ze specyfiką Stowarzyszenia, formami działań a także korzyściami płynącymi z nadania grupie osobowości prawnej. Opowiadając o swoich cyklicznych spotkaniach Goście dali się poznać jako niezwykle ciekawi, serdeczni i otwarci ludzie, którzy pomimo swoich ograniczeń chcą i czerpią z życia garściami. To niecodzienne spotkanie obfitowało nie tylko w rzeczową wiedzę, ale i sporą porcję humoru.


Wykład - 26.03.2024

„Różne oblicza miłości” przedstawiła sopranistka Pani Lucyna Górska, z towarzyszeniem Pani Magdaleny Bortnowskiej (pianistka, kameralista). Jak śpiewano o miłości od baroku po współczesność? Jak zmieniały się oczekiwania odbiorców? Jak postrzegają miłość kobiety, a jak mężczyźni? Na te i wiele innych pytań Słuchacze uzyskali wyśpiewane odpowiedzi, co było doskonałą okazją do wspólnego wykonania np. utworu „Tango milonga”. Było wspaniale i wzruszająco.


Wykład - 27.02.2024

O urazach bioder, rodzajach operacji i rehabilitacji opowiedziała Słuchaczom UTW fizjoterapeutka Maja Giełdon - Bechler. Najważniejszą częścią wykładu było zaprezentowanie i omówienie ćwiczeń wspomagających układ ruchu w obrębie miednicy, których regularne wykonywanie zapewni, nie tylko seniorom, ale nam wszystkim zdrowe biodra przez długie lata.


Wykład - 13.02.2024

Ludzie od czasów prehistorycznych próbowali dogłębnie poznać i zrozumieć budowę anatomiczną człowieka. Dr Anna Góralczyk opowiedziała o dokonaniach najwybitniejszych anatomów: greckiego lekarza Hipokratesa z Kos,  filozofa przyrody Arystotelesa, rzymskiego lekarza i „anatoma” Claudiusa Galeneusa zwanego Galenem oraz Leonarda da Vinci i Andreasa Vesaliusa, który jako pierwszy na świecie wydał drukiem siedmiotomowe dzieło o anatomii człowieka. Ponadto Słuchacze mogli zapoznać się z możliwościami, jakie stwarza wykorzystanie w procesie kształcenia stołu anatomicznego.


Wykład - 30.01.2024

Czym właściwie zajmuje się "psi fryzjer", co to jest podszerstek i dlaczego pudle wyglądają śmiesznie? - na te i inne pytania odpowiedziała słuchaczom groomerka Monika Przyjemska. Dowiedzieliśmy się również na czym polega profesjonalna pielęgnacja psów.


Wykład - 16.01.2024

Z wykładu Pana Doktora Jacka Wróblewskiego, specjalisty chorób zakaźnych, Koordynatora Oddziału Obserwacyjno - Zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie dowiedzieliśmy się jak ciężka i trudna potrafi być praca na oddziale zakaźnym, zwłaszcza w okresie pandemii.  Ponadto Pan Doktor omówił rodzaje chorób zakaźnych, ich przebieg, powikłania i konsekwencje, a także niezwykle istotną rolę szczepień nie tylko w kontekście jednostkowym, jak i ogólnospołecznym.


Wykład - 5.12.2023

Mgr Monika Lipiec–Karwowska przedstawiła Słuchaczom UTW „Islandię – krainę lodu i ognia”. To niezwykłe, czarowne miejsce znajduje się na liście życzeń wielu pasjonatów turystyki. Co warto zobaczyć? Na pewno wodospady – urokliwe o każdej porze roku, ale także gejzery i oczywiście wulkany. Nie zapominajmy o budzącym powszechny zachwyt zjawisku zorzy polarnej.  Nie zabrakło także czarnej plaży (Vik) czy mało znanej, ale niewątpliwej atrakcji – „biustonoszowego płotu” obok farmy Brekkukot  Może więc …kierunek Islandia?


Wykład - 21.11.2023

Co to właściwie są olejki eteryczne i jak się je pozyskuje? Które z nich warto używać, a których unikać?
Jak stosować olejki, żeby działały korzystnie na nasz organizm? Na te i inne pytania z zakresu aromaterapii odpowiedziała Słuchaczom UTW pasjonatka wspierania zdrowia naturalnymi metodami Pani Ewa Kreft.


Wykład - 7.11.2023

Czy kiedyś było lepiej czy gorzej? Jak jest teraz?  Pod jakim względem żyje nam się lepiej, a co ewidentnie przybliża nas do katastrofy? Jakie czynniki warunkują odpowiedzi na te pytania? O meandrach idei postępu w kulturze Zachodu opowiedział słuchaczom UTW dr hab. Zbigniew Danielewicz prof. Politechniki Koszalińskiej.


Wykład - 24.10.2023

W doświadczanie tańca życia "Biodanzy" wprowadziła naszych słuchaczy Elżbieta Miarka - facylitator metody, która łączy w sobie naukowe podstawy psychologii, neuronauki, fizjologii i biologii z intensywnością emocji, przyjemnością ruchu, świadomością ciała i mądrością instynktów. Biodanza pomaga rozwinąć nasze potencjały, wzmacnia naturalną równowagę organizmu i pozwala odkryć siebie na nowo.


Wykłady w roku akademickim 2022/2023

Wykłady w roku akademickim 2022/2023


Wykład - 6.06.2023

Pani Marlena Jabłońska przybliżyła Słuchaczom korzyści płynące z masażu dłoni. Właściwe techniki oddechowe oraz poświęcenie chwili uwagi dłoniom podczas automasażu z wykorzystaniem refleksologii mogą przynieść pozytywne skutki w odniesieniu do całego organizmu.


Wykład - 23.05.2023

Hasło "Reaguj na przemoc" okazało się bardzo cenną wskazówką dla naszych słuchaczy w kwestii braku przyzwolenia na wszelkie formy przemocy wobec osób starszych. Dowiedzieliśmy się jak wiele zachowań, nawet tych niepozornych, dotyczących seniorów jest już formą przemocy, której należy się bezwzględnie przeciwstawiać.


Wykład - 9.05.2023

"Całą prawdę" o cukrze i soli przekazał słuchaczom UTW Mistrz Bioenergoterapeuta Witold Jabłoński. Dowiedzieliśmy się między innymi do czego potrzebna jest w organizmie sól i dlaczego powinniśmy unikać spożywania cukru.


Wykład - 18.04.2023

Pani dr Monika Pawłowska opowiedziała Słuchaczom czym zajmują się socjologowie i jaka jest rola socjologii w badaniu rzeczywistości, a także o tworzeniu się nowych wzorów relacji i praktyk społecznych w obszarze kultury, gospodarki, polityki czy zdrowia.


Wykład - 4.04.2023

Jak nie dać się oszukać metodą "na szklankę wody" , "na wnuczka", "na policjanta"?
O tych i innych, niestety często udanych, próbach oszukania seniorów opowiedziała Słuchaczom III Wieku
st. sierżant Paulina Wiśniewska-Basiak.


Wykład - 21.03.2023

Pani Danuta Rogalska autorka książki "Oni i ja najwybitniejsi w moim życiu" zaczarowała słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku opowieściami o najwybitniejszych artystach polskich scen. Anegdoty i ciekawe historie ze wspólnych podróży, dały możliwość poznania wybitnych polskich aktorów z nieznanej strony.


Wykład - 7.03.2023

JAK TO Z WINEM BYŁO

Wykład dr Jana Kuriaty, prof. PWSZ przybliżył nam proces produkcji francuskiego wina, od sadzonki do kieliszka.


Wykład - 21.02.2023

Ile pszczół mieszka w ulu? Skąd pszczoła wie, który ul jest jej? Który miód jest najlepszy i jak go właściwie przechowywać? Na te i wiele innych pytań dotyczących właściwości prozdrowotnych miodów oraz roli i znaczenia pszczół odpowiadał w trakcie swojego wykładu Pan Jarosław Krasnodębski.


Wykład - 7.02.2023

O tajnikach zbierania, suszenia i parzenia ziół opowiedziała Słuchaczom III Wieku Pani Bernadeta Staśkiewicz. Dowiedzieliśmy się również, które zioła uchronią nas przed przeziębieniem, a które pomogą nam z niego wyjść "obronną ręką".


Wykład - 24.01.2023

Opowieść o Norwidzie – jego tragicznych losach i symbolicznym powrocie do ojczyzny, a także równie trudnych losach jego potomków oraz aktualności poetyckiego przesłania wieszcza w trakcie spotkania ze Słuchaczami UTW opowiedział dr Piotr Chrzczonowicz.


Wykład - 10.01.2023

Na pierwszym wykładzie w Nowym Roku Słuchacze UTW poznali niezwykle bogatą kulturę Ukrainy. Dr Iryna Kierzkowska nie tylko opowiedziała o własnych korzeniach i tradycjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, ale i pokazała przykłady ukraińskiego tradycyjnego rzemiosła.


Spotkanie Wigilijne 2022

Ostatnie w tym roku spotkanie miało świąteczny charakter i upłynęło na wspólnym kolędowaniu.

Pan Rektor dr Jan Kuriata, prof. PWSZ złożył wszystkim Słuchaczom życzenia świąteczne i noworoczne. Słodkości, kolędy i dzielenie się życzeniami – to już zdecydowanie Święta!


Wykład - 6.12.2022

Znakomicie w mikołajkowy klimat wpisały się przeprowadzone przez Panią Barbarę Oliwę warsztaty „Carving owocowo – warzywny”, które zapewne staną się inspiracją w trakcie świątecznego dekorowania stołu.


Wykład - 22.11.2022

Niezwykle barwną opowieścią o Orlętach Lwowskich, bohaterach, harcerstwie i patriotyzmie, okraszoną fragmentami poezji, zaczarował Słuchaczy UTW dr Wojciech Grobelski.


Wykład - 8.11.2022

Jaki masz typ urody? Jakie kolory do ciebie pasują? Na takie i inne pytania dotyczące typologii urody według teorii czterech pór roku, stylizacji, wizażu i  kreowania wizerunku starały się odpowiedzieć panie mgr Aneta Żelisko i mgr Magdalena Mielniczuk-Gonçalves :)


Wykład - 26.10.2022

Mgr Maciej Zychowicz doktorant w Zakładzie Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas wykładu nt. „Bezpieczny senior w sieci” omówił najpopularniejsze zagrożenia, na które mogą natknąć się internauci podczas korzystania z sieci. Słuchacze mieli okazję zapoznać się ze specyfiką działania niepożądanego oprogramowania, a także otrzymali praktyczne wskazówki, jak rozpoznawać zagrożenia sieciowe i jak nie paść ich ofiarą.


Wykład - 24.05.2022

Pan Krzysztof Urbanowicz w trakcie swojego wykładu przeniósł Słuchaczy UTW do Koszalina z 1912 roku.


Wykład - 10.05.2022

Pani kurator, mgr Ewa Włodarczyk-Włosek w ciekawy sposób zapoznała słuchaczy UTW z zagrożeniami jakie mogą napotkać w sieci nasze dzieci i wnuki, a także opowiedziała o problemach z jakimi spotyka sie każdego dnia w swojej pracy.


Wykład - 26.04.2022

Podczas wykładu dr hab. Wojciech Stojek naświetlił słuchaczom UTW czym jest reakcja stresowa, a także obalił mity jej dotyczące.


Wykład - 5.04.2022

Pan Łukasz Cieśliński opowiedział Słuchaczom o zaletach społecznej aktywności Seniorów oraz Koszalińskim Budżecie Obywatelskim w 2022 roku.


Wykład - 22.03.2022

Indeks glikemiczny pokarmów - pod tą nazwą, jak się okazało podczas wykładu dr Marii Dymkowskiej- Malesy, ukrywają się cenne wskazówki dotyczące tego co i jak jeść, aby zapewnić sobie zdrowie na długie lata, utrzymując właściwy poziom glukozy we krwi.


Wykład - 8.03.2022

W Dniu Kobiet serdeczne życzenia dla wszyskich Naszych Pań w imieniu Naszych Panów przekazali Panowie Tadeusz i Józef 

 

Marilyn Monroe -  aktorka filmowa, modelka, bogini, ikona pop kultury stała się legendą swoich czasów. O tym kim była wiedzą nawet Ci którzy kinem się w ogóle nie interesują. Historię jej oszałamiającej kariery w latach 50 i 60 XX wieku opowiedziała dr Monika Pawłowska


Wykład - 22.02.2022

Tajniki liczb ukrytych w codziennym życiu odkryła przed studentami UTW Pani mgr Barbara Brzezińska. Przedstawiła również, w niezwykle ciekawy sposób, sylwetki znanych matematyków. Pytanie o

źródło geniuszu matematycznego pozostaje jednak nadal bez odpowiedzi...


Wykład - 25.01.2022

Dr Krzysztof Tota zapoznał słuchaczy z nowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w dobie pandemii. Wspomniał również o szczególnych środkach ostrożności jakie należy zachować podczas udzielania pomocy.


Wykład - 11.01.2022

Pani mgr Danuta Dudziec-Liśniewska opowiedziała Słuchaczom UTW  o znanych i nieznanych "roślinach, grzybach i substancjach mineralne o działaniu leczniczym".


Wykład - 14.12.2021

Pani Iwona Sławińska w sposob porywający zabrała Słuchaczy UTW w podróż sentymentalną do starego Koszalina. Słuchacze poznali formy ochrony zdrowia i funkcje placowek opieki w dawnym Koszalinie, jak rowniez historię budynków z obecnym Szpitalem włącznie.


Wykład - 7.12.2021

Mikołajkowy Konkurs Muzyki Filmowej, w którym o o czekoladowe trofea walczyły drużyny: "Śnieżynek", "Mikołajków","Zadyma" i "Elfików" :)


Wykład - 23.11.2021

Pan Feliks Przysowa opowiedział Słuchaczom UTW o zasadach i znaczeniu ochrony danych osobowych.


Wykład - 9. 11.2021

Pani dr Marzena Rypina przedstawiła Słuchaczom UTW znaczenie hormonów i innych substancji w zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym.


Wykład - 26.10.2021

Spotkanie z dr Eugeniuszem Żuberem - Honorowym Obywatelem Koszalina było wspaniałą okazją do poznania historii i zasad przyznania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Koszalina oraz jak zawsze miłym spotkaniem w gronie przyjaznych sobie osób. Dodatkową atrakcją spotkania była loteria książek autorstwa Pana Doktora.


Wykład - 10.03.2020

Łukasz Cieśliński  Pracownia Pozarządowa

Budżet Obywatelski – zasady, możliwości planowania działań

na rzecz seniorów


Wykład - 3.03.2020

Spotkanie Słuchaczy z Panią Ireną Kuncewicz- malarką, rzeźbiarka, pisarką, wspaniałą gawędziarką


Wykład - 4.02.2020

Pani Krystyna Piwońska- Miejski Rzecznik Konsumenta opowiedziała Słuchaczom o prawach i obowiązkach konsumenta.


Wykład - 28.01.2020

Na wtorkowym wykładzie Pan dr Włodzimierz Pszenny zdefiniował Słuchaczom pojęcie bezpieczeństwa. Wyjaśnił również jakie czynniki mają największy wpływ na bezpieczeństwo państwa.


Wykład - 14.01.2020

O uroczym Sankt-Petersburgu opowiedziała Słuchaczom Pani Przewodnicząca Samorządu Słuchaczy UTW, Pani Elżbieta Uziębło-Pawlaczyk


Wykład - 7.01.2020

Pierwszym wykładem pt.: "Obrona Sokratesa" mgr Jurand Barlik otworzył Nowy Rok 2020 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w PWSZ w Koszalinie. Prelegent w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżył Słuchaczom postać Sokratesa, jego życiorys i poglądy, czym żywo poruszył prawdziwie zaciekawione umysły zebranych.


Wykład - 10.12.2019

Pan Wojciech Laskowski - notariusz na życzenie Słuchaczy przybliżył zasady redagowania testamentu i darowizn


Wykład - 26.11.2019

Mariusz Król i Dariusz Piotrowski - Członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Odkrywcy w Koszalinie nie tylko opowiedzieli o skarbach i tajemnicach Koszalina, ale i pokazali ciekawe eksponaty, znaleziska z czasów I i II Wojny Światowej, a także z czasów PRL-u. Ponadto opowiedzieli o powstaniu Muzeum - Salonu Historycznego w Koszalinie znajdującego się w dawnym schronie pod obecnym hotelem Gromada.


Wykład - 19.11.2019

Dr Eugeniusz Żuber - Pomorze Środkowe na mapie kraju. Refleksje powyborcze 2019


Wykład - 12.11.2019

Spotkanie jubileuszowe ph. "Powrót do przeszłości - wspominamy ostatnie 5 lat naszego UTW" z dr Monika Pawłowską


Wykład - 5.11.2019

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w PWSZ w Koszalinie składają serdecznie podziękowania zespołowi wspaniałych Pań specjalistek: Karolinie Kukiela, Katarzynie Sikorskiej, Agnieszce Goch-Budnej, Danucie Ibek ze Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie za przeprowadzenie prelekcji na temat promocji zdrowia w zakresie chorób układu oddechowego oraz umożliwienie wykonania wszystkim zainteresowanym Słuchaczom UTW badania spirometrycznego.


Wykład - 29.10.2019

Pan Marcin Machocki opowiedział Słuchaczom jakie miejsca warto zobaczyć i zwiedzić w Polsce i poza granicami naszego kraju.


Wykład - 22.10.2019

Pani Katarzyna Dowsin, doświadczony dietetyk opowiedziała Słuchaczom o zasadach żywienia w cukrzycy.


Wykład - 15.10.2019

Pierwszy wykład pt. "Zodiak" w nowym roku akademickim - 2019/2020 wygłosiła dr Monika Pawłowska.

Witamy serdecznie nowych Słuchaczy.

Dziękuję ślicznie za życzenia i kwiaty z okazji Dnia Nauczyciela.


Rok akademicki 2018/2019


Wykład - 4.06.2019

Pan Rektor dr Jan Kuriata przedstawił Słuchaczom postać wspaniałego artysty Charlesa Aznavoura - kompozytora, wokalisty, aktora, dyplomaty. Spotkaniu towarzyszyły piękne, nostalgiczne utwory artysty.


Wykład - 28.05.2019

Koszalin i sąsiedzi w powiecie to temat, który przedstawił Słuchaczom Pan dr Eugeniusz Żuber. Spotkanie umiliły piękne zdjęcia miejscowości nadmorskich.


Wykład - 21.05.2019

O wspólnej wyprawie na dach Afryki-Kilimandżaro opowiedzieli Słuchaczom Katarzyna Korban-Wicher i Krzysztof Wicher.


Wykład - 14.05.2019

Pani dr Agnieszka Połaniecka opowiedziała Słuchaczom o historii igrzysk olimpijskich.


Wykład - 7.05.2019

Pani Roksana Jurczak, dietetyk kliniczny i pedagog opowiedziała Słuchaczom o zasadach zdrowej diety w przypadku insulinooporności, cukrzycy i chorób tarczycy.


Wykład - 30.04.2019

Ksiądz dr Remigiusz Szauer przestawił Słuchaczom bardzo ciekawe wyniki badań socjologicznych na temat postaw patriotycznych wśród młodzieży Pomorza Środkowego.

 

 


Wykład - 16.04.2019

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej opowiedziała Słuchaczom Pani Monika Wojewódzka.


Wykład - 9.04.2019

O matematyce i matematykach w ogólnopolskim roku matematyki opowiedziała Słuchaczom UTW Pani Barbara Brzezińska, doświadczony nauczyciel i autorka książek dla dzieci.


Wykład - 2.04.2019

O sztuce fotografii opowiedział Słuchaczom Pan Marek Jóźków. Spotkanie umiliły piękne autorskie zdjęcia.


Wykład - 26.03.2019

Spotkanie Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w PWSZ w Koszalinie z Panem posłem Bartoszem Arłukowiczem dotyczyło ważnych spraw społecznych, które są bliskie wszystkim obywatelom.


Wykład - 19.03.2019

W przyjaznej i wesołej atmosferze upłynął kolejny "Turniej gier planszowych, karcianych i innych..." w Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie.


Wykład - 12.03.2019

Pani Aneta Żelisko opowiedziała Słuchaczom o historii kosmetologii - dzięki ludzkiej ciekawości, upodobaniom kulturowym i chęci poprawy urody już od starożytności datuje się rozwój tej dziedziny.


Wykład - 5.03.2019

Modnie, stylowo i słodko w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w PWSZ w Koszalinie z okazji Dnia Kobiet i Dnia Teściowej. Jak się bawić modą pokazały Urocze Słuchaczki-Modelki, podczas mini pokazu mody. Nasz Gość - Pani Olga Kurenna, stylistka i doradca wizerunku, przekazała cenne wskazówki jak odnaleźć swój własny styl dopasowany do sylwetki. Moda jest dla wszystkich bez względu na wiek. Żyj kolorowo!

Nagranie video Koszalininfo.pl z dn.5.03.2019


Wykład - 26.02.2019

Jak zdrowo i mądrze korzystać z przyjemności życia opowiedział Słuchaczom z humorem Pan Włodzimierz Stawski - lekarz kardiolog


Wykład - 19.02.2019

W kulinarną podróż po kuchniach świata zabrała Słuchaczy UTW Pani Joanna Kubat


Wykład - 12.02.2019

Pan dr Artur Dąbek z wykorzystaniem praktycznych ćwiczeń opowiedział Słuchaczom UTW o motywacji jako psychofizycznym stanie gotowości do podjęcia określonego działania.


Wykład - 22.01.2019

Pan Andrzej Zborowski lekko i z humorem zaprezentował Słuchaczom UTW radosną muzykę operetkową i jej wielkich twórców.


Wykład - 15.01.2019

Pani Bogumiła Tiece - inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami opowiedziała o trudnej i ważnej pracy Towarzystwa. Warto pomagać i uczyć innych jak dbać o zwierzęta. Razem z Panią Bogumiłą odwiedziły nas "Muszka"(suczka), "Sweterek"(królik), szczęśliwie uratowane z rąk okrutnych właścicieli.


Wykład - 8.01.2019

Pani Aleksandra Kinert - florystka opowiedziała Słuchaczom o zasadach pielęgnacji roślin domowych podczas zimy oraz przekazała cenne wskazówki jak samodzielnie przygotować sadzonki kwiatów i ziół na wiosnę i lato.


Wykład - 11.12.2018

Pani Agnieszka Lipska z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszalinie przedstawiła Słuchaczom UTW złożoność problemu odpadów komunalnych w Koszalinie.


Wykład - 4.12.2018

Gościem Naszego UTW był Pan nadkomisarz Robert Faryniarz. Słuchacze z dużą uwagą wysłuchali rad i wskazówek jak dbać o własne bezpieczeństwo i ustrzec się przed oszustami.


Wykład - 27.11.2018

Andrzejki w Naszym UTW  -  były wróżby i wesoła zabawa w miłym towarzystwie!!


Wykład - 20.11.2018

Wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy są wśród nas! O tym jak rozpoznać jaki typ reprezentujesz opowiedziała Słuchaczom UTW dr Monika Pawłowska


Wykład - 13.11.2018

O hodowli kóz i zaletach produktów z mleka koziego opowiedziały Słuchaczom Panie Katarzyna Żerdzicka-Jasionek z córką Zofią Bechler z rodzinnego, ekologicznego gospodarstwa JASIONEK.


Wykład - 6.11.2018

O skandynawskiej filozofii szczęścia i poczuciu dobrostanu w życiu opowiedział Słuchaczom Pan Olaf Pysz.


Wykład - 30.10.2018

O roli Konstytucji jako fundamencie funkcjonowania państwa opowiedział dzisiaj Słuchaczom UTW PWSZ
Pan Senator RP dr Piotr Zientarski


Wykład - 23.10.2018

O Koszalinie współczesnym, samorządowym, na mapie Pomorza opowiedział Słuchaczom
Pan dr Eugeniusz Żuber.


Wykład - 16.10.2018

Pani dr Monika Pawłowska  opowiedziała Słuchaczom o barwach akademickiej władzy czyli dlaczego Rektorzy ubierają purpurowe togi,co to jest "biret" i "mucet" oraz dlaczego przedstawiciele różnych wydziałów na oficjalnych uroczystościach zakładają togi w innych kolorach.


Wykład - 5.06.2018r.

Pan Profesor Stanisław Kotlicki opowiedział Słuchaczom o ciekawej sztuce negocjacji


Wykład - 29.05.2018r.

Wykład Pani Profesor Ulrike Oehmen na temat wyzwań i trudności w kształcenia dorosłych stał się wspaniałym pretekstem do ożywionej dyskusji i wymiany poglądów ze Słuchaczami naszego Uniwersytetu.


Wykład - 15.05.2018r.

Ciekawostki o Stanach Zjednoczonych przedstawiła Słuchaczom Pani Monika Lipiec-Karwowska.

USA to duużży kraj!


Wykład - 8.05.2018r.

Pani Małgorzata Pawlos z Instytutu Zrównoważonego Rozwoju przedstawiła Słuchaczom

zasady usprawniania mózgu i ćwiczenia pamięci


Wykład - 24.04.2018r.

W niezwykłą podróż do Meksyku zabrał Słuchaczy naszego Uniwersytetu

Pan Krzysztof Wicher - harcerz, podróżnik, adwokat z Koszalina


Wykład - 17.04.2018r.

O Kosmosie (Wszechświecie) wraz z zawartą w nim materią i energią opowiedział Słuchaczom Naszego Uniwersytetu Pan inż. Jan Ryszard Kurylczyk


Wykład - 10.04.2018r.

Pani dr Magdalena Łuczkowska przedstawiła Słuchaczom UTW trudny, ale bardzo ważny temat: zagrożenie terroryzmem we współczesnym świecie.


Wykład - 20.03.2018r.

Pani Agnieszka Gostomczyk przekazała Słuchaczom cenne wskazówki florysty jak dbać o kwiaty cięte, aby długo cieszyły nasze oczy swoim urokiem.


Wykład - 13.03.2018r.

W trakcie dzisiejszego spotkania Pan mgr Andrzej Miarka opowiedział Słuchaczom o metodzie BIOFEEDBACK i smuteczności treningu funkcji mózgu w oparciu o tą metodę.


Wykład - 6.03.2018r.

Temat wykładu "Egzotyczne kanony kobiecej urody" był okazją do świętowania w naszym Uniwersytecie Dnia Kobiet już od 6 marca!Przemili Panowie obdarowywali wszystkie Panie kwiatami i cukierkami.


Wykład - 27.02.2018r.

Z badań wynika, że 58% Polaków wierzy w przesądy i gusła. Dlaczego ludzie odpukują w niemalowane drewno, łapią się za guzik kiedy widzą kominiarza i co należy zrobić z czterolistną koniczynką żeby przyniosła szczęście opowiedziała Słuchaczom UTW dr Monika Pawłowska.


Wykład - 20.02.2018r.

W trakcie spotkania z Panią mgr Angeliką Grabowską z Centrum Szkoleniowego Edu4U Słuchacze mieli możliwość poznania własnego typu psychologicznego według teorii MBTI i zrozumienia jak znajomość profilu osobowości może wpływać na kształtowanie wzajemnych relacji i budowanie pozytywnej komunikacji między ludźmi.


Wykład - 13.02.2018r.

Pan dr Piotr Chrzczonowicz przedstawił Słuchaczom legendę Marszałka Józefa Piłsudskiego w poezji polskiej. Wykład wzbogaciły wiersze znanych i uznanych poetów oraz samego wykładowcy.


Wykład - 6.02.2018r.

Jak ćwiczyć pamięć opwiedział Słuchaczom Pan mgr Grzegorz Śniedziewski ze Szkoły Pamięci IQ.Wykład a właściwie trening pamięci, który przeprowadził Pan Grzegorz został przyjęty z wielkim entuzjazmem przez Słuchaczy naszego Uniwersytetu!


Wykład - 30.01.2018r.

Pani Katarzyna Lesner z Fundacji Dzikich Zwierząt "Larus" opowiedziała Słuchaczom o dzikich zwierzętach żyjących obok nas w mieście, kiedy warto i należy im pomóc a kiedy najlepiej zostawić je w spokoju.


Wykład - 9.01.2018r.

Pani dr Magdalena Lampart-Kałużniacka podczas wykładu wyjaśniła Słuchaczom znaczenie biomonitoringu w obserwacji i wyznaczaniu organizmów i substancji w wodzie i powietrzu, których obecność może mieć prozdrowotne lub  szkodliwe znaczenie dla organizmu i zdrowia człowieka.  


Wykład - 12.12.2017r.

Wykład Pani Bernadety Staśkiewicz z Firmy Kawon i sekrety ziołowej natury: mięta, rumianek, dziurawiec, skrzyp polny, czarna jagoda, lipa...i wiele innych ziół. Zalety stosowania ale także przeciwwskazania. Każdy ze Słuchaczy PWSZ  otrzymał ziołowy podarunek


Wykład - 5.12.2017r.

O Koszalinie znanym i nieznanym w ujęciu demograficznym, ekonomicznym i społecznym opowiedział Słuchaczom UTW dr Eugeniusz Żuber. Ilustracją wykładu były wspaniałe zdjęcia Naszego miasta i film z "lotu ptaka" na krajobraz, który dobrze znany jest wszystkim mieszkańcom.

Pan Doktor przygotował miłą, "mikołajkową" niespodziankę dla jednego ze Słuchaczy, który w dniu dzisiejszym obchodził swoje Urodziny - Pan Ryszard został obdarowany autorską książką o Koszalinie.


Wykład - 28.11.2017

Historię życia i twórczości niezwykle utalentowanej i pięknej artystki o pseudonimie scenicznym "Dalida" przybliżył wszystkim Słuchaczom Pan Rektor PWSZ w Koszalinie dr Jan Kuriata. Spotkanie umiliły nagrania i wideoklipy z archiwalnymi występami artystki, co zachęciło wielu Słuchaczy do podśpiewywania w rytm znanych i lubianych melodii.

 


Wykład - 21.11.2017

Pierwszy "Turniej gier planszowych, karcianych i innych" za nami - to było baaardzo udane, beztroskie i wesołe spotkanie Słuchaczy UTW PWSZ :)


Wykład - 14.11.2017r.

Najtrafniejszym komentarzem do wykładu przedstawionego z wielkim zaangażowaniem i pasją przez Panią mgr Sylwię Nogę z Fundacji "Zdążyć z Miłością" są zacytowane przez prelegentkę słowa Thomasa Jeffersona: "Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością". Zachęcamy do współpracy z Fundacją.


Wykład - 7.11.2017r.

Pani mgr farm. Beata Adamska podczas spotkania ze Słuchaczami UTW PWSZ opowiedziała jak należycie przygotować organizm na czas jesienno-zimowej pogody, wzmacniać swoją odporność i zatroszczyć się o samych siebie podczas przeziębień i zachorowań.


Wykład - 24.10.2017r.

Podczas wykładu Pan dr Tomasz Jędrzejczak - wykładowca  PWSZ, dobrze znany wszystkim uczestnikom zajęć ruchowych w poprzednich latach działalności UTW, opowiedział o zbawiennej, ale i szkodliwej formie ruchu dla osób po 50-tym roku życia. Zapraszamy Słuchaczy UTW PWSZ na "bezpieczne i zdrowe" zajęcia ruchowe dla osób starszych do Pana Tomasza.


Wykład - 17.10.2017r.

Życie i twórczość „Królowej soulu – Arethy Franklin” były tematem wykładu przygotowanego dla Słuchaczy UTW przez dr Monikę Pawłowską. Spotkanie umiliły  nagrania największych przebojów gwiazdy, m.in. ''Rescpect'', "(You Make Me Feel Like) A Natural Woman" oraz ''Think''.


Wykłady na UTW PWSZ w roku akademickim 2016/2017

Tematy wykładów 

 

 

 1 semestr (w załączniku)
 

2 semestr (w załączniku)

 


Wykłady na UTW PWSZ w roku akademickim 2015/2016

Fotorelacja ze zdjęciami
 

 


Wykłady na UTW PWSZ w roku akademickim 2014/2015

Fotorelacja ze zdjęciami


W podstawowym programie dydaktycznym UTW znajdują się wykłady specjalistów m.in. z zakresu nauk:

 • społecznych,
 • humanistycznych,
 • ekonomii,
 • prawa,
 • zdrowia,
 • sportu i wielu innych.

Z uwagi na wyjątkową działalność dydaktyczną Naszej Uczelni związaną z prowadzonymi kierunkami kształcenia:

 • pedagogika,
 • pielęgniarstwo,
 • fizjoterapia,
 • wychowanie fizyczne,
 • ratownictwo medyczne.

szczególną uwagę kładziemy na możliwość spotkania studentów Uniwersytetu III Wieku ze specjalistami, praktykami z dziedziny wychowania, nauk o zdrowiu, sportu i rehabilitacji ruchowej oraz  medycyny. Specjalistami na stałe pracującymi zawodowo, nie tylko w  Koszalinie ale praktycznie w całej Polsce.


ZAJĘCIA DODATKOWE UTW PWSZ W KOSZALINIE

Zainteresowani Słuchacze UTW mogą uczęszczać na bloki tematyczne zajęć, które realizowane są w formie warsztatów artystycznych, lektoratów języków obcych oraz zajęć ruchowych i komputerowych

 

TEMATYKA ZAJĘĆ:

·     zajęcia ruchowe o charakterze rehabilitacyjnym 

·     kurs komputerowy

·     język angielski

·     język niemiecki

·     warsztaty plastyczne

.     masaż kosmetyczny i pielęgnacyjny


Samorząd Słuchaczy UTW PWSZ w Koszalinie

Przewodnicząca Samorządu - Pani Elżbieta Uziębło-Pawlaczyk

Zastępca - Pani  Teresa Koniewska

Skarbnik - Pani Violetta Pacholec

Sekretarz FB - Pani Maria Szczepańska

Członek - Pani Halina Ćwiklińska

 


Historia UTW PWSZ w Koszalinie

Uniwersytet Trzeciego Wieku  w PWSZ w Koszalinie zainaugurował swoją działalność  1 października 2014.

Powstał z myślą o aktywizacji intelektualnej, społecznej i fizycznej ludzi w „złotym wieku” pochodzących z obszaru Koszalina i okolic. Do głównych zadań UTW należy rozwijanie zainteresowań, nabywanie i poszerzanie wiedzy, umiejętności i kompetencji z różnych dziedzin, szerzenie profilaktyki zdrowotnej 50+.

Słuchaczem UTW może zostać emeryt, rencista lub osoba z grupy wiekowej 50+, bez względu na poziom wykształcenia. Każdy Słuchacz może studiować dowolną liczbę semestrów. Osoba wstępująca w poczet Słuchaczy UTW otrzymuje indeks i dyplom ukończenia UTW, które mają charakter symboliczny. Nie ma obowiązku uczestniczenia we wszystkich zajęciach, nie ma egzaminów, a udział ma charakter dobrowolny. Uniwersytet korzysta z zasobów Uczelni: infrastruktury oraz zasobów ludzkich czyli wykładowców, pracowników administracyjnych zaangażowanych w życie Uniwersytetu poprzez prowadzenie wykładów, zajęć dodatkowych, obsługę techniczną.

W podstawowym programie dydaktycznym Uniwersytetu znalazły się wykłady specjalistów m.in. z zakresu nauk: społecznych, humanistycznych, ekonomii, prawa, zdrowia, sportu i wielu innych.

Z uwagi na działalność dydaktyczną Uczelni związaną z prowadzonymi kierunkami kształcenia: pedagogika, pielęgniarstwo, fizjoterapia, wychowanie fizyczne, bezpieczeństwo narodowe, kosmetologia, dietetykę i ratownictwo medyczne.  Szczególną uwagę kładziemy na możliwość spotkania Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze specjalistami, praktykami z dziedziny wychowania, nauk o zdrowiu, sportu i rehabilitacji ruchowej oraz  medycyny. Dużym  zainteresowaniem wśród Słuchaczy Uniwersytetu cieszą się wykłady o tematyce podróżniczej, ciekawostki ze świata nauk przyrodniczych, historia Polski i świata, sztuki, muzyki, kultury.

Dodatkowo zainteresowani Słuchacze mogą uczęszczać na bloki tematyczne zajęć, które realizowane są w formie warsztatów plastycznych, lektoratów języków obcych, warsztatów komputerowych oraz zajęć ruchowych. Słuchacze UTW PWSZ w Koszalinie to osoby pełne pasji, pogody ducha i życzliwości. Czynnie uczestniczą w życiu lokalnej społeczności, poprzez działalność w stowarzyszeniach, fundacjach, radach osiedla, Koszalińskiej Radzie Seniorów.


Regulamin UTW PWSZ w Koszalinie

 

Regulamin Uniwersytetu Trzeciego Wieku (pdf)

 

 1. Załącznik nr 1 -  Kwestionariusz osobowy  (do pobrania)
   
 2. Załącznik nr 2-  Oświadczenie Słuchacza UTW  (do pobrania)

Uniwersytet III Wieku

 

Osoba do kontaktu:

 mgr Anna Wiśniewska

Referat ds. Nauczania

tel. 94 342 67 66 wew. 124,

 pokój  1 (parter)   

 Adres e-mail:  u3w@pwsz-koszalin.pl  

 

  

Pełnomocnik ds. UTW dr Magdalena Łuczkowska

 


Kontakt

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
ul. Leśna 1, 75-582 Koszalin


Numery telefonów czynne są w godz. 8.00-15.00
w dni robocze tj. od poniedziałku do piątku
tel. 94 342 67 66

Referat ds.  Nauczania

tel. bezpośredni  (94) 341-86-33

fax 94 341 65 86

e-mail: pwsz-koszalin@wp.pl
www.pwsz-koszalin.pl

Dom Studenta - 94 343-33-06