Pomoc materialna dla studentów w roku akademickim 2022/2023
UWAGA STUDENCI !!!
Wszystkie świadczenia pomocy materialnej przyznawane są tylko na wniosek studenta!
Wsparcie finansowe dla studentów – materiały informacyjne MEiN
Regulamin świadczeń dla studentów PWSZ w Koszalinie
obowiązuje od 23 lutego 2022 roku
- W roku akademickim 2022/2023 kompletne wnioski o stypendium należy składać osobiście lub przesłać POCZTĄ TRADYCYJNĄ do dnia 14 października 2022r. (liczy się data nadania listu).
- Po upływie siedmiu dni roboczych, student, który przesłał wniosek drogą pocztową ZOBOWIĄZANY JEST do telefonicznego kontaktu z Referatem ds. Nauczania (tel. 94/ 342-67-66 w. 124 - p. Alicja Białecka) w celu zweryfikowania kompletności wniosku.
- W przypadku niezłożenia dokumentów w w/w terminie:
- student, który złoży wniosek o przyznanie świadczeń pomocy materialnej (oprócz stypendium Rektora dla najlepszych studentów) wraz z odpowiednimi zaświadczeniami w terminie do 7. dnia każdego miesiąca, uzyskuje prawo do przyznania stypendium począwszy od tego miesiąca,
- student, który złoży wniosek o przyznanie świadczeń pomocy materialnej (oprócz stypendium Rektora dla najlepszych studentów) wraz z odpowiednimi zaświadczeniami po 7. dniu każdego miesiąca, uzyskuje prawo do przyznania stypendium w następnym miesiącu,
- wniosek o przyznanie Stypendium Rektora dla najlepszych studentów można złożyć tylko w wyznaczonym terminie – do 14 października 2022r.
W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Referatem ds. Nauczania
p. Alicja Białecka - tel. 94/ 342-67-66 w. 124
lub e-mail: a.bialecka@pwsz-koszalin.pl
KOMUNIKAT
Informujemy, że od roku akademickiego 2019/2020 weszły w życie przepisy nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dotyczące stypendiów i zapomóg dla studentów i doktorantów, a tym samym nowy regulamin świadczeń dla studentów i nowe wzory wniosków. Bardzo istotną zmianą jest konieczność złożenia przez niektórych studentów wraz z wnioskiem o stypendium socjalne zaświadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej studenta i jego rodziny. Brak zaświadczenia skutkować będzie odmową przyznania stypendium socjalnego.
Wymóg dołączenia do wniosku zaświadczenia dotyczy studentów, których miesięczny dochód na osobę w rodzinie jest niższy niż 528,00 zł (kwota może ulec zmianie, wynika z ustawy, o której mowa poniżej i z rozporządzenia). Przy czym zaświadczenie, że dana osoba pobiera świadczenia z ośrodka lub że ich nie pobiera – NIE JEST wymaganym wyżej wymienionym zaświadczeniem. Należy sprawdzić w ośrodku pomocy społecznej, w jakiej sytuacji zaświadczenie o sytuacji dochodowej i majątkowej może być wydane. Jeśli konieczne jest przeprowadzenie przez pracowników ośrodka wywiadu środowiskowego, należy o taki wywiad wystąpić. Wyjaśnienie ewentualnego braku zaświadczenia oraz przyczyny odmowy jego wydania muszą zaistnieć w formie PISEMNEJ. Wymóg dołączenia do wniosku zaświadczenia oraz konsekwencje niedołączenia zaświadczenia wynikają z art. 88 ust.4–5 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2021, poz. 478, tekst jednolity)
Wzór wniosku do MOPS stanowi załącznik nr 4 - Wzór wniosku do MOPS
Art. 88 ust. 4
Rektor albo Komisja Stypendialna lub odwoławcza komisja stypendialna odmawia przyznania stypendium socjalnego studentowi, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (obecnie jest to kwota 528 zł), jeżeli nie dołączy do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej, a w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych [...] o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej i rodziny.
Art. 88 ust. 5
Rektor albo Komisja Stypendialna lub odwoławcza komisja stypendialna może przyznać studentowi stypendium socjalne w przypadku, o którym mowa w ust. 4, jeżeli przyczyny niedołączenia do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej [centrum usług społecznych] o sytuacji dochodowej i majątkowej studenta i rodziny studenta były uzasadnione oraz student udokumentował źródła utrzymania rodziny.
SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ PROSIMY ZWRÓCIĆ NA:
Art. 93. (Dz.U.2021 poz. 478 tj. - Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce)
Zasady przyznawania stypendiów i zapomogi
- Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać świadczenia, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1–4 i art. 359 ust. 1, tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku.
- Świadczenia, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1–4 i art. 359 ust. 1:
- przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat;
- nie przysługują studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
- magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
- licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia
pierwszego stopnia.
- Przepisy ust. 2 stosuje się do osób posiadających tytuły zawodowe uzyskane za granicą.
- W przypadku gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, student może otrzymać świadczenie, o którym mowa w art. 86 stypendia studenckie ust. 1 pkt 2, tylko na jednym kolejnym kierunku studiów, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat.
Zarządzenie 1/2023 w sprawie wysokości świadczeń pomocy materialnej
Zarządzenie 1/2023 Rektora PWSZ w Koszalinie z dn.2.01.2023r.
w sprawie wysokości świadczeń pomocy materialnej
dla studentów PWSZ w Koszalinie w roku akademickim 2022/2023
Stypendium dla osób niepełnosprawnych
Załącznik nr 9 - Wniosek o przyznanie stypendium dla osób niepełnosprawnych