Biblioteka

Organizacja pracy Biblioteki PWSZ w Koszalinie

Zasady funkcjonowania Biblioteki Głównej:

1) zaleca się zamawianie książek przez stronę internetową katalogu online  Biblioteki PWSZ,

2) na prośbę osób zainteresowanych możliwe jest wyszukanie literatury:

  • do prac zaliczeniowych/ dyplomowych/ magisterskich
    poprzez przesłanie tematu pracy ze spisem treści drogą email  na adres: biblioteka@pwsz-koszalin.pl 
    lub drogą telefoniczną
     94 3426766 w.127  

3) odbiór zamówionych pozycji odbywa się podczas pracy godzin biblioteki w godz. 8.00-15.00,

4) Osoby, które nie korzystały z biblioteki prosimy  o wysłanie emaila z imieniem, nazwiskiem, nr albumu  i pesel  w celu aktywacji konta.

 

Zachęcamy do korzystania z cyfrowych zasobów udostępnianych przez Bibliotekę PWSZ w Koszalinie :)


Szkolenia z zakresu platformy EBSCO

Zapraszamy do zapoznania się ze szkoleniami EBSCO "Napisz pracę licencjacką i magisterską z EBSCO!", które składają się z 2 sesji, poniżej  linki:

  1. Jak szukać materiałów naukowych w bazach EBSCO? Warsztat tworzenia strategii wyszukiwawczych - 27.02.2024 r. - Nagranie: https://youtu.be/N3-GD5nGGL
     
  2. Przegląd przydatnych funkcji platformy EBSCOhost - 28 lutego 2024 - Nagranie: https://youtu.be/93uDleKXh1s

……………………………..

  • Zachęcamy do wizyty na stronie internetowej EBSCO TUTAJ oraz na blogu EBSCO Polska.
  • Materiały szkoleniowe dotyczące platformy EBSCOhost znajdą Państwo również na kanale YouTube.
  • Zachęcamy również do stworzenia indywidualnego konta na platformie. Konto daje wiele możliwości, jak:

- tworzenie powiadomień dotyczących wyszukiwania i publikacji

- zapisywanie wyników na stałe

- zapisywanie historii wyszukiwań

- tworzenie folderów specjalnych

- udostępnianie zawartości folderów innym użytkownikom.


Dostęp do platformy e-booków IBUK LIBRA

Biblioteka PWSZ w Koszalinie zachęca do korzystania z cyfrowej wypożyczalni Ibuk Libra.

W ofercie znajduje się 173 publikacji wykupionych i 5 719 darmowych.
 

IBUK Libra to czytelnia online, która umożliwia  dostęp do podręczników akademickich i publikacji naukowych w języku polskim.  Czytanie książek w IBUK Libra umożliwia oprogramowanie, dzięki któremu wejście do udostępnionych publikacji odbywa się przez przeglądarkę WWW, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, bez konieczności instalacji specjalnych czytników.


 

Wykaz publikacji dostępnych w bazie IBUK dla PWSZ w Koszalinie

 


 

Publikacje  w bazie IBUK Libra można czytać na dwa sposoby:

1) Dostęp do publikacji z sieci uczelnianej na stronie libra.ibuk.pl.

2) Dostęp do publikacji spoza sieci uczelnianej  na komputerach domowych, tabletach, smartfonach poprzez adres http://libra.ibuk.pl/

 

UWAGA! Aby móc korzystać z zaawansowanych funkcjonalności, należy jednorazowo utworzyć osobiste konto myIbuk.

 

Przy zdalnej rejestracji należy podać unikalny kod PIN, który można odebrać osobiście w Bibliotece lub otrzymać wysyłając e-mail na adres: biblioteka@pwsz-koszalin.pl, prosimy o podanie imienia, nazwiska oraz kierunku studiów.

Więcej informacji w  przewodniku Ibuk Libra


 

Informujemy, że kody dostępu do wirtualnej czytelni Ibuk Libra, wydane Studentom w roku akademickim 2022/2023 zachowują swoją ważność także w tym roku akademickim.

 


Prosimy o wykorzystywanie materiałów instruktażowych, które dostępne są na stronie Ibuka Libry w zakładce „Pomoc" na dole strony oraz filmików instruktażowych.

Zachęcamy do polubienia profilu na FB https://pl-pl.facebook.com/PWNNauka, dzięki czemu można szybko docierać do różnych informacji związanych z platformą.


Dostęp do specjalistycznych baz danych EBSCO

Informujemy,   że  Biblioteka PWSZ udostępnia darmowy testowy dostęp  do baz:

 

Okres testu: 10 stycznia – 10 marca 2024 r.

 

  • Zachęcamy do skorzystania z baz medycznych EBSCO jeśli prowadzisz badania nad zagadnieniami medycznymi, szukasz zasobów z zakresu medycyny ogólnej, ochrony zdrowia, farmakologii, neurologii, biologii molekularnej, genetyki, genomiki, histologii lub mikrobiologii. 
  • Pielęgniarstwo i nauki pokrewne. Rozszerz swoje naukowe i badawcze poszukiwania o czasopisma i magazyny z naszej testowanej bazy CINAHL Ultimate od #EBSCO. Znajdziesz w niej pełnotekstowe czasopisma naukowe, magazyny i publikacje branżowe, z takich dziedzin jak pielęgniarstwo, biomedycyna, nauki o zdrowiu, medycyna alternatywna i 17 pokrewnych nauk o zdrowiu.

 

Dane do dostępu zdalnego:

 

Login:   bazypwszkoszalin

Hasło:   2024!Koszalin

 

Poniżej znajdują się bezpośrednie linki do baz oraz opisy:

 

CINAHL Ultimate jest najobszerniejszą bazą pełnotekstową z zakresu pielęgniarstwa.
Obejmuje takie dziedziny jak: pielęgniarstwo, biomedycynę, bibliotekoznawstwo z zakresu nauk o zdrowiu, medycynę alternatywną i 17 pokrewnych nauk o zdrowiu.

Baza indeksuje ponad 5.500 i zawiera ponad 7 milionów rekordów z archiwami od 1937 roku.

W bazie znajduje się pełny tekst ponad 900 czasopism non-open access, indeksowanych w CINAHL z archiwami od 1937 roku. Baza oferuje dostęp do pełnej kolekcji anglojęzycznych czasopism i publikacji wydawanych przez American Occupation Therapy Association i American Diabetes Association oraz dostęp do książek z zakresu ochrony zdrowia, dysertacji z zakresu pielęgniarstwa, wybrane materiały konferencyjne, standardy opieki, programy do celów edukacyjnych, rozdziały książek i materiały audiowizualne.

 

MEDLINE Ultimate to najobszerniejsza dostępna baza pełnotekstowych czasopism medycznych.
Zapewnia dostęp do pełnych tekstów ponad 2,800 czasopism indeksowanych w MEDLINE, z czego ponad 1.650 to aktywne czasopisma pełnotekstowe non-open access.  MEDLINE®Ultimate jest autorytatywnym narzędziem badawczym w zakresie literatury medycznej i zapewnia dostęp do informacji medycznych z zakresu medycyny ogólnej, ochrony zdrowia, farmakologii, neurologii, biologii molekularnej, genetyki, genomiki, histologii, mikrobiologii i wielu innych dziedzin nauk medycznych. W bazie wykorzystywany jest tezaurus medyczny MeSH (Medical Subject Headings).

 

 

Dentistry & Oral Sciences Source jest kompleksową, pełnotekstową bazą danych dla lekarzy dentystów i naukowców. Oferuje najlepsze czasopisma stomatologiczne i z zakresu nauk o jamie ustnej powszechnie kupowane przez szkoły stomatologiczne i pokrewne instytucje. Zawartość bazy to ponad 100 aktywnych pełnotekstowych czasopism.

 

 

EBSCO eBooks Medical Subscription Collection zapewnia lekarzom i studentom nieograniczony dostęp do niezbędnych e-booków medycznych. Ta kolekcja subskrypcyjna obejmuje tysiące ręcznie wybranych e-booków przeznaczonych do użytku w warunkach klinicznych, bibliotekach biomedycznych i instytucjach akademickich i medycznych. Przedmioty medyczne obejmują dermatologię, ginekologię i położnictwo, choroby wewnętrzne, medycynę ogólną, pielęgniarstwo, okulistykę, otorynolaryngologię, patologię, pediatrię, farmakologię, nauki ścisłe, chirurgię

 

 

eBooks Nursing Subscription Collection wspiera praktyków pielęgniarstwa i studentów, oferując wyselekcjonowany zbiór e-booków stworzonych dla szpitali, placówek medycznych i instytucji akademickich. Od przewodników klinicznych i podręczników praktycznych opartych na dowodach, po praktyczne przewodniki i tytuły dotyczące rozwoju zawodowego – ta kolekcja zapewnia badaczom informacje potrzebne do zapewnienia wyjątkowej opieki. Dzięki kolekcji subskrypcji pielęgniarskich EBSCO eBooks studenci, badacze i praktycy pielęgniarstwa mają dostęp do e-booków z wielu dziedzin pielęgniarstwa: pielęgniarstwa opartego na faktach, opieki w domu opieki, zarządzania pielęgniarstwem, badań i teorii pielęgniarstwa, farmakologii.

 

Linki do krótkich materiałów video, prezentujących korzystanie z baz EBSCO


  • Medline Complete 

     

Medline Complete zapewnia dostęp do informacji medycznych i biomedycznych z zakresu medycyny ogólnej, ochrony zdrowia, farmakologii, neurologii, biologii molekularnej, genetyki, genomiki, histologii, mikrobiologii i wielu innych dziedzin nauk. Baza indeksuje ponad 5.200 czasopism medycznych i biomedycznych według tezaurusa medycznego MeSH (Medical Subject Headings) i zapewnia dostęp do pełnych tekstów ponad 2.000 czasopism indeksowanych w MEDLINE, spośród których 1.200 to aktywne czasopisma pełnotekstowe, non-open access.

 

Baza Medline Complete została dodana na platformę EBSCOhost https://search.ebscohost.com/ i jest dostępna w ramach sieci adresów IP instytucji lub
zdalnie - z komputerów domowych i urządzeń mobilnych:

Login:   bazypwszkoszalin

Hasło:   2023!Koszalin

 

Link do baz EBSCO: https://search.ebscohost.com/

 

Zapraszmy do zapoznania się z filmami przedstawiającymi wyszukiwanie podstawowe oraz promujące korzystanie z baz EBSCO w dostępie zdalnym:


 

DOSTĘP TESTOWY  

  • Nutrition Reference Center
  • Rehabilitation & Sports Medicine Source oraz
  • SPORTDiscus with Full Text

 

Nutrition Reference Center

Nutrition Reference Center to baza przeznaczona dla specjalistów i studentów zajmujących się  żywieniem oraz dietetyką. Baza zawiera praktyczne wskazówki przydatne do określenia odpowiedniej diety dla osób z różnymi schorzeniami, ocenę dotychczasowych nawyków żywieniowych stwarzających zagrożenie dla zdrowia, instrukcje dla pacjentów, czynniki kulturowe czy społeczne wpływające na sposób odżywiania. Artykuły zostały napisane przez uznanych specjalistów w dziedzinie żywienia.

 link bezpośredni: https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&custid=ns122807&groupid=main&profile=nrc

 

 

Rehabilitation & Sports Medicine Source

Rehabilitation & Sports Medicine Source to referencyjna baza danych, stworzona na potrzeby pracowników naukowych oraz praktyków w zakresie rehabilitacji i fizjoterapii. Baza indeksuje ponad 200 czasopism i zapewnia dostęp do ponad 150 pełnotekstowych czasopism poświęconych medycynie sportowej i rehabilitacji. Baza zawiera również 40 pełnotekstowych książek. Tematyka bazy obejmuje zagadnienia z zakresu medycyny sportowej i rehabilitacji, o tematyce obejmującej m.in. ortopedię, fizjologię, odżywianie, ćwiczenia sportowe i terapię

link bezpośredni: https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&custid=ns122807&groupid=main&profile=ehost&defaultdb=rss

 

 

SportDiscus with Full Text

SPORTDiscus with Full Text jest najobszerniejszym autorytatywnym źródłem informacji z zakresu sportu i medycyny sportowej i zawiera ponad 650 pełnotekstowych czasopism. Zawartość bazy obejmuje również książki, monografie, rozdziały książek i materiały konferencyjne. Zakres tematyczny bazy obejmuje takie zagadnienia jak specjalności kliniczne, ortopedia, zdrowie fizyczne, edukacja, fizjoterapia, żywienie, studia trenerskie, kinezjologia, wychowanie fizyczne, psychologia w sporcie i inne. SPORTDiscus with Full Text jest nieodzownym narzędziem badawczym w zakresie literatury we wszystkich dziedzinach sportu i medycyny sportowej. 

 link bezpośredni: https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&custid=ns122807&groupid=main&profile=ehost&defaultdb=s3h

 

Bazy Nutrition Reference Center, Rehabilitation & Sports Medicine Source oraz SPORTDiscus with Full Text zostały dodane do listy baz na platformie EBSCOhost https://search.ebscohost.com/ i są dostępne w ramach sieci adresów IP instytucji lub zdalnie, z komputerów domowych i urządzeń mobilnych.


Szkolenie z zasobów IBUK LIBRA

29.11.2023r. odbyło się szkolenie z zasobów i funkcjonalności platformy #IbukLibra, czytelni online, która umożliwia dostęp do podręczników akademickich i publikacji naukowych. Szkolenie przeprowadził Zbigniew Meller – Menedżer ds. Kluczowych Klientów IBUK Libra.

Uczestnicy szkolenia poznali unikalne funkcjonalności platformy, m.in.:

  • generowanie opisu bibliograficznego,
  • półka z książkami myIBUK,
  • funkcja „Projekt” - łatwy sposób tworzenia grupy książek, niezbędnych do przygotowania pracy naukowej,
  • praca z e-książką: dodawanie zakładek, notatek, kopiowanie fragmentów książki – opcja cytuj, zaznaczanie tekstu, tagowanie, możliwość przygotowania szkieletu pracy/referatu,
  • wyszukiwanie w e-podręczniku słów i fraz, korzystanie z encyklopedii i słowników PWN.

Szkolenie biblioteczne studentów PWSZ

Uwaga!
Szkolenie biblioteczne jest obowiązkowe dla studentów I roku
Państwowej Wyższej Szkoły  Zawodowej w Koszalinie  oraz studentów  przenoszących się z innych uczelni  i kończy się wpisem do
uczelnianego systemu informatycznego Wirtualny Dziekanat

 

Termin: do końca pierwszego semestru każdego roku akademickiego


PRZEBIEG SZKOLENIA I ZASADY ZALICZENIA

Szkolenie biblioteczne prowadzone jest drogą elektroniczną. W celu zaliczenia szkolenia należy:

  • zapoznać się z materiałami dostępnymi w formularzu udostępnionym poniżej, odpowiedzieć na wszystkie pytania zamieszczone w każdej sekcji i podać wymagane dane, w celu identyfikacji uczestnika kursu.
     
  • kliknąć opcję PRZEŚLIJ, a następnie sprawdzić ilość zdobytych punktów.

 Szkolenie zostanie zaliczone, jeżeli uczestnik odpowiadając w formularzu na pytania zdobędzie co najmniej 6 z 8 możliwych punktów! W sytuacji, gdy ilość zdobytych punktów wyniesie mniej niż 6, należy ponownie otworzyć formularz, raz jeszcze zapoznać się z materiałami i ponownie udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania.

 

Formularz szkolenia bibliotecznego online

kliknij, aby przejść szkolenie


Szkolenie biblioteczne organizowane jest dla wszystkich studentów/użytkowników uprawnionych do korzystania z zasobów Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie.
        Celem szkolenia jest zapoznanie studentów zesposobem funkcjonowania Biblioteki, zasadami korzystania ze zbiorów, sposobami wyszukiwania, rezerwowania i zamawiania literatury. Podczas szkolenia student otrzyma informacje na temat profilu gromadzonych przez bibliotekę zbiorów oraz dowie się na jakich zasadach może z nich skorzystać.  Na bieżąco prowadzone są również indywidualne szkolenia z zakresu posługiwania się katalogiem bibliotecznym Patron oraz wyszukiwania informacji.


Wykaz czasopism w Bibliotece PWSZ

Wykaz czasopism dostępnych w Bibliotece PWSZ
stan na dz. 1.01.2023r.


Naukowe źródła elektroniczne dostępne online

Zachęcamy Studentów i Wykładowców PWSZ do korzystania z naukowych źródeł elektronicznych:
bazy danych,

- wyszukiwarki naukowej Google Scholar

- e-booki

- biblioteki cyfrowe 

- czasopisma naukowe dostepne online

i innych form dostępnych online w zakładce  e-źródła


Dostęp testowy do baz CINAHL Ultimate oraz Medline Ultimate

Informujemy,   Biblioteka PWSZ testowała dostęp do baz CINAHL Ultimate oraz Medline Ultimate.

 

  • Rozszerz swoje naukowe i badawcze poszukiwania o czasopisma i magazyny  nowej bazy CINAHL Ultimate od #EBSCO. Znajdziesz w niej pełnotekstowe czasopisma naukowe, magazyny i publikacje branżowe, z takich dziedzin jak pielęgniarstwo, biomedycyna, bibliotekoznawstwo z zakresu nauk o zdrowiu, medycyna alternatywna i 17 pokrewnych nauk o zdrowiu.
  •  Skorzystaj z ponad 900 pełnotekstowych czasopism z zakresu pielęgniarstwa z bazą CINAHL Ultimate. 
  •  Zachęcamy do skorzystania z bazy MEDLINE Ultimate, oferującej dostęp do pełnotekstowych czasopism z zakresu medycyny ogólnej, ochrony zdrowia, farmakologii oraz dziedzin pokrewnych. 
  •  Jeśli prowadzisz badania nad zagadnieniami medycznymi, szukasz zasobów z zakresu medycyny ogólnej, ochrony zdrowia, farmakologii, neurologii, biologii molekularnej, genetyki, genomiki, histologii lub mikrobiologii, zachęcamy do skorzystania z bazy MEDLINE Ultimate od @EBSCOPolska
  • Zapraszamy do testowania dwóch nowych baz medycznych od @EBSCO.
    Wesprzyj swoje badania z MEDLINE Ultimate oraz CINAHL Ultimate.

     
  • CINAHL Ultimate

link: https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&groupid=main&profile=ehost&defaultdb=cul

 

CINAHL Ultimate jest najobszerniejszą bazą pełnotekstową z zakresu pielęgniarstwa. Obejmuje takie dziedziny jak: pielęgniarstwo, biomedycynę, bibliotekoznawstwo z zakresu nauk o zdrowiu, medycynę alternatywną i 17 pokrewnych nauk o zdrowiu. Baza indeksuje ponad 5.500 i zawiera ponad 7 milionów rekordów z archiwami od 1937 roku. W bazie znajduje się pełny tekst ponad 900 czasopism non-open access, indeksowanych w CINAHL z archiwami od 1937 roku.

 Baza oferuje dostęp do pełnej kolekcji anglojęzycznych czasopism i publikacji wydawanych przez American Occupation Therapy Association i American Diabetes Association oraz dostęp do książek z zakresu ochrony zdrowia, dysertacji z zakresu pielęgniarstwa, wybrane materiały konferencyjne, standardy opieki, programy do celów edukacyjnych, rozdziały książek i materiały audiowizualne.

 

 MEDLINE Ultimate

link: https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&groupid=main&profile=ehost&defaultdb=mdl

MEDLINE Ultimate to najobszerniejsza dostępna baza pełnotekstowych czasopism medycznych. Zapewnia dostęp do pełnych tekstów ponad 2,800 czasopism indeksowanych w MEDLINE, z czego ponad 1.650 to aktywne czasopisma pełnotekstowe non-open access.  MEDLINE®Ultimate jest autorytatywnym narzędziem badawczym w zakresie literatury medycznej i zapewnia dostęp do informacji medycznych z zakresu medycyny ogólnej, ochrony zdrowia, farmakologii, neurologii, biologii molekularnej, genetyki, genomiki, histologii, mikrobiologii i wielu innych dziedzin nauk medycznych. W bazie wykorzystywany jest tezaurus medyczny MeSH (Medical Subject Headings).

 

 

Bazy CINAHL Ultimate oraz Medline Ultimate zostały dodane do listy baz na platformie EBSCOhost  
https://search.ebscohost.com/ i są dostępne w ramach sieci adresów IP instytucji lub zdalnie, z komputerów domowych i urządzeń mobilnych przy wykorzystaniu danych do logowania (są to te same dane do logowania zdalnego jak do pozostałych baz EBSCO):

 

Login:   bazypwszkoszalin

Hasło:   2022!Koszalin

 

Przy wykorzystaniu powyższych danych do logowania zdalnego użytkownicy mogą korzystać zdalnie zarówno z baz testowych, jak i baz dostępnych w ramach licencji krajowej.


Dostęp testowy do baz Medline Complete i CINAHL Complete

Informujemy, że w terminie od 17.01- 17.03.2022r.  Biblioteka PWSZ testowała dostęp do baz CINAHL Complete oraz Medline Complete.

 

  1. Medline Complete zapewnia dostęp do informacji medycznych z zakresu medycyny ogólnej, ochrony zdrowia, farmakologii, neurologii, biologii molekularnej, genetyki, genomiki, histologii, mikrobiologii i wielu innych dziedzin nauk medycznych. Baza indeksuje ponad 5.200 czasopism medycznych i biomedycznych według tezaurusa medycznego MeSH (Medical Subject Headings) i zapewnia dostęp do pełnych tekstów ponad 2.000 czasopism indeksowanych w MEDLINE, spośród których 1,200 to aktywne czasopisma pełnotekstowe, non-open access.
    https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&custid=ns122807&groupid=main&profile=ehost&defaultdb=mdc
     

2. CINAHL Complete jest obszerną bazą pełnotekstową z zakresu pielęgniarstwa. Obejmuje takie dziedziny jak: pielęgniarstwo, biomedycynę, bibliotekoznawstwo z zakresu nauk o zdrowiu, medycynę alternatywną i 17 pokrewnych nauk o zdrowiu. Baza indeksuje ponad 5.500 i zawiera ponad 6 milionów rekordów z archiwami od 1937 roku. W bazie znajduje się pełny tekst ponad 1,200 czasopism indeksowanych w CINAHL, spośród których ponad 550 to aktywne czasopisma pełnotekstowe non-open access . Baza oferuje dostęp do książek z zakresu ochrony zdrowia, dysertacji z zakresu pielęgniarstwa, wybrane materiały konferencyjne, standardy opieki, programy do celów edukacyjnych, rozdziały książek i materiały audiowizualne. Baza zawiera przeszukiwalne cytowania z ponad 1.500 czasopism.

https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&custid=ns122807&groupid=main&profile=ehost&defaultdb=ccm

 

 

Bazy CINAHL Complete oraz Medline Complete zostały dodane na platformę EBSCOhost https://search.ebscohost.com/ i są dostępne w ramach sieci adresów IP instytucji lub zdalnie, z komputerów domowych i urządzeń mobilnych.

Użytkownicy zainteresowani dostępem zdalnym mogą skorzystać z poniższych danych do logowania:

Login:   bazypwszkoszalin

Hasło:   2022!Koszalin

 

Poniżej linki do krótkich materiałów video, prezentujących korzystanie z baz EBSCO


Baza EBSCO - eBooks Open Access Monograph Collection

Informujemy, że w terminie od 14 lipca 2021r. Biblioteka umożliwia darmowy dostęp do kolekcji EBSCO eBooks Open Access Monograph Collection. Kolekcja została dodana do platformy EBSCOhost (https://search.ebscohost.com/) jako osobna baza pod nazwą eBook Open Access (OA) Collection.

Użytkownicy mogą korzystać z książek elektronicznych zawartych w kolekcji bezpośredio poprzez bazę  eBook Open Access (OA) Collection oraz poprzez bazę eBook Collection.  Poprzez bazę eBook Collection użytkownicy mogą korzystać ze wszystkich książek elekronicznych dostępnych poprzez EBSCO (książki zakupione na właśność, książki w ramach baz subskrypcyjnych oraz kolekcji EBSCO eBooks Open Access Monograph Collection).

Poniżej znajduje się bezpośredni link do kolekcji oraz krótki opis bazy:

  • eBook Open Access (OA) Collection

    EBSCO eBooks Open Access Monograph Collection to stworzona we współpracy z wydawnictwami uniwersyteckimi i naukowymi multidyscyplinarna kolekcja książek elektronicznych, dostępnych w modelu Open Access. Kolekcja oferuje dostęp do ponad 2.500 tytułów o różnorodnej tematyce, bez ograniczneń DRM.

Kolekcja jest dostępna dla użytkowników w dostępie instytucjonalnym (w ramach sieci adresów IP) oraz w dostępie zdalnym, z komputerów domowych i urządzeń mobilnych przy wykorzystaniu poniższych danych do logowania do platformy EBSCOhost:

Login:    bazypwszkoszalin

Hasło:   2021!!!Koszalin!

 


Baza EBSCO Academic Research Source - dostęp testowy

Informujemy, że Biblioteka umożliwia dostęp testowy do bazy EBSCO Academic Research Source.

Academic Research Source to multidyscyplinarna baza danych, oferująca użytkownikom dostęp do zbioru ponad 200.000 książek elektronicznych oraz 5.000 pełnotekstowych czasopism.

Tematyka bazy obejmuje między innymi: nauki medyczne, nauki przyrodnicze, psychologię, nauki humanistyczne, nauki stosowane, nauki społeczne, edukację, matematykę, pomoce w nauce języków, słowniki i leksykony, nauki polityczne, ochronę środowiska, prawo, krytykę literacką, biznes i ekonomię, chemię, informatykę, inżynierię i wiele innych. Baza zawiera ponad 350 polskich czasopism dostępnych w pełnym tekście z zakresu ekonomii, biznesu, rolnictwa, technologii, historii, nauk ścisłych, medycyny, nauk społecznych, humanistyki i wiele innych.

Baza została dodana do platformy EBSCOhost (https://search.ebscohost.com/) i jest dostępna dla użytkowników w sieci adresów IP oraz zdalnie, z komputerów domowych oraz urządzeń mobilnych przy wykorzystaniu poniższych danych do logowania:

Login:  bazypwszkoszalin

Hasło: 2021!!!Koszalin!

Przy wykorzystaniu powyższych danych do logowania zdalnego użytkownicy mogą korzystać zdalnie zarówno z baz testowych, jak i baz dostępnych w ramach licencji krajowej. Z zestawu danych do logowania może korzystać jednocześnie nieograniczona liczba użytkowników.

 

Użytkownicy mogą prowadzić wyszukiwanie w bazie w osobnych podzbiorach, dostępnych pod poniższymi linkami:

 

Zachęcamy do skorzystania  z przewodników prezentujących platformę EBSCOhost oraz korzystanie z eBooków EBSCO:

 

Zachęcamy do korzystania!


Digitalizacja na życzenie

Od  11.05.2020r. Biblioteka Narodowa uruchomiła nową usługę: Digitalizacja na życzenie. Potrzebujesz skanu starszej książki, będzie wykonane to nieodpłatnie!
Zapraszamy na stronę: https://swiatczytnikow.pl/potrzebujesz-skanu-starszej-ksi…/…
oraz https://www.facebook.com/SwiatCzytnikow


Academica

 

Biblioteka PWSZ zaprasza do korzystania z terminala Wypożyczalni Academica, z którego możliwy jest dostęp do zasobów cyfrowych Biblioteki Narodowej, w tym publikacji naukowych: książek i czasopism naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy. Academica umożliwia  dostęp do ponad 3  mln dokumentów. Do przeglądania dokumentów w trybie pełnotekstowym uprawnieni są zarejestrowani czytelnicy Biblioteki  po uprzednim zapoznaniu się z Regulaminem, podpisaniu oświadczenia użytkownika i otrzymaniu danych dostępowych od pracowników Bibioteki.


Bookcrossing w Bibliotece

Biblioteka  PWSZ zaprasza do udziału w akcji Bookcrossing –  ogólnoświatowej formy popularyzowania czytelnictwa, polegającej na nieodpłatnym zostawianiu przeczytanych książek w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych. Jeśli masz książkę, którą przeczytałeś i chciałbyś uwolnić z domowego regału – przynieś ją do biblioteki i wymień na inną. 
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Czytelni Biblioteki PWSZ :)


Szkolenie z wyszukiwarki naukowej EDS

20 listopda 2019r. odbyło się szkolenie z wyszukiwarki naukowej EDS, które przeprowadziła pani Urszula Nowicka, przedstawicielka firmy EBSCO. Podczas spotkania studenci PWSZ dowiedzieli się jak znaleźć wartościowe materiały online do pisania pracy dyplomowej, czy publikacji naukowych oraz jak dobrać odpowiednie źródła elektroniczne dostępne w bibliotece za pomocą jednego intuicyjnego narzędzie wyszukiwawczego, które szybko przeszuka wszystkie elektroniczne zasoby. EDS wspiera przeszukiwanie zawartości z pełnotekstowych baz danych, baz danych cytowań i zbiorów treści, takich jak katalogi biblioteczne i inne cyfrowe kolekcje zarządzane lokalnie. 

Ulotka promocyjna


Obchody Tygodnia Bibliotek - 14 maja 2019

 

14.05.2019 roku w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w Bibliotece PWSZ zorganizowano imprezę czytelniczą, na którą zaproszono dzieci z klasy 2 ze szkoły Podstawowej nr 10 w Koszalinie. Spotkanie mające na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci, przygotowali i poprowadzili studenci I roku Pedagogiki PWSZ pod opieką mgr Elżbiety Walczak i II roku Wychowania fizycznego pod opieką dr Agnieszki Połanieckiej.  Podczas spotkania Rektor PWSZ dr Jan Kuriata przeczytał fragment „O zbójcach z Góry Chełmskiej” Gracjana Bojara-Fijałkowskiego. W dalszej części imprezy odbyły się zajęcia plastyczne podczas których dzieci wykonały zakładki do książki. Studenci WF poprowadzili  cieszące się największym zainteresowaniem gry i zabawy taneczne. Każde dziecko otrzymało drobne upominki i materiały promocyjne zachęcające do wspólnego czytania z rodzicami i rodziną w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.


Warsztaty fotograficzne z p.Markiem Jóźkowem

9 kwietnia 2019r.  w Bibliotece PWSZ odbyły się warsztaty fotograficzne z koszalińskim fotografem Markiem Jóźkowem. Artysta, laureat wielu prestiżowych konkursów i zdobywca nagród zaprezentował swoje zdjęcia o tematyce przyrodniczej, a także tzw. streetowe z ulic Polski i  najnowsze z Londynu, z marszu przeciw Brexitowi. Fotograf udzielił też wielu cennych fachowych wskazówek, na konkretnych przykładach omówił najczęstsze błędy wykonywane podczas robienia zdjęć. Przybyli wysłuchali wielu cennych porad, począwszy od wyboru aparatu fotograficznego, konkretnej techniki fotografii i obróbki cyfrowej zdjęć.


Obchody Tygodnia Bibliotek 2018

 

14.05.2018 roku w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w Bibliotece PWSZ zorganizowano imprezę czytelniczą, na którą zaproszono dzieci z Przedszkola nr 34 w Koszalinie. Imprezę mającą na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci, przygotowały i poprowadziły studentki III roku pedagogiki PWSZ pod opieką mgr Elżbiety Walczak i dr Agnieszki Połanieckiej.  Podczas spotkania Rektor PWSZ dr Jan Kuriata przeczytał fragmenty „Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego. W dalszej części imprezy odbyły się zabawy taneczne i plastyczne oraz cieszący się największym zainteresowaniem teatrzyk pt. „Przygody Koziołka Matołka”. Każde dziecko otrzymało drobne upominki i materiały promocyjne zachęcajace do wspólnego czytania z rodzicami i rodziną w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.


Konferencja Dyrektorów Bibliotek PWSZ

Dyrektor Biblioteki PWSZ w Koszalinie mgr Beata Żuber przebywała na Konferencji Dyrektorów Bibliotek Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych, ktora odbyła się w dniach od 6 do 8 września 2017 roku w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Temat konferencji brzmiał: „A to Polska właśnie. Rola biblioteki naukowej w zachowaniu tożsamości regionalnej”. Celem konferencji było ukazanie biblioteki naukowej, jako miejsca stwarzającego wyjątkowe możliwości do pobudzania i rozwijania tożsamości regionalnej. Spotkanie stało się okazją do wymiany doświadczeń i poglądów bibliotekarzy związanych z prowadzeniem działań w kierunku promocji regionu, głównie zaś tworzenia kolekcji zbiorów o charakterze regionalnym.


Artykuł mgr Beaty Żuber nt. Bibliotetki PWSZ w Koszalinie
 "Bibliotekarz Zachodniopomorski" 2014, nr 4


Wystawa w Bibliotece PWSZ

W Bibliotece PWSZ udostępniona była wystawa z Koszalińskiej  Biblioteki Publicznej im. J. Lelewela pt. „Poczta w butelce z obozu koncentracyjnego, historia odwagi w walce przeciwko dyskryminacji i prześladowaniom - i my". Wystawa jest efektem polsko-niemieckiego projektu historycznego, który realizowany był w latach 2015-2016 przez Koszalińska Bibliotekę Publiczną oraz Regionalną Bibliotekę w Neubrandenburgu.

Uczestnikami projektu było 26 uczniów z dwóch miast partnerskich: II Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Broniewskiego w Koszalinie i Albert-Einstein-Gymnasium w Neubrandenburgu. Realizacja projektu ma przypomnieć światu historię Polek z obozu koncentracyjnego Ravensbruck oraz polskich oficerów - jeńców wojennych ze Stalagu IIA Neubrandenburg, którzy nie zważając na zagrożenie zawiadomili rząd polski w Londynie oraz Radio BBC o zbrodniach i eksperymentach medycznych popełnianych na więźniarkach. Prezentując wystawę pragniemy zachęcić odbiorców do rozważań na temat praw człowieka, tolerancji, prawa jednostki do wolności oraz do rozważań nad tym, jaką rolę w walce o przetrwanie i zachowanie godności odgrywała poezja tworzona przez więźniarki.

 

Wystawa gościła w czytelni Biblioteki PWSZ
w dniach 16.11.2016r. - 3.03.2017r. 


Impreza biblioteczna w ramach Tygodnia Bibliotek ph."Biblioteka inspiruje"

W dniu 11 maja 2016 roku z okazji Tygodnia Bibliotek i 750-lecia Koszalina     w Bibliotece PWSZ  została zorganizowana impreza dla uczniów IV klasy SP nr 10 w Koszalinie. Organizatorami imprezy byli pracownicy biblioteki. Aktywny udział w przygotowaniu i przebiegu imprezy miały studentki III roku  pod kierunkiem wykładowców:  Elżbiety Walczak, Beaty Żuber i Agnieszki Połanieckiej w ramach przedmiotów Biblioterapia i Metodyka Wychowania Fizycznego. Podczas imprezy odbył się Quiz wiedzy o Koszalinie, który wywołał wiele emocji  i zachęcił do aktywności wszystkich uczestników. Największa radość towarzyszyła dzieciom podczas zabaw i zawodów sportowych na świeżym powietrzu. Okrzyki radości, doping i owacje dla zwycięzców słychać było w budynku Uczelni. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody, a impreza została zakończona słodkim poczęstunkiem.


W dniach 4.04-8.05.2016r. Biblioteka testowała bezpłatny dostęp do akademickich baz danych Alexander Street z pielęgniarstwa.

Dostęp odbywał się z komputerów znajdujących się w czytelni PWSZ z poniższych linków:

Health and Society in Video - 
                              http://search.alexanderstreet.com/hlth
Nursing Assessment in Video -
                              http://search.alexanderstreet.com/nass
Nursing Assistant Education in Video -
                             http://search.alexanderstreet.com/naev
Nursing Education in Video: Second Edition -         
                          http://search.alexanderstreet.com/mcom


W dniach 11–14 kwietnia 2016r. dyrektor Biblioteki PWSZ mgr Beata Żuber odbyła wizytę szkoleniową w University College VIVES w Kortrijk (Belgia) w ramach programu Erasmus+. Wizyta miała na celu zapoznanie się z zasadami funkcjonowania belgijskiej biblioteki szkoły wyższej, zintegrowanym systemem zarządzania i katalogiem online LIMO. Wartością dodaną było nawiązanie współpracy z nowym partnerem zagranicznym.


5.11.2015r. w Bibliotece  PWSZ  odbyło się na szkolenie dotyczące wykorzystania zasobów Web of Science, które przeprowadził przedstawiciel firmy  Thomson Reuters pan Marcin Kapczyński Strategic Business Manager Scientific & Scholarly Research.

Baza Web of Science jest najważniejszym z udostępnianych przez Thomson Reuters źródłem indeksującym literaturę naukową. Licznie zgromadzeni studenci zapoznali się z platformą Web of Science, zakresem, wykorzystaniem i metodami budowania kwerend oraz sposobami wyszukiwań, a także poznali inne bazy Citation Connection. Młodzież poznała tworzenie raportów cytowań na Web of Science Core Collection, indeks h - zastosowanie oraz metody wyliczania i tworzenia zbiorów bibliografii załącznikowej przy wykorzystaniu biblioteki EndNote online. Studenci dowiedzieli się jak przeglądac  czasopisma Impact Factorowe w nowej bazie Journal Citation Reports. Nowością było tworzenie i formatowanie przypisów w tekście pracy przy użyciu funkcji Cite While You Write. Młodzież uzyskala wiedzę jak korzystac z portalu  Researcher ID – jak tworzyc własne profile, wyszukiwac informację o innych autorach i badaczach.  Było to bardzo pożyteczne szkolenie dla naszych studentów, które będzie cyklicznie kontynuowane.


Konferencja Dyrektorów Bibliotek PWSZ w Płocku


III Forum Bibliotekarzy Województwa Zachodniopomorskiego  nt. Pozyskiwania środków przez biblioteki – dobre praktyki i wymiana doświadczeń.


Konferencja Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek

W dniu 2 grudnia 2014r. w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się konferencja „Stan i perspektywy rozwoju bibliotek zachodniopomorskich – 10 lat później”, podczas której Dyrektor Biblioteki mgr Beata Żuber przedstawiła referat pt. "Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie najmłodsza biblioteka uczelni wyższej w województwie zachodniopomorskim.”


Miło nam poinformować, że od listopada 2014r. Biblioteka PWSZ Biblioteka PWSZ  jest członkiem Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek (ZPB). Członkowstwo w ZPB pozwala pracownikom biblioteki na współpracę i umożliwia wymianę doświadczeń z bibliotekami w regionie.


Sprawozdanie z uczestnictwa w polsko-niemieckiej konferencji
nt. historii i współczesności książki – 22-24.09.2014r.


Informujemy, że od 1 września 2014r. działa katalog online zbiorów bibliotecznych Biblioteki PWSZ w Koszalinie w zintegrowanym systemie bibliotecznym Patron 4.

Pod adresem  www.biblioteka.pwsz-koszalin.pl można przeglądać katalog biblioteczny.

PATRON to duży, zintegrowany system biblioteczny, wyróżniający się modułowością i konfigurowalnością funkcjonalności.


 

      Serwer umożliwiający rozszerzenie usług bibliotecznych w zakresie udostępniania w sieci zewnętrznej katalogu on-line w zintegrowanym systemie PATRON 4 został zakupiony dzięki  władzom miasta, w osobie pana prezydenta Piotra Jedlińskiego, który wykazał zrozumienie dla potrzeb uczelni, w trosce o  wysoką jakość kształcenia. Umożliwi to studentom i wykładowcom uczelni zdalne składanie zamówień, dokonywanie rezerwacji z księgozbioru bibliotecznego uczelni, a mieszkańcom Koszalina udostępni zasoby biblioteczne PWSZ.


Pracownicy Biblioteki PWSZ w Koszalinie aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym miasta oraz organizują  imprezy o zasięgu lokalnym, a także:

  • biorą udział w konferencjach naukowych  i spotkaniach bibliotekarzy,
  • współpracują z bibliotekami uczelnianymi, szkolnymi, pedagogiczną i publiczną,
  • organizują imprezy w ramach w ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom",
  • aktywnie uczestniczą w obchodach Tygodnia Bibliotek,
  • biorą udział w ogolnopolskim projekcie pn."Żywa Biblioteka".

"CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA" - Obchody Roku Czytelnika 2014 w ramach Tygodnia Bibliotek oraz kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”

W czwartek 15 maja 2014r. w czytelni Biblioteki Głównej PWSZ odbyła się uroczystość obchodów Roku Czytelnictwa.  Imprezę w ramach cyklicznej kampanii społecznej pod hasłem „Cała Polska Czyta Dzieciom” połączono z obchodami  Tygodnia Bibliotek (8-15 maja), które w tym roku przebiega pod hasłem "Czytanie łączy pokolenia". Akcja ma na celu  propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Stąd też w progach naszej uczelni zagościły dzieci z klasy 2 B ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Koszalina. Na początku spotkania pn. „W stumilowym lesie”,  Rektor PWSZ dr Jan Kuriata zabawnie przeczytał fragment książki A. A. Milne pt. „Chatka Puchatka” wcielając się w rolę Kubusia. Atrakcyjnym punktem  spotkania z dziećmi były gry oraz zabawy taneczne i dydaktyczne dotyczące bohaterów książki  w wykonaniu studentek III roku pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej oraz edukacji elementarnej z językiem angielskim przygotowane przez wykładowcę PWSZ - mgr Danutę Aleksę.  Nie zabrakło też gier i zabaw logicznych przygotowanych przez studentki.  Imprezie towarzyszyła wystawa książek o Kubusiu Puchatku. Dzieci obiecały, ze za rok też chętnie przybędą tym razem już na wspólne czytanie J

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2013

„Tuwim znany i mniej znany” w ramach obchodów Roku Tuwima 
oraz akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”
W poniedziałek 13 maja 2013r. w czytelni Biblioteki Głównej PWSZ odbyła się uroczystość obchodów Roku Tuwima.  Imprezę połączono z obchodami  Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) oraz kampanii społecznej pod hasłem „Cała Polska Czyta Dzieciom”.Akcja ma na celu  propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.
Stąd też w progach naszej uczelni zagościły dzieci z klasy 1 B ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Koszalina. Zabawną interpretację wiersza Juliana Tuwima pt. „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” przedstawiły władze uczelni: Rektor PWSZ dr Jan Kuriata (Grześ) i Dyrektor Instytutu Nauk Humanistycznych - mgr Joanna Rudecka (ciocia).
Atrakcyjnym punktem  spotkania z dziećmi były inscenizacje wierszy Tuwima w postaci  montażu słowno-muzycznego, w którym przedstawiono m.in. wiersze „Pan Tralaliński”, „Ptasie radio”, „Lokomotywa”, „Dyzio marzyciel” oraz „Rzepka” w wykonaniu studentek II roku pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej oraz edukacji elementarnej z językiem angielskim.  Nie zabrakło też gier i zabaw logicznych przygotowanych przez studentki II roku filologii polskiej.  Imprezie towarzyszyła wystawa książek dla dzieci, wystawa o Tuwimie połączona z ilustracjami do wierszy poety.  
Dzieci obiecały, ze za rok też chętnie przybędą - tym razem już na wspólne czytanie J

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2012

7 maja 2012r. w czytelni Biblioteki Głównej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie odbyło się spotkanie bibliotekarzy bibliotek różnych typów z Koszalina i okolic. Spotkanie zainaugurowało Tydzień Bibliotek przebiegające w tym roku pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze!” miało na celu promocję bibliotek w społeczeństwie oraz integracjęśrodowiska koszalińskich bibliotekarzyW programie znalazły się m.in.: promocja najnowszej książki dr hab. Bogumiły Staniów - wykładowcy PWSZ w Koszalinie, pt. „Biblioteka szkolna dzisiaj”połączona z prezentacją nt. współczesnej biblioteki oraz prelekcja dot. „Wizerunku bibliotekarzaXXI wieku” mgr Beaty Żuber. Po części oficjalnej odbyła się dyskusja dotycząca aktualnych problemów środowiska zawodowego bibliotekarzy.
 

Biblioteka

           Biblioteka Główna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie  jako jednostka ogólnouczelniana pełni funkcje naukowe, dydaktyczne i usługowe. Gromadzi, opracowuje, udostępnia książki, czasopisma oraz zbiory specjalne odpowiadające kierunkom i specjalnościom kształcenia na uczelni.
         Księgozbiór wynosi ponad 20.000 jedn.inw. Biblioteka udostępnia blisko 50 tytułów czasopism krajowych i zagranicznych, z czego 38 stanowi bieżącą prenumeratę. 

         Biblioteka posiada zintegrowany system biblioteczny Patron, który zapewnia  kompleksową obsługę pracy wypożyczalni i czytelni. Wykładowcom i studentom uczelni umożliwiamy bezpłatny dostęp do Internetu. Obecnie do dyspozycji użytkowników jest 25 stanowisk komputerowych.

         W celu zapoznania czytelników z funkcjonowaniem biblioteki oraz korzystaniem z jej zbiorów prowadzone są szkolenia biblioteczne.

Zapraszamy!


Regulamin Biblioteki

Regulamin organizacyjny Biblioteki PWSZ w Koszalinie

Regulaminy poszczególnych  jednostek organizacyjnych Biblioteki PWSZ:

   Regulamin Wypożyczalni

   Regulamin Czytelni

   


Godziny otwarcia Biblioteki

 

Godziny otwarcia Biblioteki PWSZ w roku akademickim 2023/2024

 

Dzień tygodnia  godziny

poniedziałek 

8.00 - 16.00

wtorek        

8.00 - 16.00

    środa           

8.00 - 16.00

czwartek

8.00 - 16.00

piątek   

8.00 - 15.00

* sobota 

9.00 - 13.00

 

* podczas zjazdów studiów niestacjonarnych

 

Przypominamy, że  podczas zjazdów studiów niestacjonarnych, w soboty

Biblioteka czynna jest w godz. 9.00 - 13.00.

Zapraszamy

 


Katalog on-line

Katalog online zbiorów bibliotecznych Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie w zintegrowanym systemie bibliotecznym Patron  www.biblioteka.pwsz-koszalin.pl


 

W celu aktywowania konta bibliotecznego należy napisać emaila na adres: biblioteka@pwsz-koszalin.pl podać nr albumu i PESEL 


 

Instrukcja logowania do katalogu online w Bibliotece PWSZ  czyli  "Jak zamówić ksiażkę"


POLECANE  ZASOBY ONLINE

  • Agregator CeON - Wspólny punkt dostępu do zasobów polskich otwartych repozytoriów prowadzonych przez instytucje naukowe. Zapewnia ich większą widoczność, szerszą dostępność i łatwiejsze wyszukiwanie.

E-booki

E-booki  do pobrania:


Biblioteki Cyfrowe


Biblioteki w Koszalinie


Czasopisma w otwartym dostępie

Platforma Otwartej Nauki - Czasopisma w otwartym dostępie

W Bibliotece Nauki udostępniane są, na podstawie umów zawieranych z wydawcami, polskie czasopisma naukowe ze wszystkich obszarów wiedzy.

 

Physiotherapy Review


BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE

EBOOKI


 

CZASOPISMA DOSTĘPNE ONLINE

  1. Bezpieczeństwo narodowe
  2. Bezpieczeństwo. Teoria i praktyka
  3. Bezpieczeństwo Narodowe – kwartalnik wydawany przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego  
  4. Bez Dogmatu   
  5. Biuletyn Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej
  6. Biuletyn IPN    
  7. Dziennik        
  8. E-terroryzm
  9. Internal Security (Police Academy in Szczytno)   
  10. Kronika Sejmowa   
  11. Kwartalnik Ministerstwa Sprawiedliwości „Probacja"   
  12. Newsweek Polska  
  13. Państwo i Prawo
  14. Polityka  
  15. Polityka Społeczna  
  16. Polska Agencja Prasowa   
  17. Polska w Europie    
  18. Polska Zbrojna   
  19. Przegląd Bezpieczeństwa Wewnętrznego 
  20. Przegląd Historyczno-Wojskowy
  21. Przegląd Sił Powietrznych
  22. Rocznik Bezpieczeństwa Narodowego  
  23. Rzeczpospolita
  24. Sprawy Międzynarodowe 
  25. Studia bezpieczeństwa narodowego
  26. Studia Europejskie   
  27. Wiedza obronna
  28. Wprost     
  29. Guardian Unlimited   
  30. The New York Times  
  31. The Times   
  32. The Washington Post    

STRONY  INTERNETOWE


BAZY


Medycyna

 

Linki do stron www czasopism - niektóre zawierają pełne wersje artykułów

 

MEDYCYNA - REHABILITACJA

 

www.bioterapia.pl - serwis medycyny naturalnej (aromaterapia, akupunktura, ziołolecznictwo, zdrowa żywność)
www.medycynasportowa.pl - zagadnienia dotyczące urazów w sporcie, dietetyki, dopingu, psychologii sportu, etyki
www.rehabilitacja.pl - aktualności, odsyłacze, schorzenia, ośrodki badawcze, rehabilitacja sportowa, sport niepełnosprawnych, bariery architektoniczne i inne
www.borgis.pl/czytelnia/index.html - pełne teksty artykułów z kilku czasopism medycznych
www.mp.pl/hipokrates - strona czasopisma Medycyna Praktyczna i serwis medyczny, bazy danych oraz możliwość wejścia do bibliotek medycznych w Polsce i na świecie
www.physsportsmed.com - anglojęzyczna strona poświęcona problemom klinicznej medycyny sportu
www.nlm.nih.gov - anglojęzyczna wirtualna biblioteka medyczna

 


Dietetyka


Kosmetologia

E-booki

 

Czasopisma 


​​​​​​​SPORT


Pedagogika

Czasopisma w wersji online:


CZASOPISMA DOSTĘPNE ON-LINE

Lista czasopism dostępnych  Online  A-to-Z:

 

    A

ACTA of BIOENGINEERING and BIOMECHANICS /Acta Bioeng Biomech/
Akademicki Przegląd Sportowy (APS)
AKTYWNOŚĆ RUCHOWA LUDZI w RÓŻNYM WIEKU
ANNALS of AGRICULTURAL and ENVIRONMENTAL MEDICINE /Ann Agr Environ Med/ 
ANTHROPOLOGICAL REVIEW (Przegląd Antropologiczny) /Anthropol Rev/
ANTROPOMOTORYKA
ASYSTENT TRENERA

 

    B

BALTIC JOURNAL of HEALTH and PHYSICAL ACTIVITY (pop. Research Yearbook)
BIOLOGY of EXERCISE /Biol Exerc/
BIOLOGY of SPORT  /Biol Sport/
BIOMEDICAL HUMAN KINETICS  /Biomed Hum Kinet/
BRITISH JOURNAL of SPORTS MEDICINE  /Br J Sports Med/

 

    C

CENTRAL EUROPEAN JOURNAL of PUBLIC HEALTH  /Cent Eur J Public Health/
CENTRAL EUROPEAN JOURNAL of SPORT SCIENCES and MEDICINE /Cent Eur J Sport Sci Med/ (pop. Prace Instytutu Kultury Fizycznej US)
CROSS dla Niewidomych i Słabowidzących

 

    E

EKONOMICZNE PROBLEMY TURYSTYKI (Zeszyty Naukowe US)
EUROPEAN JOURNAL of PHYSICAL and HEALTH EDUCATION
EUROPEAN JOURNAL of PUBLIC HEALTH  /Eur J Public Health/
EUROPEAN JOURNAL of SPORT SCIENCE /Eur J Sport Sci/
EXERCISE and SPORT SCIENCES REVIEWS /Exerc Sport Sci Rev/

 

    F

FAMILY MEDICINE and PRIMARY CARE REVIEW  /Fam Med Prim Care rev/
FIZJOTERAPIA / PHYSIOTHERAPY (2008-2010)
FIZJOTERAPIA / PHYSIOTHERAPY (1993-2004)
FIZJOTERAPIA POLSKA  /Fizjot Pol/
FOLIA TURISTICA
FORUM TRENERA
 

    G

GENOME RESEARCH  /Genome Res/
GERONTOLOGIA POLSKA /Geront Pol/


    H

HUMAN MOVEMENT (pop. Człowiek i Ruch) /Hum Mov/


    I

IDŌ - RUCH DLA KULTURY / Rocznik Naukowy /
INTERNATIONAL JOURNAL of SPORT NUTRITION and EXERCISE METABOLISM  /Int J Sport Exerc Metab/
INTERNATIONAL JOURNAL of SPORT PSYCHOLOGY  /Int J Sport Psychol/
INTERNATIONAL JOURNAL of SPORTS MEDICINE  /Int J Sports Med/
INTERNATIONAL JOURNAL of SPORTS PHYSIOLOGY and PERFORMANCE  /Int J Sports Physiol Perform/
INTERNATIONAL JOURNAL of TOURISM RESEARCH  /Int J Tourism Res/
INTERNATIONAL SPORTMED JOURNAL  /Int Sportmed J/


    J

JOURNAL of HUMAN KINETICS /J Hum Kin/
JOURNAL of HUMAN SPORT and EXERCISE /J Hum Sport Exerc/
JOURNAL of PHYSICAL ACTIVITY & HEALTH /J Phys Activ Health /
JOURNAL of SCIENCE and MEDICINE in SPORT /J Sci Med Sport/
JOURNAL of SPORT and EXERCISE PSYCHOLOGY /J Sport Exerc Psychol/
JOURNAL of SPORT and SOCIAL ISSUES /J Sport Social Issues/
JOURNAL of SPORT and TOURISM /J Sport Tourism/
JOURNAL of SPORT MANAGEMENT /J Sport Manag/
JOURNAL of SPORT REHABILITATION  /J Sport Rehabil/
JOURNAL of SPORTS MEDICINE and PHYSICAL FITNESS /J Sports Med Phys Fitness/
JOURNAL of SPORTS SCIENCE and MEDICINE  /J Sports Sci Med/
JOURNAL of SPORTS SCIENCES  /J Sports Sci/


    K

KULTURA FIZYCZNA. Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie


    L

LIDER


    M

MAGAZYN LEKKOATLETYCZNY
MAGAZYN TRENERA
MEDICINA SPORTIVA  /Med Sport/
MEDICINA SPORTIVA PRACTICA /Med Sport Pract /
MEDICINE and SCIENCE in SPORTS and EXERCISE /Med Sci Sports Exerc/
MEDYCYNA OGÓLNA i NAUKI o ZDROWIU
MEDYCYNA SPORTOWA (Polish Journal of Sports Medicine  /Polish J Sport Med/ )


    N

NATURE  (UWAGA: czasopismo dostępne z komputerów US, więcej...)
NEW MEDICINE /New Med/
NOWA MEDYCYNA /Nowa Med/ 


    O

ORTOPEDIA TRAUMATOLOGIA REHABILITACJA /Ortop Traumatol Rehab/ 


    P

PHYSICAL CULTURE and SPORT: Studies and Research (2007)
PHYSICAL CULTURE and SPORT: Studies and Research (od 2008/2009)
PHYSICAL EDUCATION and SPORT /Phys Educ Sport/
PHYSICAL EDUCATION and SPORT PEDAGOGY /Phys Educ Sport Pedagog/
PHYSICIAN and SPORTSMEDICINE /Physician Sportsmed/
POLISH JOURNAL of SPORT and TOURISM / SPORT i TURYSTYKA /Pol J Sport Tourism/
POLSKA PIŁKA
POLSKI PRZEGLĄD NAUK o ZDROWIU /Pol Prz Nauk Zdr/
POSTĘPY REHABILITACJI  /Postępy Rehab/
PRACE INSTYTUTU KULTURY FIZYCZNEJ  ( szczegółowo o zawartości czasopisma od 1990 r. informuje baza bibliograficzna  BIBLIO_WF, w opcji zaawansowane szukanie → tytuł serii/czasopisma )
PRAKTYCZNA FIZJOTERAPIA i REHABILITACJA
PROBLEMY HIGIENY i EPIDEMIOLOGII  /Probl Hig Epidemiol/
Przegląd Sportowy - dziennik
 

    R

REHABILITACJA MEDYCZNA (MEDICAL REHABILITATION) /Rehabil Med/
RESEARCH QUARTERLY for EXERCISE and SPORT /Res Q Exerc Sport/ →
ROCZNIK NAUKOWY AWFiS w GDAŃSKU
ROCZNIKI NAUKOWE AWF w POZNANIU
ROCZNIKI PAŃSTWOWEGO ZAKŁADU HIGIENY /Rocz Państw Zakł Hig/
ROCZNIKI PAŃSTWOWEGO ZAKŁADU HIGIENY na Google Książki
ROZPRAWY NAUKOWE AWF we WROCŁAWIU


    S Ś

SCIENCE  (UWAGA: czasopismo dostępne z komputerów US, więcej...)
SCIENCE and SPORTS /Sci Sports/
SĘDZIA
SPORT, EDUCATION and SOCIETY /Sport Educ Soc/
SPORT i TURYSTYKA / POLISH JOURNAL of SPORT and TOURISM
SPORT SCIENCE REVIEW /Sport Sci Rev/
SPORT WYCZYNOWY (od 2012)
SPORT WYCZYNOWY
SPORTS BIOMECHANICS /Sports Biomech/
SPORTS MEDICINE /Sports Med/
SPORTS MEDICINE and ARTHROSCOPY REVIEW /Sports Med Arthrosc Rev/
SPORTY WODNE i RATOWNICTWO
STUDIES in PHYSICAL CULTURE and TOURISM
STUDIES in SPORT HUMANITIES
ŚWIAT NAUKI


    T

The SPORT PSYCHOLOGIST /Sport Psychol/
TOURISM MANAGEMENT /Tourism Manag/
TRENDS in SPORT SCIENCES
TRENER
TURYSTYKA i REKREACJA (Zeszyty Naukowe WSTiJO w Warszawie)   
TURYSTYKA KULTUROWA
TURYZM / TOURISM


   W

WYCHOWANIE FIZYCZNE i SPORT (Physical Education and Sport)
WYCHOWANIE FIZYCZNE i ZDROWOTNE


    Z

ZDROWIE - KULTURA ZDROWOTNA - EDUKACJA
ZDROWIE PUBLICZNE
ZESZYTY METODYCZNO-NAUKOWE (AWF w Katowicach)
ZESZYTY NAUKOWE IKF  [szczegółowo o zawartości czasopisma od 1990 r. informuje baza bibliograficzna BIBLIO_WF, w opcji zaawansowane szukanie → tytuł serii/czasopisma → PRACE INSTYTUTU KULTURY FIZYCZNEJ]


INNE:

  • De Gruyter Open - platforma Open Access, na której znajduje się ponad 200 tytułów czasopism naukowych z różnych dziedzin i z różnych krajów.
  • HUMAN KINETICS JOURNALS - platforma czasopism dotyczących aktywności fizycznej, sportu i zdrowia.
  • OPEN BENTHAM - ponad 230 tytułów czasopism w wolnym dostępie ze wszystkich podstawowych dziedzin nauki.
  • THIEME eJOURNALS - serwis internetowy grupy Thieme  publishing  umożliwiający  dostęp do około 130 czasopism medycznych i naukowych.
  • Via Medica - platforma czasopism medycznych.


- CrossRef - agencja rejestrująca cyfrowe identyfikatory dokumentów elektronicznych DOI ; aplikacja rozszyfrowująca numer DOI

- Genamics JournalSeek - wyszukiwarka czasopism z wielu dziedzin nauki dostępnych w Internecie. Obecnie baza zawiera informacje (pełny tytuł czasopisma; skrót tytułu; kategorię dziedzinową; ISSN; link do strony internetowej czasopisma) o ok. 98 tys. tytułów specjalistycznych czasopism.

- SKRÓTY NAZW CZASOPISM - Lekarski Poradnik Językowy.


Pracownicy Biblioteki Głównej PWSZ w Koszalinie

Dyrektor Biblioteki

mgr Beata Żuber
b.zuber@pwsz-koszalin.pl
 

mgr Izabela Etmańska

i.etmanska@pwsz-koszalin.pl

 

mgr Paweł Kuczyński  

p.kuczynski@pwsz-koszalin.pl

 

 

Tel. (94) 342 67 66   w. 127

email:  biblioteka@pwsz-koszalin.pl

 


Szkolenie biblioteczne jest obowiązkowe

Uwaga!
Szkolenie biblioteczne jest obowiązkowe dla studentów I roku
Państwowej Wyższej Szkoły  Zawodowej w Koszalinie  oraz studentów  przenoszących się z innych uczelni
i kończy się wpisem do uczelnianego systemu informatycznego Wirtualny Dziekanat.


Szkolenie biblioteczne organizowane jest dla wszystkich studentów/użytkowników uprawnionych do korzystania z zasobów Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie.
        Celem szkolenia jest zapoznanie studentów zesposobem funkcjonowania Biblioteki, zasadami korzystania ze zbiorów, sposobami wyszukiwania, rezerwowania i zamawiania literatury. Podczas szkolenia student otrzyma informacje na temat profilu gromadzonych przez bibliotekę zbiorów oraz dowie się na jakich zasadach może z nich skorzystać.  Na bieżąco prowadzone są również indywidualne szkolenia z zakresu posługiwania się katalogiem bibliotecznym Patron oraz wyszukiwania informacji.


PRZEBIEG SZKOLENIA I ZASADY ZALICZENIA

Szkolenie biblioteczne prowadzone jest drogą elektroniczną. W celu zaliczenia szkolenia należy:

  • zapoznać się z materiałami dostępnymi w formularzu udostępnionym poniżej, odpowiedzieć na wszystkie pytania zamieszczone w każdej sekcji i podać wymagane dane, w celu identyfikacji uczestnika kursu.
     
  • kliknąć opcję PRZEŚLIJ, a następnie sprawdzić ilość zdobytych punktów.

 Szkolenie zostanie zaliczone, jeżeli uczestnik odpowiadając w formularzu na pytania zdobędzie co najmniej 6 z 8 możliwych punktów! W sytuacji, gdy ilość zdobytych punktów wyniesie mniej niż 6, należy ponownie otworzyć formularz, raz jeszcze zapoznać się z materiałami i ponownie udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania.

 

Formularz szkolenia bibliotecznego online

kliknij, aby przejść szkolenie

 

 

Szkolenie biblioteczne powstało w wyniku współpracy
z Biblioteką PPWSZ w Nowym Targu


Kontakt

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
ul. Leśna 1, 75-582 Koszalin


Numery telefonów czynne są w godz. 8.00-15.00
w dni robocze tj. od poniedziałku do piątku
tel. 94 342 67 66

Referat ds.  Nauczania

tel. bezpośredni  (94) 341-86-33

fax 94 341 65 86

e-mail: pwsz-koszalin@wp.pl
www.pwsz-koszalin.pl

Dom Studenta - 94 343-33-06