Wychowanie fizyczne

Opis studiów

Instytut Kultury Fizycznej i Zdrowia

Kierunek: Wychowanie Fizyczne

Zakład  Wychowania Fizycznego  

Kierownik Zakładu - mgr Waldemar Szpakowski

e-mail: w.szpakowski@pwsz-koszalin.pl

 

Opiekun Praktyk Zawodowych
dr Renata Lemańczyk

e-mail: r.lemanczyk@pwsz-koszalin.pl

 

 

        Studia I stopnia na kierunku Wychowanie fizyczne, specjalizacja nauczycielska trwają 3 lata  (6 semestrów) i są prowadzone w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Studia mają charakter studiów zawodowych i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata.

     Absolwent studiów licencjackich to specjalista posiadający wiedzę  i umiejętności z obszaru nauk społecznych, przyrodniczych, nauk o kulturze fizycznej. To osoba przygotowana do podjęcia pracy w szkole podstawowej, a także przygotowana do podjęcia studiów drugiego stopnia.

 

Kwalifikacje i uprawnienia zawodowe

 

Absolwent kierunku studiów wychowanie fizyczne pierwszego stopnia o profilu praktycznym zdobywa kwalifikacje zawodowe:

 

Kwalifikacje i uprawnienia zawodowe:

Dokument

Podstawa prawna

Miejsca pracy

 1. nauczyciel wychowania fizycznego*

 

 1. nauczyciel gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej*

Dyplom     ukończenia

studiów na kierunku wychowanie fizyczne

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2019 poz. 1450)

 

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U.2023, poz.2102)

 1. przedszkola*
 2. szkoły podstawowe*
 3. szkoły ponadpodstawowe*
 4. placówki wychowania pozaszkolnego

3. menedżer sportu

Dyplom menedżera sportu

Kod zawodu: 342205 zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. poz 1145 z późn. zm.)

 1. kluby sportowe
 2. instytucje kultury fizycznej
 3. ośrodki sportu i rekreacji
 4. stowarzyszenia sportowe
 5. instytucje sportowo rekreacyjne

4. menedżer imprez sportowych

Dyplom menedżera imprez sportowych

Kod zawodu: 342204 zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. poz 1145 z późn. zm.)

* zgodnie ze standardem kształcenia przygotowującym do wykonywania zawodu nauczyciela,  kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela  jest prowadzone na studiach pierwszego stopnia i drugiego stopnia lub jako jednolite studia magisterskie. 

 


Prezentacja kierunku Wychowanie fizyczne


Rok akademicki 2023/2024


Dzień Dziecka w SP nr 9

Dnia 3 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Koszalinie odbył się Dzień Dziecka, zorganizowany przez studentów kierunku Wychowanie Fizyczne PWSZ w Koszalinie. Wydarzenie rozpoczęła studentka II roku WF, Maria Terpiłowska, która poprowadziła rozgrzewkę w formie aerobiku. Następnie, pod kierunkiem kierownika zakładu, mgr Waldemara Szpakowskiego, studenci przeprowadzili różnorodne gry i zabawy sportowe. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane tory przeszkód.

Impreza była skierowana do uczniów klas I-III oraz V-VIII, którzy chętnie brali udział we wszystkich konkurencjach. Na zakończenie, student III roku Mateusz Jęcek poprowadził mini trening karate, prezentując swoje medale zdobyte w tym roku na Akademickich Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Polski seniorów. Po zakończeniu imprezy, wszystkie dzieci otrzymały słodycze.


Dzień Dziecka

27 maja br. w PWSZ w Koszalinie gościliśmy podopiecznych i pracowników Fundacja "Zdążyć z Miłością". Gości przywitały dr Renata Kaczmarek Dyrektor Instytutu Spraw Społecznych PWSZ w Koszalinie oraz rzecznik prasowy Fundacji - Renata Mielczarek.

Studentki #Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna pod kierunkiem Danuty Aleksy oraz studenci #WychowanieFizyczne pod kierunkiem Waldemara Szpakowskiego zorganizowali dla naszych Gości imprezę z okazji #Dzień Dziecka.

W programie znalazły się:

• tańce integracyjne

• zabawy z chustą animacyjną

• tworzenie balonikowych zabawek

• malowanie buziek

• gra w bulle dla dorosłych oraz wiele gier i zabaw sportowych.

Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i upominek - własnoręcznie przygotowany przez Studentki PPiW. 

Dziękujemy serdecznie za piękny początek naszej współpracy z Fundacją "Zdążyć z Miłością".


Wizyta studentów w COS OPO w Wałczu

W dniu 27.04.2024 studenci PWSZ w Koszalinie kierunków #WychowanieFizyczne i #Fizjoterapia z wykładowcami: dr Henrykiem Kosem i kierownikiem Zakładu Wychowanie Fizyczne mgr Waldemarem Szpakowskim uczestniczyli w wyjeździe do Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Wałczu (COS OPO Wałcz) gdzie wzięli udział w I Pucharze Polski Paraolimpijskim w kajakarstwie klasycznym oraz Ogólnopolskich Wiosennych Regatach Konsultacyjnych Juniorów i Seniorów.

Studenci aktywnie wspierali zawodników podczas startów finałowych kajakarek i kajakarzy, dopingując ich podczas rywalizacji na torze. Ponadto zwiedzili nowoczesny obiekt sportowy, poznając jego infrastrukturę.

Podczas pobytu w ośrodku uczestnicy utrwalali wiedzę z zakresu różnych form adaptowanej aktywności fizycznej, sportu (parakajakarstwo), turystyki oraz odnowy biologicznej dla osób ze specjalnymi potrzebami. Obserwowali stosowane formy i metody realizowanych zadań w kajakarstwie dla osób z niepełnosprawnościami, w tym techniki i taktyki.

Po zakończeniu zawodów odbyło się spotkanie z trenerami i zawodnikami uczestniczącymi w regatach, m.in. trenerem SMS w Wałczu, pan Zbigniew Kowalczuk, trener kadry olimpijskiej, pan Tomasz Kryk, oraz multimedalistka, pani Anna Puławska.

Podczas spotkania studenci poznali metody, formy i środki w pracy trenerów, a także kwestie związane z okresem przygotowawczym i startowym, a także rolę fizjoterapeutów. Dużą uwagę poświęcono także relacjom między trenerem a zawodnikami, włączając aspekty radzenia sobie z wyzwaniami oraz sukcesami i porażkami.


Udział w VI Konferencji Hotel Spa BASENY I SAUNARIA: Bezpieczeństwo – Eksploatacja – Zarządzanie w Kołobrzegu.

Studenci II i III roku kierunku #WychowanieFizyczne PWSZ w Koszalinie wraz z wykładowcą dr Małgorzatą Guzińską wzięli udział w VI Konferencji Hotel Spa BASENY I SAUNARIA: Bezpieczeństwo – Eksploatacja – Zarządzanie w Kołobrzegu.

Udział w Konferencji stworzył możliwość praktycznego poznania branży oraz spotkania ze specjalistami i ekspertami, a także zaznajomienia się z kwestiami bezpieczeństwa i zarządzania obiektami sportowymi.

Podczas konferencji wystąpienie nt. „Kształcenia studentów w zawodach branżowych” przedstawiła dr Małgorzata Guzińska i student 3 roku #WychowanieFizyczne Mateusz Jęcek, którzy zaprezentowali ofertę kształcenia PWSZ w Koszalinie i kierunki bezpośrednio związane z branżą – wychowanie fizyczne, fizjoterapię, kosmetologię, dietetykę.


Wyjazd studyjny do Warszawy

W dniach 28-29 listopada 2023 r., grupa studentów kierunku Wychowanie Fizyczne PWSZ w Koszalinie pod kierunkiem Kierownika Zakładu Wychowania Fizycznego, mgr Waldemara Szpakowskiego, uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. W trakcie wizyty studenci mieli okazję zgłębić historię polskiego olimpizmu oraz zapoznać się z wystawą czasową poświęconą historii Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Wyjazd zorganizowany w ramach DID.


Zajęcia WF dla młodzieży szkół średnich

Trwa cykl spotkań z młodzieżą koszalińskich szkół średnich ph. #PoznajemyPWSZwKoszalinie
Młodzież z V LO im. Stanisława Lema w Koszalinie miała okazję aktywnie uczestniczyć w zajęciach z zakresu aktywności fizycznej przygotowanych przez wykładowców kierunku #WychowanieFizyczne #pwszkoszalin .
Tematem przewodnim spotkania było innowacyjne podejście do treningu fizycznego, skupiające się na wykorzystaniu nietypowych urządzeń oraz nowoczesnych technik.
Podczas zajęć uczestnicy mieli możliwość doświadczenia różnorodnych metod poprawy zdolności fizycznych oraz wzmocnienia ogólnej kondycji ciała.
Nie zabrakło również alternatywnych ćwiczeń na mięśnie brzucha, z pominięciem klasycznych brzuszków. Uczestnicy uzyskali cenne wskazówki dotyczące optymalnych technik treningowych.
Spotkanie dostarczyło młodzieży praktycznej wiedzy, zainspirowało młodzież do aktywnego podejścia do dbania o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Zajęcia prowadził doświadczony dr Tomasz Jędrzejczak przy wsparciu Kierownika Zakładu, mgr Waldemara Szpakowskiego


Zajęcia praktyczne z zajęć piłki ręcznej studentów 2 roku

Jedne z zajęć studentów 2 roku kierunku #WychowanieFizyczne z zakresu „Teoria i Metodyka Gier Zespołowych - piłka ręczna” odbyły się podczas meczu Pucharu Polski w piłce ręcznej mężczyzn pomiędzy zespołami E.Link Gwardia Koszalin i SANDRA SPA POGOŃ SZCZECIN, który odbył się 4 listopada w hali sportowej Gwardii, wygrany przez koszaliński zespół 25:18!

Podczas zajęć realizowane były treści kształcenia związane z piłką ręczną: charakterystyka gry, elementy techniki i taktyki gry, podstawowe elementy gry w obronie i ataku oraz przepisy gry w piłkę ręczną. Po zakończeniu meczu odbyła się analiza taktyczna oraz podsumowanie spotkania z zawodnikami E.LINK GWARDIA KOSZALIN.

Dumni jesteśmy z naszych studentów, pięciu piłkarzy ręcznych, którzy uprawianie zawodowego sportu na wysokich szczeblach rozgrywek krajowych łączą ze studiami w PWSZ w Koszalinie.


Rok akademicki 2022/2023


Obóz sportowy studentów 1 roku

W dniach 23.06-01.07.2023 studenci I roku WF mieli okazję uczestniczyć w obozie letnim w malowniczym Czaplinku. Obóz był częścią programowych zajęć dydaktycznych, które miały na celu rozwijanie umiejętności fizycznych i sportowych studentów. Podczas pobytu na obozie, studenci mieli możliwość realizacji różnorodnych form aktywności. Program obejmował szereg zajęć survivalowych, które miały na celu nauczenie młodych adeptów wychowania fizycznego umiejętności przetrwania w trudnych warunkach. Ponadto, na obozie odbywały się różnego rodzaju gry terenowe, które rozwijały umiejętności taktyczne i strategiczne uczestników. Studenci mieli okazję wykazać się w drużynowych rozgrywkach, które wymagały współpracy, szybkiego myślenia i zdolności do podejmowania decyzji w dynamicznych sytuacjach. Oprócz tego, na obozie organizowano także gry świetlicowe, które miały na celu integrację uczestników oraz rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych. W ramach zajęć sportowych, studenci mieli możliwość rozwinięcia swoich umiejętności atletycznych poprzez uczestnictwo w treningach z zakresu atletyki terenowej. Ćwiczyli sprinty, skoki oraz rzuty, doskonaląc swoje techniki i poprawiając kondycję fizyczną. Ponadto, obozowicze mieli okazję zapoznać się z wodnymi dyscyplinami sportowymi, takimi jak windsurfing, pływanie i ratownictwo wodne, kajakarstwo oraz żeglarstwo. Uczestnictwo w tych zajęciach pozwoliło studentom rozwijać swoje umiejętności wodne, zdobywać nowe doświadczenia i czerpać radość z aktywności na wodzie. Obóz zakończył się emocjonującym triatlonem, który stanowił prawdziwe wyzwanie dla wszystkich uczestników. Składał się on z trzech dyscyplin: pływania, kajakarstwa i biegu na dystansie.


Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w judo

W dniach 27-28.04.2023 w Koszalinie odbyła się XXIX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w  judo, podczas której studenci I i III roku kierunku Wychowanie Fizyczne pod kierunkiem kierownika Zakładu Wychowania Fizycznego mgr Waldemara Szpakowskiego  brali udział w organizacji imprezy.

Studenci III roku pod kierunkiem mgr Adama Nowaka w ramach realizacji przedmiotu "Planowanie i organizacja imprez sportowych" zdobywali praktyczne doświadczenia dotyczące organizacji tak dużej imprezy. W piątek w godzinach popołudniowych odbyło się uroczyste zamknięcie Olimpiady, na której organizatorzy skierowali  szczególne podziękowania dla Rektora PWSZ w Koszalinie za wsparcie organizacyjne.


Dni otwarte PWSZ 2023

Prezentacja kierunku Wychowanie fizyczne  podczas Dni Otwartych PWSZ 


Mikołajki na sportowo

W wielkiej sportowej mikołajkowej zabawie w Hali Widowiskowo Sportowej wzięło udział prawie 1400 przedszkolaków, podczas której studenci 3 roku #WychowanieFizyczne PWSZ w Koszalinie pomagali w organizacji imprezy


Zajęcia studentów 1 roku

W dniu 13.10 2022 r. studenci I roku WF w ramach zajęć dydaktycznych "Zabawy i gry ruchowe"  brali udział w  zabawie "Podchody" na Górze Chełmskiej.  Studenci podczas zabawy wykonywali ćwiczenia z różnych dziedzin. Doskonalili swoje umiejętności wokalne i taneczne, rozwiązywali zagadki matematyczne, rozpoznawali gatunki liści, drzew i grzybów. W drodze powrotnej do Uczelni zbierali śmieci,  przyczyniając się tym samym  do dbania o środowisko.


Rok akademicki 2021/2022


Obóz sportowy studentów WF - czerwiec-lipiec 2022

Jedni zmagają się z egzaminami, inni szkolą się na obozie letnim w Czaplinku. Trzeba przyznać, że można pozazdrościć studentom kierunku wychowanie fizyczne, że mogą przy tej bajecznej, letniej pogodzie uczyć się w takich warunkach!


Konkurs Wiedzy Olimpijskiej

W dniu 19 maja w PWSZ w Koszalinie odbył się Konkurs Wiedzy Olimpijskiej, w którym udział wzięli uczniowie koszalińskich szkół średnich: V. Liceum Ogólnokształcącego im. S. Lema w Koszalinie, VI. Liceum Ogólnokształcącego im. S. Dąbka w Koszalinie oraz Zespołu Szkół nr 1 im. Wł. Andersa w Koszalinie. Konkurs został przygotowany z inicjatywy wykładowcy PWSZ dr Agnieszki Połanieckiej i studentów kierunku Wychowanie fizyczne w PWSZ w Koszalinie, Klubu Olimpijczyka „Jantar” Koszalin oraz Romana Strzałkowskiego wieloletniego działacza na rzecz szerzenia idei olimpijskiej.

Obszar tematyczny obejmował informacje na temat zawodników ziemi koszalińskiej startujących w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich: Małgorzaty Hołub-Kowalik, Pawła Spisaka, Mariana Tałaja, Ryszarda Fornalczyka i Macieja Sochala oraz zagadnienia dotyczące igrzysk olimpijskich. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Marian Tałaj, Teresa Tałaj, Ryszard Fornalczyk, Żaneta Papierska, Roman Strzałkowski. Uczniowie mogli zapoznać się z osiągnięciami olimpijczyków reprezentujących region, usłyszeć opowieści „z pierwszej ręki” o tym z czym wiąże się udział w igrzyskach olimpijskich, a także poznać różnorodne ciekawostki związane z ruchem olimpijskim. Konkurs został zaplanowany w celu przybliżenia koszalińskiej młodzieży szkół ponadpodstawowych tematyki olimpijskiej ze szczególnym uwzględnieniem sukcesów zawodników woj. zachodniopomorskiego. Po zakończeniu części konkursowej podczas spaceru po Uczelni uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną PWSZ w Koszalinie.

Klasyfikacja szkół:

 • I miejsce zajęła VI LO w Koszalinie – suma punktów - 255,
 • II miejsce V LO w Koszalinie suma punktów - 242,
 • III miejsce Zespół Szkół nr 1 w Koszalinie – suma punktów 241.

Klasyfikacja indywidualna:

 • I miejsce wywalczył Patryk Adamczewski – V LO, 42 pkt.,
 • II miejsce ex aeguo zdobywając 41 pkt. zdobyli:

Fabian Madejczyk – V LO w Koszalinie

Mateusz Staciwa – VI LO w Koszalinie

Hubert Siudowski – ZS nr 1 w Koszalinie

 • III miejsce ex aeguo po 40 pkt. zdobyli:

Hubert Rependa – V LO w Koszalinie

Daniel Wotawa - VI LO w Koszalinie

Szymon Ołtarzewski – ZS nr 1 w Koszalinie

Marcin Majewski – VI LO w Koszalinie

Hubert Kamiński - VI LO w Koszalinie

Michał Wodyk - ZS nr 1 w Koszalinie

Gratulujemy Uczestnikom i do zobaczenia za rok!


Dni otwarte PWSZ 2022


Rok akademicki 2020/2021


„Aquabajkowy Dzień Dziecka” w Parku Wodnym Koszalin

Z okazji Dnia Dziecka studenci 1 roku kierunku Wychowanie Fizyczne zorganizowali „Aquabajkowy Dzień Dziecka”.  W czasie imprezy dzieci korzystały z licznych atrakcji, przygotowanych specjalnie przez studentów pod nadzorem kierownika Zakładu Wychowanie Fizyczne Waldemara Szpakowskiego.  Organizacja „Aquabajkowego Dnia Dziecka” przez studentów kierunku Wychowanie Fizyczne PWSZ w Koszalinie to doskonała okazja do promowania Naszej Uczelni w środowisku lokalnym.


Zajęcia praktyczne "Teoria i metodyka gimnastyki"

Jak widać studenci wychowania fizycznego powoli  wracają do sprawności fizycznej - Zajęcia  praktyczne "Teoria i metodyka gimnastyki" z dr. Tomaszem Jędrzejczakiem


Zajęcia praktyczne studentów 1 roku WF

Doskonalenie nauki pływania


Zajęcia praktyczne studentów 1 roku WF


Rok akademicki 2019/2020


Zajęcia usprawniające w Domu Pomocy Społecznej

W ramach współpracy z lokalną społecznością dnia 4 marca 2020 studenci I i Ii roku wychowania fizycznego PWSZ w Koszalinie pod opieką wykładowcy dr Agnieszki Połanieckiej przygotowali i prowadzili w zajęcia ruchowe, usprawniające dla Seniorów Domu Pomoc Społecznej w Koszalinie.


Obóz sportowy studentów PWSZ - 2020

W lutym 2020r. studenci PWSZ w Koszalinie przebywali na obozie zimowym w Białym Dunajcu. Na obozie nabywali i doskonalili umiejętności z zakresu jazdy na nartach. Zajęcia praktyczne prowadzone były przez instruktorów sportu w narciarstwie alpejskim – wykładowców PWSZ w Koszalinie. Podczas pobytu   młodzież doskonaliła swoje umiejętności z zakresu jazdy na nartach także na Słowacji. Kulig, wycieczka do Zakopanego, kąpiele w termach  to atrakcje, które urozmaiciły pobyt naszym studentom. W przyszłym roku może w Alpy? Do zobaczenia na stoku.


Udział studentów WF w programie Przedszkolnej Edukacji Przeciwpożarowej

PWSZ w Koszalinie współorganizatorem Przedszkolnej Edukacji Przeciwpożrowej 


Absolwent WF doktorantem w Szkole Doktorskiej w AWFiS w Gdańsku

Z dumą informujemy, że Pan Michał Kulaszewicz absolwent kierunku wychowanie fizyczne w naszej Uczelni został przyjęty do Szkoły Doktorskiej powołanej na mocy ustawy Konstytucja dla Nauki 2.0. przez AWFiS w Gdańsku. Jest to tym większe osiągnięcie, że o trzy miejsca w Szkole Doktorskiej ubiegało się ok. 20 kandydatów z całej Polski.

PWSZ w Koszalinie kształtując umiejętności praktyczne studentów i dając im kwalifikacje zawodowe, przygotowuje również do wejścia na ścieżkę naukową. W ramach umowy o współpracy zawartej między Uczelniami, absolwenci kierunku wychowanie fizyczne mogą kontynuować kształcenia w AWFiS w Gdańsku najpierw na studiach II stopnia, a następnie mają możliwość, z sukcesem jak świadczy przykład Pana Michała Kulaszewicza, ubiegać się o miejsce w Szkole Doktorskiej.

Zachęcamy więc naszych studentów i absolwentów do podejmowania wyzwań również naukowych, a Panu Michałowi Kulaszewiczowi gratulujemy i życzymy sukcesów i satysfakcji z realizacji obranej drogi.


Rok akademicki 2018/2019


Absolutorium studentów WF

 

W dniu 7 czerwca 2019r. w PWSZ w Koszalinie po raz czwarty w historii Uczelni odbyło się uroczyste Absolutorium studentów 3. roku kierunku wychowanie fizyczne w specjalnościach menedżer sportu i odnowa biologiczna. Prorektor ds. Nauczania PWSZ w Koszalinie dr Agnieszka Kühnl-Kinel wręczyła dyplomy menedżera sportu i menedżera imprez sportowych oraz legitymacje instruktora odnowy biologicznej potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji przez studentów wychowania fizycznego.

       PWSZ w Koszalinie jest jedyną uczelnią w województwie zachodniopomorskim i na wybrzeżu środkowym, która kształci menedżerów sportu i menedżerów imprez sportowych, jak również umożliwia studentom zdobycie dodatkowych kwalifikacji w zakresie odnowy biologicznej. Stanowi to duży atut kształcenia na kierunku wychowanie fizyczne ponieważ zwiększa spektrum kwalifikacji absolwentów będąc jednocześnie konkretną odpowiedzią na  oczekiwania współczesnego rynku pracy.  

         Absolwenci specjalności menedżer sportu uzyskują kwalifikacje, które pozwolą im znaleźć zatrudnienie w instytucjach państwowej administracji sportowej, w stowarzyszeniach i klubach sportowych. Ponadto uzyskane kwalifikacje menedżerskie otwierają perspektywę zatrudnienia w jednostkach marketingowych i organizacyjnych w przedsiębiorstwach (spółkach), w samorządzie terytorialnym i innych instytucjach świadczących usługi w zakresie organizacji imprez. Jednocześnie, kończąc kierunek wychowanie fizyczne absolwenci są przygotowani do wykonywania zawodu  nauczyciela wychowania fizycznego.

         Absolwenci specjalności odnowa biologiczna uzyskują kwalifikacje, które pozwolą im znaleźć zatrudnienie w klubach sportowych, gabinetach odnowy, ośrodkach i salonach SPA, gabinetach kosmetycznych, salonach masażu, ośrodkach rekreacyjno-sanatoryjnych.

    Wiedza i umiejętności zdobyte w ramach wybranej specjalności, a zwieńczone wręczeniem dyplomów i legitymacji instruktorskich ułatwiają realizację planów zawodowych młodych ludzi czyniąc z nich pożądanych specjalistów na rynku pracy.


Dni Zdrowia i Urody

 

 

Dzien Zdrowia i Urody w PWSZ w Koszalinie


Dzień otwarty w PWSZ


Obóz zimowy studentów WF

W styczniu 2019r. studenci kierunku wychowania fizycznego przebywali na obozie zimowym w Białym Dunajcu. Celem wyjazdu było opanowanie podstawowej wiedzy niezbędnej do prowadzenia i nauczania zajęć z narciarstwa oraz prowadzenia gier i zabaw ruchowych na śniegu. Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone były przez instruktorów sportu w narciarstwie alpejskim – wykładowców PWSZ w Koszalinie. Podczas pobytu na obozie młodzież doskonaliła technikę jazdy na nartach, nie zabrakło górskich wycieczek oraz wizyty w Zakopane.


Zajęcia praktyczne


IV Świąteczny Turniej Siatkówki o Puchar Rektora PWSZ

 

 

W dniu 12.12.2018 roku odbył się IV Świąteczny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Rektora PWSZ w Koszalinie, w którym startowało 8 drużyn studentów PWSZ z kierunków: I rok fizjoterapii, I kosmetologii, I, II rok bezpieczeństwa narodowego, I rok ratownictwa medycznego,  I, II, III rok wychowania fizycznego.

Najlepszą zawodniczką Turnieju została Emilia Chyła z II roku wychowania fizycznego, najlepszym zawodnikiem Cezary Kopeć z III roku wychowania fizycznego.

Klasyfikacja drużynowa:

I miejsce - drużyna III roku wychowania fizycznego,

II miejsce - drużyna II roku wychowania fizycznego,

III miejsce – drużyna I roku wychowania fizycznego,

IV miejsce –drużyna  I roku kosmetologii,

V miejsce – drużyna I roku fizjoterapii,

VI miejsce – drużyna II roku bezpieczeństwa narodowego,

VII miejsce – drużyna I roku ratownictwa medycznego,

VIII miejsce – drużyna I roku bezpieczeństwa narodowego

Gratulujemy!

 

Zdjęcia z turnieju


Ogólnopolski Halowy Konkurs Skoku Wzwyż

Dnia 5.10.2018r w Barwicach odbył się XIII Ogólnopolski Halowy Konkurs Skoku Wzwyż pod nazwą  Wielkie skakanie w małych Barwicach, mistrzem turnieju został Maciej Grynienko (210 cm). Było to emocjonujące wydarzenie sportowe, w którym uczestniczyli studenci PWSZ w Koszalinie z kierunku wychowanie fizyczne:  Alicja Cisek, Szymon Pawłowski, Yuliia Shtefan, Damian Wiśniewski, Paweł Urbański. Opiekunem grupy była dr Agnieszka Połaniecka.


Rok akademicki 2017/2018


Letni obóz sportowy studentów WF


Absolutorium studentów WF - 2018

 

Absolutorium studentów WF - 2018


Warsztaty Promocji Zdrowia w Zespole Szkół nr 7

W dniu 22.03.2018 roku w Zespole Szkół nr 7 w Koszalinie odbyły się warsztaty Promocji Zdrowia na temat Roli aktywności fizycznej w życiu dzieci i młodzieży  przygotowane przez dr Agnieszkę Połaniecką i studentów II roku wychowania fizycznego PWSZ w Koszalinie.


Akademickie Mistrzostwa w narciarstwie alpejskim

13 marca 2018r. w Szpindlerowym Młynie odbyły się Akademickie Mistrzostwa województwa zachodniopomorskiego w narciarstwie alpejskim i snowboardzie, w których PWSZ w Koszalinie reprezentowała Sabina Pietrzykowska studentka fizjoterapii oraz dr Agnieszka Połaniecka wykładowca PWSZ. Drużynowo obie panie uplasowały się na 4 miejscu. Gratulacje dla Pań!


Zimowy obóz sportowy studentów WF PWSZ

Studenci kierunku wychowania fizycznego przebywali na obozie zimowym w Białym Dunajcu. Celem wyjazdu było opanowanie podstawowej wiedzy niezbędnej do prowadzenia i nauczania zajęć z narciarstwa oraz prowadzenia gier i zabaw ruchowych na śniegu. Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone były przez instruktorów sportu w narciarstwie alpejskim – wykładowców PWSZ w Koszalinie. Podczas pobytu na obozie młodzież doskonaliła technikę jazdy na nartach, nie zabrakło górskich wycieczek.


Patryk Rusin - stypendystą sportowym Prezydenta Koszalina

Student 3 roku WF Patryk Rusin został stypendystą sportowym Prezydenta miasta Koszalin.

Nagroda została przyznana za godne reprezentowanie miasta na arenach w kraju i za granicą. Patryk znalazł się w gronie wyróżnionych 18 zawodniczek i zawodników oraz dwóch trenerów.

Zawodnik KS Judo Gwardia Koszalin, Patryk Rusin jest  brązowym medalistą mistrzostw Polski seniorów. Został powołany przez trenera kadry narodowej seniorów Zbigniewa Pacholczyka oraz jego  asystenta Pawła Zagrodnika do reprezentacji Polski. - To wielki sukces Patryka, alei całego skupionego wokół Gwardii środowiska koszalińskich judoków - mówi Cezary Wojniusz, klubowy szkoleniowiec Rusina. 

 

Informacje media:

ekoszalin - 14.02.2018

gk24.pl - 14.02.2018

 


Sportowy Sukces Roku 2017 - Patryk Rusin

Miło nam poinformować o sukcesie Patryka Rusina w plebiscycie na Sportowca Roku 2017 w Sportowym Sukcesie Roku „Głosu Koszalińskiego”. Patryk - student 3 roku WF (Judo, Gwardia Koszalin) zajął 3 miejsce z liczbą głosów 814. Patryk jest brązowym medalistą Polski seniorów w judo i młodzieżowym Mistrzem Polski. Gratulacje!  Patrykowi życzymy kolejnych wielu sukcesów sportowych!


I Mikołajkowe Zmagania Sportowe o Nagrody Rektora PWSZ

6 grudnia 2017r. na terenie Wodnej Doliny odbyły się pierwsze Mikołajkowe Zmagania Sportowe o Nagrody Rektora PWSZ w Koszalinie, które  obejmowały: Mikołajkowy Marsz Nordic Walking o Złote Kije Rektora PWSZ w Koszalinie i  Mikołajkowy Bieg o Puchar Rektora PWSZ w Koszalinie. Sportowa rywalizacja organizowana we współpracy z Towarzystwem Krzewienia Kultury Fizycznej w Koszalinie, UM w Koszalinie i Centrum Rekreacji Forma, która zapewniła rozgrzewkęmiała na celu popularyzację aktywności fizycznej w ramach promowania zdrowego stylu życia wśród studentów PWSZ, Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańców Koszalina i okolic.

      Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali mikołajowe czapeczki, a uczestniczący w marszu nordic walking pamiątkowe medale. Zwycięzcy w kategorii kobiet i mężczyzn wywalczyli złote kije, które odebrali  z rąk Rektora PWSZ dr Jana Kuriaty, a zwycięzcy biegu puchary. Po biegu odbyło się losowanie nagród, których fundatorami byli: PWSZ w Koszalinie, Decathlon Koszalin, Centrum Rekreacji Forma i UM w Koszalinie. Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Koszalina Piotra Jedlińskiego oraz patronatem medialnym "Głosu Koszalińskiego",  TKK Max i  tygodnika "Miasto".

 

   Na starcie zjawiło się ok. 100 uczestników,  którym nie przeszkadzała pogoda: zacinający deszcz i porywisty wiatr...  W I Mikołajkowym  Biegu o Puchar Rektora PWSZ w Koszalinie na dystansie 5 km udział wzięły 62 osoby, w tym studenci kierunku WF.

    W zawodach z sukcesami udział wzięli wykładowcy i studenci PWSZ, zajmując odpowiednio w biegu:

 • 1 miejsce - Bieg - Adam Kępka (student 2 roku WF)
 • 2 miejsce - Bieg - Yuliia Shtefan  (studentka 2 roku WF)
 • 2 miejsce - Marsz NW - dr Agnieszka Połaniecka (wykładowca PWSZ)
 • 7 miejsce - Marsz NW - mgr Danuta Aleksa (wykładowca PWSZ)

 

Wyniki indywidualne w poszczególnych kategoriach w Biegu (tutaj)

 • w klasyfikacji mężczyzn - 3 pierwsze miejsca zajęli:

1) Adrian Kępka                        PWSZ Koszalin                    z czasem  00:17:27.90    
2) Piotr Ignaczak                       KB 10 Białogard                    z czasem 00:18:05.20  
3) Rafał Jurczyszyn                  A&R Dębnica Kaszubska      z czasem  00:18:26.45

 

 • w klasyfikacji kobiet - 3 pierwsze  miejsca zajęły:
 1. Agnieszka Konkel     Koszalin                00:20:46.80
 2. Yuliia SHTEFAN     PWSZ Koszalin     00:22:37.65
 3. Dominika Kwiatkowka      Węgorzewo    00:24:33.65

ROK AKADEMICKI 2016/2017


Letni obóz sportowy studentów WF

Studenci kierunku wychowanie fizyczne przebywali na letnim obozie sportowym
w Czaplinku.

 

 


W dniu 27.05.2017r. odbył się XV Bieg Wenedów ze wspólnym startem na Rynku Staromiejskim. W biegu udział wzięli: wykładowca PWSZ - dr Rafał Ryśkiewicz (dystans 10 km) oraz studenci PWSZ kierunku WF (dystans 1 mila). Sukcesem było podium naszych studentów: 2 miejsce zajął Dawid Żeromski, a 3 lokatę zajął Paweł Czerski. Gratulacje dla naszych studentów oraz dra Rafała Ryśkiewicza, który zajął 9 miejsce! Puchary za zajęcie 1 miejsca w klasyfikacji generalnej kobiet i w klasyfikacji generalnej mężczyzn ufundował Rektor PWSZ.


Wyniki Biegu Wenedów:

1 mila - http://wyniki.b4sport.pl/xv-miedzynarodowy-bieg-w…/e595.html,

10 km http://wyniki.b4sport.pl/xv-miedzynarodowy-bi…/…/c5759.html…


Miło nam donieść o sukcesie studenta WF PWSZ - Patryka Rusina, który zdobył srebro na Mistrzostwach Polski Młodzieży w Judo, w których startowało ponad 190 zawodniczek i zawodników. W Kątach Wrocławskich odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzieży w Judo, w których startowało ponad 190 zawodniczek i zawodników. Patryk Rusin w kat.+100 kg reprezentował Klub Sportowy Judo Gwardia Koszalin.

 

     Patryk Rusin w pierwszej rundzie miał los wolny. W drugiej walce pononał przed czasem Krzysztofa Ziółkowskiego z TKS Toruń.  Następnie w starciu o finał pokonał  po 10 sekundach Kamila Kroca z Wojownika Skierniewice. - Patryk wykonał efektowny rzut i ubiegłoroczny  wicemistrz Polski musiał pogodzić się z porażką, a gwardzista  otrzymał oklaski na stojaco od publicznosci - mówi Cezary Wojniusz, trener KSJ Gwardia. Rusin w finale przegrał po bardzo dobrej i wyrównanej walce z Michałem Dudkiem z Wybrzeża Gdańsk.

       Według słów trenera  Wojniusza - Patryk Rusin to bardzo pracowity i solidny zawodnik, jest to już jego piąty medal Mistrzostw Polski.

 

       Medale wręczał koszalinianin - brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu Marian Tałaj który został powołany na trenera kadry narodowej kobiet. Super decyzja Polskiego Związku Judo szkoda ze tak późno wspaniały trener super czucie, porusza się jak Japończyk po macie ale teraz  nasze kadrowiczki  czeka ciężka praca. Wyniki przyjdą na pewno - twierdzi wychowanek i  uczeń trenera Mariana Tałaja były trzykrotny mistrz Polski Cezary Wojniusz. Patrykowi życzymy kolejnych sukcesów! Gratulacje dla Patryka, który łączy studiowanie z pasją i sukcesami w sporcie! (Źródło - ekoszalin.pl  z dn.11.05.2017)


Studenci kierunku wychowania fizycznego przebywali na obozie zimowym w Białym Dunajcu. Celem wyjazdu było opanowanie podstawowej wiedzy niezbędnej do prowadzenia i nauczania zajęć z narciarstwa oraz prowadzenia gier i zabaw ruchowych na śniegu. Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone były przez instruktorów sportu w narciarstwie alpejskim – wykładowców PWSZ w Koszalinie. Podczas pobytu na obozie młodzież doskonaliła technikę jazdy na nartach, nie zabrakło górskich wycieczek.


Studenci 1 roku WF aktywnie zakończyli rok 2016.
Yuliia Shtefan, Paweł Czerski i Dawid Żeromski startowali w „Biegu Sylwestrowym” na dystansie 5,3 km, który odbył się 31.12.2016r.


MIKOŁAJKI NA SPORTOWO

     6 grudnia 2016r.  w progach naszej uczelni gościliśmy dzieci ze SP nr 10, dla których w ramach „Sportowych  Mikołajek  2016” zawody sprawnościowe i zabawy edukacyjne przeprowadzili studenci 1 roku WF w ramach zajęć z "Rytmiki i tańca" z dr Agnieszką Połaniecką oraz studentki Pedagogiki w ramach zajęć z  "Pedagogiki zabawy" z mgr Danutą  Aleksą.  Wszystkie dzieci otrzymały drobne prezenty, które wręczył Mikołaj.


4 grudnia 2016 roku studenci 1  roku WF uczestniczyli w akcji charytatywnej pn. „Po pierwsze zdrowie” wspierając leczenie osób chorujących na białaczkę. W zawodach biegowych udział wzięli: Agata Wieczorkowska, Yuliia Shtefan, Dawid Żeromski - uplasował się na 17 miejscu, Igor Czycz, Alicja Cisek, Klaudia Domaros, Marcelina Budnicka. Tomasz Chodorowski wystartował w Biegu Mikołajkowym na rzecz hospicjum w Słupsku. Student III roku WF Miłosz Szkołuda wystartował w Biegu Mikołajkowym  w Koszalinie. 
Gratulacje dla naszych studentów!


ROK AKADEMICKI 2015/2016


OBÓZ SPORTOWY STUDENTÓW WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

     Studenci kierunku Wychowanie Fizyczne PWSZ  w dniach od 17-25.06.2016r. przebywali na obozie sportowym w Czaplinku nad Jeziorem Drawskim. W obozie uczestniczyli studenci specjalności: odnowa biologiczna, gimnastyka korekcyjna oraz wychowanie fizyczne z językiem angielskim.

 

       Celem obozu wchodzącego w program studiów była nauka oraz doskonalenie form związanych z wypoczynkiem letnim. Studenci łączą naukę z przyjemnością: biorą udział w urozmaiconych zajęciach takich jak pływanie i ratownictwo wodne, żeglarstwo, windsurfing, kajakarstwo, survival, gry terenowe itp. Nie brakuje też dyscyplin sportowych takich jak piłka nożna, siatkówka plażowa czy tenis ziemny. W przerwach między zajęciami, korzystają z dobrej pogody, mogą zrelaksować się nad jeziorem zażywając kąpieli słonecznej i wodnej. W ramach zaliczenia studenci brali udział w triatlonie składającym się z pływania na dystansie 200 m, kajakarstwa (dystans 400 m), oraz biegu (dystans 4800 m).

 

W triatlonie wśród studentów najlepszy rezultat osiągnął Adrian Kępka, wśród studentek Kinga Haładej.


Absolutorium studentów 3 roku WF sp. menedżer sportu

W dniu 1 czerwca 2016 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie o godz. 10.00 odbyło się uroczyste Absolutorium Menedżerów Sportu 2016.  Po raz pierwszy w historii Uczelni dyplomy menedżera sportu i menedżera imprez sportowych otrzymało 30 studentów III roku kierunku wychowanie fizyczne, specjalność menedżer sportu.   Absolwenci tej specjalności uzyskują kwalifikacje, które pozwolą im znaleźć zatrudnienie w instytucjach państwowej administracji sportowej, w stowarzyszeniach i klubach sportowych. Kwalifikacje menedżerskie otwierają perspektywę zatrudnienia w jednostkach marketingowych i organizacyjnych w przedsiębiorstwach, w samorządzie terytorialnym i innych instytucjach świadczących usługi w zakresie organizacji imprez. Jednocześnie jako licencjaci kierunku wychowanie fizyczne są przygotowani do wykonywania zawodu  nauczyciela wychowania fizycznego. PWSZ w Koszalinie kształcąc na wszystkich kierunkach i specjalnościach w profilu praktycznym, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnego rynku pracy, ułatwia realizacje planów zawodowych młodych ludzi.

 

Zdjęcia z Absolutorium:


  Sporty zimowe- szczególnie narciarstwo – to przede wszystkim dobra zabawa i prawdziwa przyjemność. Góry, to jedno z częściej wybieranych miejsc do aktywnego spędzania czasu wolnego w sezonie zimowym. W dniach od 6 lutego do 12 lutego 2016r.  grupa studentów III roku kierunku Wychowanie Fizyczne pod kierunkiem dr Henryka Kosa realizuje przedmiot: Sport do wyboru -narciarstwo zjazdowe. Swoje umiejętności zdobywali i doskonalili na stokach w Białce Tatrzańskiej, w Jurgowie, a także na stokach w Słowacji w Bachledowej Dolinie.


7 grudnia z okazji Mikołajków gościliśmy dzieci i nauczycieli z Przedszkola Nr 22 w Koszalinie. Studenci II i III roku pedagogiki oraz I roku wychowania fizycznego wraz z opiekunami dr Agnieszką Połaniecką i mgr Danutą Aleksą przeprowadzili "Sportowe Mikołajki 2015". W programie znalazły się opowieści ruchowe, zmagania sportowe, pląsy oraz tańce, które dostarczyły uczestnikom niezapomnianych wrażeń.


ROK AKADEMICKI 2014/2015


Obóz sportowy studentów WF

      Jak co roku, studenci kierunku Wychowanie Fizyczne w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie  przebywają na obozie sportowym w Czaplinku nad Jeziorem Drawskim. W obozie uczestniczą studenci specjalności: odnowa biologiczna, gimnastyka korekcyjna, turystyka i rekreacja oraz wychowanie fizyczne z językiem angielskim.

 

       Celem obozu wchodzącego w program studiów jest nauka oraz doskonalenie form związanych z wypoczynkiem letnim. Studenci łączą naukę z przyjemnością: biorą udział w urozmaiconych zajęciach takich jak pływanie i ratownictwo wodne, żeglarstwo, windsurfing, kajakarstwo, survival, gry terenowe itp. Nie brakuje też dyscyplin sportowych takich jak piłka nożna, siatkówka plażowa czy tenis ziemny. W przerwach między zajęciami, korzystają z dobrej pogody, mogą zrelaksować się nad jeziorem zażywając kąpieli słonecznej i wodnej. Pod koniec obozu w ramach zaliczenia studenci wezmą udział w maratonie pływackim.


Akrobatyka widowiskowa w wykonaniu studentów 1 roku WF - zajęcia z gimnastyki z dr Tomaszem Jędrzejczakiem :)


 W styczniu 2015 roku studenci kierunku wychowania fizycznego przebywali na obozie zimowym w Białym Dunajcu. Celem wyjazdu było opanowanie podstawowej wiedzy niezbędnej do prowadzenia i nauczania zajęć z narciarstwa oraz prowadzenia gier i zabaw ruchowych na śniegu. Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone były przez instruktorów sportu w narciarstwie alpejskim – wykładowców PWSZ w Koszalinie. Podczas pobytu na obozie młodzież doskonaliła technikę jazdy na nartach, nie zabrakło górskich wycieczek.


  W ramach praktycznej nauki zawodu zajęć  Gry i zabawy ruchowe studenci I roku kierunku Wychowanie Fizyczne w dniu 8 grudnia 2014r. przeprowadzili „Mikołajkowe zawody sportowe” dla  uczniówSpołecznej Szkoły Podstawowej "Nasza Szkoła".  Zawody odbyły się w hali „Gwardii” pod nadzorem prowadzącego zajęcia wykładowcy PWSZ  dr. Henryka Kosa oraz kierownika Zakładu Wychowania Fizycznego mgr Waldemara Szpakowskiego.


      Czworo studentów kierunku wychowanie fizyczne PWSZ w Koszalinie wraz z wykładowcą p. Alicją Skoczypiec uczestniczyło w stażu zagranicznym i zapoznało się z funkcjonowaniem Fachhochschule w Poczdamie. Studenci uczestniczyli czynnie w zajęciach i wykładach, a w wolnych chwilach  zwiedzali historyczny Poczdam stolicę Brandenburgii. 
       Zwieńczeniem wizyty był udział wraz z  Kanclerzem Uczelni p. Beatą Koronkiewicz w uroczystości wręczenia dyplomów absolwentom oraz immatrykulacji studentów rocznika 2014. Wśród zaproszonych gości znalazł się Przewodniczący Niemieckiego Komitetu Olimpijskiego p. Alfons Hörmann oraz wiceminister ds. sportu Brandenburgii p. Steffi Lammers. Wśród absolwentów i studentów znaleźli się m.in. dwukrotny mistrz olimpijski w kolarstwie Robert Bartko,  mistrzyni olimpijska w bobslejach Sandra Kiriasis, czy mistrzyni olimpijska w judo Yvonne Böhnisch.


ROK AKADEMICKI 2013/2014


 W dniach od 15 do 23 czerwca 2014r. studenci kierunku Wychowanie Fizyczne PWSZ   w Koszalinie odbyli obowiązkowy obóz letni w Czaplinku nad jeziorem Drawskim.

 

       Młodzież brała udział w praktycznej nauce żeglarstwa, windsurfingu i kajakarstwa. Studenci poznawali nowe zabawy świetlicowe i terenowe (bocca, ringo, kometka, palant). W wodzie doskonalili umiejętności pływania oraz uczyli się  podstaw ratownictwa wodnego. Na  zakończenie obozu w ekstremalnych warunkach  (deszcz, wiatr) rywalizowali w triatlonie składającym się z pływania, kajakarstwa i biegu przełajowego. Studenci i studentki rywalizowali na tym samym dystansie. Wśród studentów najlepszym okazał się Mateusz Witkowski uzyskując bardzo dobry czas 19,39, wśród studentek Natalia Zawadzka z czasem 26,46. Studenci PWSZ mieli również czas dla siebie. Szkoda tylko że pogoda do końca nie dopisała…


       Tak wyglądają ćwiczenia na zajęciach z przedmiotu "Gimnastyka sportowa" z dr Tomaszem  Jędrzejczakiem, w wykonaniu studentów 1 roku wychowania fizycznego. Figury oczywiście na zaliczenie...Tylko pozazdrościć sprawności! 

 

Pokaz gimnastyczny w wykonaniu wykładowcy PWSZ dr Tomasza Jędrzejczaka         
I  studenci WF biorący przykład ... :)


W dniu 5 kwietnia 2014 roku w Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie odbyła się  konferencja pn. „Ruch i racjonalne odżywianie niezbędnymi warunkami zdrowia dzieci i młodzieży".   Wykład inauguracyjny poprowadził wykładowca PWSZ w Koszalinie dr Tomasz Jędrzejczak.   Na zakończenie konferencji odbyła się część praktyczna, w której czynny udział wzięli studenci  kierunku WF.


W dniach 1-7.02. 2014r. studenci kierunku wychowane fizyczne w Państwowej Wyższej Szkole zawodowej w Koszalinie uczestniczą w obozie zimowym zorganizowanych w Świeradowie-Zdroju. Jednocześnie biorą udział w zajęciach organizowanych w ramach Kursu Instruktora Rekreacji Ruchowej o specjalności Narciarstwo Zjazdowe.

Celem kursu jest opanowanie podstawowej wiedzy niezbędnej do prowadzenia i nauczania zajęć z narciarstwa oraz prowadzenia gier i zabaw ruchowych na śniegu dla dzieci, młodzieży, dorosłych, indywidualnie, w szkołach i szkółkach oraz na zimowiskach i obozach. Po odbytym kursie i zdanym egzaminie instruktorskim kursant otrzymuje legitymację Instruktora Rekreacji Ruchowej o specjalności Narciarstwo Zjazdowe. Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone są przez instruktorów sportu w narciarstwie alpejskim – wykładowców PWSZ w Koszalinie. Kurs instruktora narciarstwa przygotowuje kursantów do pracy w ośrodkach wypoczynku, na obozach  i koloniach, prowadzenia zajęć w ramach lekcji wychowania fizycznego, równocześnie podnosi kwalifikację zawodową nauczycieli. Kurs pozwala na odświeżenie i usystematyzowanie wiadomości dla osób prowadzących zajęcia. Posiadając legitymację instruktora można prowadzić samodzielnie lekcje nauki jazdy na nartach.


ROK AKADEMICKI 2012/2013


Obóz sportowy studentów WF w Czaplinku

Do rozgrywek, które odbyły się 23 i 24 maja 2013r. zgłosiło się ok. 80 uczniów ze szkół koszalińskich jak również z Sianowa, Dąbrowy i Bobolic. 24 maja, po rozgrywkach finałowych Rektor PWSZ w Koszalinie, dr Jan Kuriata wraz z Prezydentem Miasta Koszalina Piotrem Jedlińskim wręczyli nagrodę główną – Puchar Rektora:


Z okazji okresu mikołajkowego w ramach obowiązkowych zajęć   „Gry i zabawy ruchowe”, studentki I roku Wychowania Fizycznego pod kierunkiem mgr Waldemara Szpakowskiego, przygotowały „Zawody Mikołajkowe” dla dzieci ze Społecznej Szkoły Podstawowej „Nasza Szkoła” w Koszalinie.     
      Zawody przeprowadzono w formie wyścigu rzędów. Dzieci „pomagały” Mikołajowi pakować prezenty, uczestniczyły w zabawach „Fikołki na śniegu”, „Śnieżny tunel”, „Worek św. Mikołaja”, "Jazda na sankach”, „Wyścig elfów”.   Dla dzieci przygotowano również quiz dotyczący działalności św. Mikołaja a także konkurs rysunkowy. Na zakończenie zawodów wszystkie dzieci, jak i nasze studentki otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodycze. Mikołajowa zabawa była udana!

 

 Artykuł z GK z dn. 7.12.2013r.


STUDENCI KIERUNKU WYCHOWANIE FIZYCZNE PWSZ W KOSZALINIE NA OBOZIE SPORTOWYM - czerwiec 2013

         Jak co roku w czerwcu, studenci kierunku wychowanie fizyczne PWSZ w Koszalinie przebywali na obozie sportowym w Czaplinku nad Jeziorem Drawskim. W obozie uczestniczyli studenci specjalności: odnowa biologiczna, gimnastyka korekcyjna, turystyka i rekreacja oraz wychowanie fizyczne z językiem angielskim. Celem obozu wchodzącego w program studiów była nauka oraz doskonalenie form związanych z wypoczynkiem letnim. Studenci połączyli naukę z przyjemnością: brali udział w urozmaiconych zajęciach takich jak: pływanie i ratownictwo wodne, żeglarstwo, windsurfing, kajakarstwo, survival, gry terenowe itp. Nie brakowało też dyscyplin sportowych takich jak piłka nożna, siatkówka plażowa czy tenis ziemny. W przerwach między zajęciami, korzystali ze wspaniałej pogody i relaksowali się nad jeziorem zażywając kąpieli słonecznej i wodnej. Pod koniec obozu w ramach zaliczenia studenci wzięli udział w maratonie pływackim.

 

Jedną z takich imprez jest zorganizowany po raz pierwszy  I Gimnazjalny Turniej Koszykówki o Puchar Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie (23-24.05.2013r.), który wszedł w program  ramach tegorocznych obchodów Dni Koszalina.  Do udziału w imprezie, nad którą patronat honorowy objął Prezydent Miasta Koszalina, zaprosiliśmy młodzież ze szkół powiatu koszalińskiego. Oprócz popularyzacji gry w piłkę koszykową oraz stworzenia możliwości atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu w warunkach zdrowej sportowej rywalizacji, chcemy rozwijać w młodych ludziach poczucie przynależności do społeczności lokalnej skupionej wokół miasta Koszalina w ramach powiatowych struktur samorządowych.


23.11.2013r. studenci I roku kierunku Wychowanie Fizyczne Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie brali udział w Halowym Turnieju Piłki Nożnej zorganizowanym przez Gminę i Miasto Sianów. Celem turnieju było zebranie pieniędzy dla Artura Korkowskiego zmagającego się z groźną chorobą nowotworową. Każda z drużyn na rzecz chorego uiściła opłatę w wysokości 300 zł. Naszą Uczelnię reprezentowali studenci I roku kierunku WF: Rafał Mróz, Łukasz Głuszek, Marcin Bogdan, Krzysztof Kulesza, Tomasz Pietruk, Rafał Jackiewicz i Jakub Chmielewski. Drużyną opiekował się Kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego mgr Waldemar Szpakowski. W rozgrywkach grupowych nasi studenci zajęli trzecie miejsce. W meczu o piąte miejsce po emocjonującej walce przegrali z Urzędem Gminy Miasta Sianów 2:3. Brawo Panowie!


I Gimnazjalny Turniej Koszykówki o Puchar Rektora PWSZ w Koszalinie (23-24.05.2013r.)

           Wykładowcy i studenci PWSZ sp. WF biorą czynny udział w życiu społeczności lokalnej promując sport i aktywny sposób spędzania czasu zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

I miejsce: drużyna Gimnazjum nr 3 z Koszalina (opiekun: Bożena Suszyńska

 

II miejsce: Gimnazjum nr 9 z Koszalina (opiekun: Bogusław Ciesielski)

III miejsce: Gimnazjum z Dąbrowy (opiekun: Sebastian Wroński)

IV miejsce: Gimnazjum nr 4 z Koszalina (opiekun: Cezary Majchrowski)

 

Młodzież rywalizowała również w kategoriach:

Najlepsza drużyna spoza Koszalina: Gimnazjum w Dąbrowie

Najlepszy zawodnik Turnieju: Wiktor Bednarczyk – Gimnazjum nr 3 w Koszalinie

Najlepsza zawodniczka Turnieju: Marta Borowska – Gimnazjum w Dąbrowie

        Każdy zawodnik otrzymał dyplom i upominek. Serdecznie dziękujemy sponsorom nagród, dzięki którym mogliśmy docenić wysiłki sportowe młodych zawodników, a nauczycielom podziękować za trud krzewienia kultury fizycznej wśród młodzieży.  Imprezę przygotowali: mgr Waldemar Szpakowski – Kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego oraz mgr Aleksandra Sajek – Dyrektor Instytutu Neofilologii.

 

"Turniej koszykówki o Puchar Rektora PWSZ" - "GK" z dn.25-26.05.2013r.


OBÓZ ZIMOWY W ŚWIERADOWIE ZDROJU - STYCZEŃ 2013

Jak co roku studenci II roku WF realizują część programu studiów w ramach obozu zimowego. Aura dopisuje i nasi Studenci szusują po stoku ośrodka Ski & Sun w Świeradowie-Zdroju. Pod czujnym okiem instruktorów jedni doskonalą swoje umiejętności, a inni stawiają pierwsze kroki w narciarstwie. Jak przystało na przyszłych nauczycieli wf, młodzi ludzie poznają zasady bezpieczeństwa w górach, zasady zachowania na stoku narciarskim, a także formy zabaw i aktywności fizycznej na śniegu. Pobyt w Świeradowie-Zdroju daje również możliwość poznania piękna polskich gór oraz zmierzenia się z własną słabością podczas wędrówek po górach w niełatwych zimowych warunkach.

 

Zmiana klimatu, aktywnie spędzony czas na zajęciach, wrażenia i emocje sprawiają, że z przyjemnością korzysta się z gościnności hotelu Kwisa, którego dobra kuchnia i bardzo dobre warunki mieszkaniowe są wysoko oceniane przez naszych Studentów i Kadrę.


ROK AKADEMICKI 2011/2012


LETNI OBÓZ w Czaplinku - czerwiec 2012

W dniach od 18 do 27 czerwca 2012 r. studenci I roku kierunku WF  przebywali na obozie letnim wchodzącym w skład programu studiów. W Czaplinku nad jeziorem Drawskim, brali udział w praktycznej nauce żeglarstwa, windsurfingu i kajakarstwa. Poznawali nowe zabawy świetlicowe i terenowe (bocca, ringo, kometka, palant). W ramach survivalu odbyli wycieczkę pieszą na wieżę widokową do Spyczyny aby podziwiać krajobraz Pojezierza Drawskiego. Na zajęciach atletyki terenowej pod kierunkiem kierownika obozu mgr Waldemara Szpakowskiego pokonując naturalne przeszkody, oraz walcząc z komarami dotarli do Starego Drawska aby podziwiać zamek templariuszy „Drahim”. W wodach jeziora doskonalili pływanie i uczyli się podstaw ratownictwa wodnego. Zajęcia te, jak na każdym obozie, zakończyły się maratonem pływackim. Organizowane ogniska i dyskoteki dawały chwile wytchnienia po trudach dnia. Szkoda tylko że pogoda nie dopisała… Następny obóz już za pół roku, tym razem zimowy...


WYGRANY TURNIEJ STUDENTÓW WF PWSZ

Dnia 25.05.2012 z okazji Tygodnia Kultury Studenckiej odbył się turniej piłki siatkowej. W zmaganiach uczestniczyło 6 zespołów: PWSZ, 5 drużyn z Politechniki Koszalińskiej: Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Wydziału Mechanicznego, Wydziału Elektroniki i Informatyki, Instytutu Neofilologii i Komunikacji Społecznej oraz przedstawiciele Parlamentu Studenckiego PK.

 

Po rozlosowaniu grup, drużyna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej trafiła do grupy wraz z Wydziałem Elektroniki i Informatyki i Parlamentem Studenckim. Po dwóch, dość pewnych wygranych 2:0, nasza uczelnia znalazła się w półfinale, gdzie dość niespodziewanie przyszło im rywalizować z Instytutem Neofilologii i Komunikacji Społecznej. Nasi siatkarze, również, bez żadnych problemów pokonali swoich przeciwników 2:0 (15:8, 15:6 ) i tym samym awansowali do finału, gdzie czekał już faworyt całego turnieju, zwycięzca poprzedniego turnieju – Wydział Mechaniczny. Jednakże po kapitalnym spotkaniu, ku zaskoczeniu wszystkich – PWSZ rozgromił Wydział Mechaniczny, wygrywając cały mecz 3:0 (25:19, 25:23, 25:20) i tym samym sprawili ogromną sensacje wygrywając cały turniej.

 

Jest to bardzo dobry prognostyk przed zbliżającymi się eliminacjami do Akademickich Mistrzostw Polski, które odbędą się w styczniu 2013r. Brawo młodzi siatkarze – studenci PWSZ! Gratulacje!

 

Skład drużyny PWSZ w Koszalinie : Paweł Rosik(c), Sebastian Rybaczek, Maciej Stelmach, Paweł Wilusz, Wojciech Puszczak, Adrian Zarębski, Krzysztof Biełunos


Koszaliński Klub Piłki Nożnej "Bałtyk" Koszalin wspiera PWSZ w Koszalinie przekazując w darze sprzęt, m.in. piłki.   Na zdjęciu: Prezes KKPN "Bałtyk" Zenek Bednarek (po prawej stronie, z piłkami ) przekazuje sprzęt Rektorowi PWSZ w Koszalinie dr. Janowi Kuriacie.


Obóz narciarski studentów II roku WF w Świeradowie Zdroju

             W dniach 21-27.02.2012r. studenci II roku WF PWSZ w Koszalinie  uczestniczyli w obozie zimowym w Świeradowie Zdroju. Plan zajęć na obozie obejmował zajęcia praktyczne i teoretyczne. Podczas pobytu studenci brali udział w zajęciach narciarstwa zjazdowego oraz praktycznie przygotowywali się do prowadzenia gier i zabaw na śniegu. Zajęcia odbywały się w małych grupach pod nadzorem instruktorów.

          Celem kształcenia było usprawnienie osobiste studentów, poprzez naukę jazdy na nartach oraz rozwijanie cech psychomotorycznych podczas gier i zabaw ruchowych. Opanowanie wiedzy i umiejętności zdobytych na obozie pozwoli na propagowanie różnych form sportów zimowych jako form spędzania wolnego czasu, umiejętnego wykorzystania walorów zimy i środowiska naturalnego przy organizacji i realizacji obozów zimowych dla młodzieży.

 

Notatka z  lokalnego dziennika "Głos Koszaliński" z dn. 2.03.2012r. "Szusowali na nartach" - Obóz zimowy studentów WF

 

Zdjęcia z obozu:


Kontakt

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
ul. Leśna 1, 75-582 Koszalin


Numery telefonów czynne są w godz. 8.00-15.00
w dni robocze tj. od poniedziałku do piątku
tel. 94 342 67 66

Referat ds.  Nauczania

tel. bezpośredni  (94) 341-86-33

fax 94 341 65 86

e-mail: pwsz-koszalin@wp.pl
www.pwsz-koszalin.pl

Dom Studenta - 94 343-33-06